Dostupni linkovi

Balkan podijeljen oko Hebranga


Andrija Hebrang
Andrija Hebrang
Analitičari u regionu su podijeljeni oko toga da li bi Andrija Hebrang, predstavnik tvrde struje HDZ-a, mogao značajno promijeniti odnose u Hrvatskoj i sa prvim susjedima BiH i Srbijom ako bude izabran za predsjednika na izborima krajem ove ili početkom naredne godine.

Dok jedni smatraju da se Hrvatska odmakla od mračnog perioda devedesetih i da bi Hebrangova djela bila drugačija od predizborne retorike, drugi upozoravaju da radikalno i tvrdo glasačko tijelo HDZ-a, koje je Hebrangov prirodni saveznik, nikada ne treba zanemariti.

Hebrang, bliski saradnik pokojnog predsjednika Franje Tuđmana, je najavio svoju kandidaturu u srijedu, pokušavajući razuvjeriti sve one koji sumnjaju u njegove stavove izjavom da će podržavati antifašističke stavove i da će voditi 'europsku i ponosnu Hrvatsku'.

U intervjuu koji je Novi list objavio u četvrtak, on je rekao da ne podržava većinu poteza trenutnog predsjednika Stipe Mesića, koji je za devet godina na Pantovčaku pokušao Hrvatsku približiti Evropi ali i popraviti odnose sa susjedima.

Novinar riječkog Novog lista Boris Pavelić smatra da bi odnosi sa BiH bili prva žrtva Hebrangove vanjske politike.

"Bojim se da će se pogoršavati odnosi s Bosnom i Hercegovinom, koji ni sada nisu dobri, s obzirom na neriješen hrvatski problem u BiH i da će Hebrangova vjerojatna potpora secesionističkim željama Hrvata u BiH, koja je i do sada bila vrlo jasna, samo jačati. To će kvariti odnose i u BiH, a i između BiH i Hrvatske, a sve to zajedno teško da može poboljšavati i odnose Hrvatske i Srbije," rekao je Pavelić.

"Hebrang nema šta ponuditi"

Hebrang je Novom listu rekao da bh. Hrvatima nikada ne bi rekao da je Sarajevo njihov glavni grad i Slavo Kukić sa mostarskog Sveučilišta smatra da će svojom predizbornom retorikom Hebrang radikalizirati situaciju u BiH.

"Ja se nadam da mu to neće pomoći u nastojanju da se dokopa predsjedničke pozicije i da će ta šteta politička radikalizacije biti samo privremena," rekao je Kukić za RSE.

Hasan Muratović, bivši premijer BiH i ambasador u Hrvatskoj, s druge strane, smatra da je situacija u Hrvatskoj i regionu skoro pa nepovratno drugačija.

"Promijenio se odnos snaga, odnos svih drugih stranka u Hrvatskoj," rekao je Muratović.

Analitičari u Srbiji uglavnom odbacuju Hebrangove izjave kao predizbornu retoriku i smatraju da međunarodna zajednica ne bi dozvolila narušavanje stabilnosti na Balkanu.

"Čak bih bio spreman da tvrdim da bi dobru polovinu tih izjava trebalo odbaciti kada on dodje na vlast. On sam bi ih odbacio," rekao je Boško Jakšić, spoljnopolitčki komentator "Politike".

Simeon Pobulić iz Foruma za međunarodne odnose je rekao da Hebrang nema šta da ponudi, za razliku od bivšeg premijera Ive Sanadera.

Ekonomija glavna briga

"Sanader nije nikada upotrebljavao fraze koje bi ga označile kao krajnjeg nacionalistu. On jeste govorio o obrani hrvatskih interesa u nekom širem značenju, ali nikada nije išao tako daleko."

Jakšić je dodao da hrvatska desnica koristi trenutni politički momenat zbog zahlađenja odnosa sa Slovenijom i Evropskom unijom i ekonomske i socijalne krize.

Profesor na zagrebačkom fakultetu političkih znanosti Branko Caratan smatra da će ekonomija biti glavna Hebrangova preokupacija, jer je Hrvatima dosta povijesti.

"Doduše, kada je Hebrang u pitanju, ta je opasnost uvijek moguća, ali vjerujem da ta tema neće imati toliku prođu kao ranije," rekao je Caratan.

Hebrang je u razgovoru sa Novi list rekao da je najvažnija poruka za bh. Hrvate to da će se Hrvatska u skladu sa svojim Ustavom uvijek brinuti o njima.

"To je formalno točno da je Sarajevo njihov glavni grad ali takvu poruku nikada ne bih uputio. Hrvatima u BiH od matice domovine treba druga poruka – da se Hrvatska, kako piše u Ustavu, brine za dijasporu. Hrvatima u BiH pomoć je potrebnija nego ikada jer se u toj državi odvijaju promjene koje će vjerojatno završiti izmjenama Daytonskog sporazuma," rekao je Hebrang.

Hebrang također ne bi podržao međusobnu ispriku Mesića i predsjednika Srbije Borisa Tadića za zločine počinjene početkom devedesetih.

"Ti zločini se ne mogu uspoređivati. Na hrvatskoj strani poginulo je preko osam tisuća civila za koje još nije stigla bezuvjetna isprika. Naravno da bih se ispričao za pojedinačne zločine koje su branitelji ili oni koji su se tako nazivali učinili u prekoračenju nužne obrane," rekao je Hebrang.

"Podržavam Thompsonovo domoljublje"

Hebrang je rekao i da ne bi 2000. umirovio sedam hrvatskih generala koji su se miješali u politiku.

"Ne bih jer se radi o generalima koji su se zbog svog znanja i iskustva mogli iskoristiti za preustroj Hrvatske vojske. Ali bih ih pozvao i ukorio da se generali ne smiju baviti politikom," rekao je Hebrang i dodao da ne oduzeo odlikovanja osuđenim hrvatskim ratnim zločincima.

"Moj osobni stav: ako je netko dobio odličje za zasluge u Domovinskom ratu, to odličje bi trebalo ostati trajna svojina. Pravomoćne presude trebaju se od toga odvojiti, međutim one ne mogu poništiti herojska djela koja su pojedinci u ratu učinili. Dakle, herojsko djelo se ne može poništiti kasnijim kaznenim djelom," dodao je Hebrang.

Sin likvidiranog hrvatskog komunističkog vođe je ponovio stavove iznijete na pres koneferenciji na kojoj je najavio svoju kandidaturu da bi nedvojbeno podržao europske i antifašističke tekovine koje je promovirao i Mesić.

On je rekao da bi, kao i Mesić, u izraelskom Knessetu osudio zločine na Židovima počinjene za vrijeme NDH ali bi i podržao kontroverznog pjevača Marka Perkovića Thompsona, kojeg mnogi osuđuju zbog upotrebe proto-fašističkog znakovlja i ustaških pozdrava, "u njegovim domoljubnim stavovima".

"Thompsona podržavam u njegovim domoljubnim stavovima i u onome što je učinio za obranu Hrvatske u Domovinskom ratu. U današnjim njegovim stavovima domoljublje se ističe kao pozitivna vrijednost jednaka vrijednostima domoljublja svih europskih naroda i onih izvan Europe," rekao je Hebrang.

Hebrang je rekao da ustaškom pozdravu "Za dom spremni" nema mjesta u europskoj Hrvatskoj ali je i dodao da je Mesićeva izjava da je proslava godišnjice Bleiburga, ubistva nekoliko hilljada hrvatskih vojnika za koje su odgovorni partizani, "ustaški dernek" uvreda porodicama žrtava.


HDZ kandidirao Hebranga za predsjednika

Čulić: Hebrangova kandidatura vodi mraku devedesetih
XS
SM
MD
LG