Dostupni linkovi

Joe Biden novi predsjednik Sjedinjenih Država

Joe Biden novi je izabrani predsjednik Sjedinjenih Država. U ovom blogu možete da pročitate razvoj događaja od izborne noći pa do konačnog proglašenja četiri dana kasnije.

  • 'Biću predsjednik koji ujedinjuje, a ne dijeli," kazao je novoizabrani, 46. predsjednik SAD Joe Biden.
  • "Prva sam žena potpredsjednica SAD, ali ne i posljednja," izjavila Kamala Harris.
  • Demokratski kandidat Joe Biden novi je predsjednik Sjedinjenih Država, saopšteno je nakon posljednje runde prebrojanih glasova iz Pennsylvanije, jedne od ključnih država na čije se rezultate čekalo četiri dana.
  • Sa pobjedom u Pennsylvaniji i Nevadi Biden je dobio 279 elektorskih glasova, što je bilo dovoljno da se proglasi njegova pobjeda. Republikanski kandidat Donald Trump ima 214 elektorskih glasova.
  • Pennsylvanija je Bidenu donijela 20 elektorskih glasova, Nevada šest.
  • Na izborima se glasa po sistemu elektora. Svaka država bira svoje predstavnike, odnosno elektore. Ukupno ih je 538, a za pobjedu kandidat mora da dobije najmanje 270.
  • Kako funkcioniše elektorski koledž pogledajte ovdje.
  • Na ovogodišnjim izborima zabilježena je rekordna izlaznost, glasalo je 190 miliona Amerikanaca. Od toga 103 miliona glasalo je poštom.
  • Osim glasanja za predsjednika, Amerikanci su također glasali i za 435 mjesta u Predstavničkom domu, 35 mjesta u Senatu i za 11 guvernerskih mjesta. Ovi rezultati još uvijek nisu konačni.
  • Američki izbori se održavaju svake četiri godine, prvog utorka u novembru. Zbog čega utorak, pročitajte ovdje.
  • Pravo na izborima ima ukupno 239.247.182 Amerikanaca.
  • Izlaznost je bila rekordna: Biden je osvojio najviše glasova u historiji 74.565.086 ili 50.5 posto, a Trump 70.395.967 odnosno 47.7 posto. Izabrana je prva žena, ali i sa 78 godina, najstariji predsjednik ikada.
15:26 4.11.2020.

Sedam država još uvijek u igri

Dobar dan, sa vama je ponovo Una Čilić. Hvala svima koji pratite naš blog uživo.

Nakon što su Amerikanci jučer glasali na izborima, ulazimo u dan neizvjesnosti jer još uvijek čekamo zvanične rezultate o pobjedniku američkih predsjedničkih izbora.

Ako ste pratili kolegicu Žarku Radoju, znate da još sedam saveznih država treba da objavi svoje rezultate: Alaska, Georgia, Michigan, Nevada, North Carolina, Pennslyvania i Wisconsin. Ukupno 86 elektorskih glasova još uvijek je u igri.

Prema dosadašnjim preliminarnim rezultatima republikanski kandidat predsjednik Donald Trump ima 213 glasova, dok demokratski kandidat bivši potpredsjednik Joe Biden ima 224 glasa.

Pratimo rezultate u ostalim državama tokom dana.

Sa vama sam do ponoći nakon čega preuzima kolega Dragan Štavljanin.

Ostanite sa nama.

15:40 4.11.2020.

Ključne države 2020.

Pogledajmo detaljnije šta se dešava u državama koje su, kako svjedočimo, postale ključne na ovogodišnjim izborima.

  • Arizona: Tradicionalno republikansko uporište, ali ove godine se u njoj vodi ključna borba. Biden je u prednosti sa 51, Trump ima 47.6. Još uvijek se čeka na prebrojavanje 15.4 posto glasova. Iako je veoma neizvjesno ove godine, Arizona je u gotovo svim izborima glasala za republikance, osim 1996. i 1952. Donald Trump je na prethodnim izborima pobijedio sa četiri posto razlike. Daje 11 elektora.
  • Georgia: Još jedno republikansko uporište, ali u kojem je ove godine neizvjesno. Trump je u maloj prednosti sa 50,5 ali još ostaju glasovi iz Atlante i predgrađa da se prebroje. Georgia je glasala za republikance u devet od deset zadnjih izbora. Daje 16 elektora.
  • Nevada: Biden se suočava sa težom borbom nego što je bilo očekivano. Trenutno ima jako malu prednost od 49,3 posto. Još uvijek se čekaju rezultati 12,8 posto listića. Nevada je od 1912. godine skoro svaki put glasala za osobu koja je kasnije postala predsjednik. Dva puta su promašili, zadnji put kada su 2016. godine glasali za Hillary Clinton. Ukupno šest elektorskih glasova.
  • Wisconsin: Dvije decenije demokratsko uporište, ali je Trump pobijedio u ovoj državi 2016. Biden ima malu prednos od 49,6 posto. Daje deset glasova elektora.
  • Michigan: Poprilično izjednačena trka, ali mnogi listići iz tradicionalno demokratskih područja, kao što je Detroit, još nisu izbrojani. 16 elektorskih glasova.
  • Pennsylvania: Sa 20 elektorskih glasova, jako važna država. Trump ima značajnu prednost od 54,9 posto. Ostaje još 21,6 posto glasova da se prebroji. Ova država je dio takozvanog “plavog zida” država koje glasaju za demokrate, odnosno glasali su za demokrate od 1992, do posljednjih izbora kada su glasali za Donalda Trumpa.

Prema pisanju BBC, rezultati u Wisconsinu, Michiganu, Georgiji i Arizoni očekuju se u srijedu, u petak 6. novembra, očekuju se rezultati u Pennsylvaniji. Krajnji rok za rezultate pristigle poštom za Nevadu i Alasku je 10. novembar, a za Sjevernu Carolinu 12. novembar.

16:00 4.11.2020.

Slučaj Bush-Al Gore

Ovo nisu prvi izbori u modernoj historiji SAD-a da pobjednik nije poznat u izbornoj noći.

Prije dvadeset godina, sat vremena nakon što su biračka mjesta zatvorena širom Amerike, uključujući i Floridu, televizijske mreže proglasile su pobjednika izbora: demokrata Al Gore pobijedio je republikanca George W. Busha.

Ovo je bilo u novembru 2000.

Međutim, par sati ranije, TV mreže su uradile nešto bez presedana: kako su se brojali dodatni glasovi, uključujući glasove putem pošte, povukli su proglašenje pobjede za Gorea i umjesto toga proglasili je za Busha.

Ubrzo, razlika između ovih kandidata suzila se do te mjere da je zakonski naređeno ponovno brojanje glasova. Narednih 36 dana, advokati su nadzirali brojanje glasačkih listića na Floridi.

Bush je proglašen pobjednikom tek 12. decembra 2000. nakon odluke Vrhovnog suda.

George W. Bush i Al Gore tokom jedne od televizijskih debata
George W. Bush i Al Gore tokom jedne od televizijskih debata

16:13 4.11.2020.

Zašto je potrebno ovoliko vremena da se proglasi pobjednik izbora?

Brojni su razlozi. Američko biračko tijelo postalo je sve više polarizirano u posljednjih dvadesetak godina. Također je postalo i više podijeljeno.

To znači, da barem kada su nacionalni izbori u pitanju, granice između pobjednika i gubitnika na izborima su sve uže i da je sve manje ‘laganih’ pobjeda.

Posljednja takva bila je 1984. godine, kada je republikanski predsjednik Ronald Raegan pobijedio svog izazivača Waltera Mondalea u svim saveznim državama osim Mondaleove rodne Minnesote.

Druga stvar koju trebamo imati na umu jeste kada je pobjednik proglašen u izbornoj noći, njega ne proglašava vladina agencija, već mediji i samim tim proglašenje je neslužbeno.

Vodeće televizijske mreže kao i Associated Press oslanjaju se na algoritme historijskih obrazaca glasanja, izlaznih anketa i trendova uživo.

Šta je drugačije ove godine?

Za razliku od ranijih godina, veliki broj glasova poslan je poštom. Prema podacima Izbornog projekta SDA, kojeg vodi Univerzitet u Floridi, više Amerikanaca je glasalo poštom no ranijih godina, 64 miliona listića poslano je poštom.

Brojanje glasačkih listića koji dolaze putem pošte, dugotrajniji je proces.

Učitajte više sadržaja...

XS
SM
MD
LG