Dostupni linkovi

Zvaničnici BiH imaju odgovornost da priznaju događaje u Srebrenici, poručio ambasador SAD


Ambasador SAD Michael Murphy kleči ispred tabuta trideset žrtava genocida u Srebrenici koji će biti ukopani 11. jula u Potočarima, 10. jul 2023. gdine
Ambasador SAD Michael Murphy kleči ispred tabuta trideset žrtava genocida u Srebrenici koji će biti ukopani 11. jula u Potočarima, 10. jul 2023. gdine

Zvaničnici BiH na svim nivoima imaju institucionalnu i pravnu odgovornost da priznaju šta se dogodilo u Srebrenici prije 28 godina, te trajnu obavezu da podučavaju buduće generacije istini, uz poštivanje žrtava i podršku preživjelima, poručio je ambasador Sjedinjenih Američkih Država u BiH Michael Murphy.

"SAD pozivaju političke lidere BiH da pokažu poštovanje prema istini, prema sjećanju na žrtve genocida u Srebrenici, i prema budućnosti BiH koja zavisi od njihove sposobnosti da priznaju da se genocid jeste dogodio u Srebrenici i poduzmu neophodne korake da isprave ovu i brojne druge nepravde iz rata 1992-1995", rekao je Murphy u video obraćanju dan prije obilježavanja 28. godišnjice genocida.

"Svi koji su izgubili svoje najmilije u Srebrenici i drugdje u ovoj zemlji prije četvrt stoljeća ne zaslužuju ništa manje od toga."

Naveo je da će prisustvovati obilježavanju u Potočarima, a da će uz njega biti i specijalni izaslanik Ministarstva vanjskih poslova SAD za praćenje i borbu protiv antisemitizma, specijalni predstavnik za rasnu jednakost i pravdu, te ambasador za međunarodne vjerske slobode pridružiti delegaciji SAD.

"Učešće ovih zvaničnika pokazuje da je Srebrenica i dalje u fokusu politike SAD. Oni su u posjeti Bosni i Hercegovini da bi iskazali protivljenje poricanju genocida i zapaljivoj retorici", naglasio je.

Dodao je da narod SAD izražava solidarnost sa žrtvama, preživjelima i porodicama koje žale za svojim najmilijim.

"Mi žalimo s vama", rekao je ambasador SAD u BiH.

Podsjetio je još jednom da su činjenice o genocidu u Srebrenici nedvojbeno utvrdili Međunarodni krivični tribunal za bivšu Jugoslaviju i Međunarodni sud pravde, a potkrijepljene su neosporivim forenzičkim dokazima.

U genocidu u Srebrenici, nakon što je Vojska Republike Srpske zauzela taj gradić na istoku Bosne i Hercegovine u julu 1995. godine, ubijeno je preko 8.000 muškaraca i dječaka. Za njih oko 1.000 se još uvijek traga.

U Memorijalnom centru Potočari 11. jula će biti ukopano 30 žrtava srebreničkog genocida, među kojima su nepotpuni posmrtni ostaci četiri maloljetnika.

Za genocid i zločine u Srebrenici do sada je osuđeno više od 50 osoba, na više od 700 godina zatvora.

XS
SM
MD
LG