Dostupni linkovi

Republika Srpska razmatra uvođenje COVID-propusnica


Alen Šeranić, ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske u Banjoj Luci, 31. marta 2020.
Alen Šeranić, ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske u Banjoj Luci, 31. marta 2020.

Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić rekao je novinskoj agenciji SRNA da resorno ministarstvo i Institut za javno zdravstvo, kao mjeru prevencije širenja korona virusa, razmatraju i uvođenje COVID-propusnica s ciljem zaštite zdravlja stanovništva.

"Sve mjere prvenstveno donosimo zbog ograničavanja samog rizika od korona virusa i zaštite zdravlja stanovništva. Svjesni smo da mnoge mjere u prethodnom periodu nisu bile popularne, ali se moraju donositi kako bismo očuvali zdravlje stanovništva i funkcionisanje zdravstvenog sistema", rekao je Šeranić.

On je naglasio da će eventualna odluka o uvođenju COVID-propusnica, kao i svih drugih protivepidemijskih mjera, biti donesena u okviru entitetskog Republičkog štaba za vanredne situacije, a na osnovu preporuke Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske.

On kaže da se kroz mjere koje se odnose, prije svega, na promociju vakcinacije, prave prepreke za širenje virusa i stvara sigurno okruženje u RS-u.

U fokusu svih ovih mjera, kaže Šeranić, treba da bude poruka da su vakcine dokazano bezbjedne i efikasne i da je vakcinacija jedini odgovor na pitanje kada će se pandemija okončati.

On ističe da je vakcina najbolje oružje kada je riječ o kontroli pandemije i pozvao sve građane da iskoriste mogućnost vakcinacije i trećom dozom vakcine protiv korona virusa.

U Federaciji BiH se od 20. decembra uvode nove mjere, koje podrazumijevaju pravilo “vakcinisan-testiran-prebolio”, kako je saopšteno u četvrtak, 18. novembra u Sarajevu nakon sjednice Vlade Federacije BiH.

Na području Federacije BiH svaki od deset kantona ima pravo da samostalno donosi mjere.

Svi gosti u ugostiteljskim objektima u Tuzlanskom kantonu (TK), nakon 19 sati, moraju imati negativan test na korona virus, potvrdu o prebolovanom virusu ili o vakcinaciji.

Bosna i Hercegovina još uvijek nema jedinstvenu COVID potvrdu jer njen entitet Republika Srpska ne pristaje na zahtjev Evropske komisije da ovu ispravu izdaje jedan državni organ koji bi garantovao njenu vjerodostojnost.

Evropski certifikat COVID-19 službeno se koristi od 1. jula i omogućava slobodno kretanje između zemalja EU. Ovaj certifikat je dostupan i prepoznat od svih 27 država članica, plus Švicarska, Norveška, Lihtenštajn i Island.

XS
SM
MD
LG