Dostupni linkovi

Od sljedeće godine BiH više neće trebati Visokog predstavnika


Na devetu godišnjicu od sklapanja Daytonskog sporazuma (21. novembar 1995, Dayton, Ohio), bivši Visoki predstavnik u BiH, austrijski ambasador Wolfgang Petritsch, govori za naš program o dometima ovog sporazuma, odnosno o neophodnosti promjene institucionalnih okvira u BiH koji su primjereni izazovima moderne Evrope.

RSE: Devet godina nakon sporazuma u Daytonu, zbog njegovih losih rjesenja, BiH je jos uvijek nacionalno podijeljena i nesamoodrziva drzava bez medjunarodnog prisustva. Amabasadore Petritsch, kako vi vidite taj problem danas. Jeste li to ocekivali?

PETRITSCH: Moram reci da su, uprkos tim cinjenicama, dostignuca Daytonskog sporazuma prilicno znacajna. Ali moramo imati na umu da je taj mirovni sporazum zaustavio jedan katastrofalan rat u kojem je bilo vise od 200 000 zrtava, zbog kojeg je vise od polovine stanovnistva bilo prinudjeno napustiti svoje domove. Bilo bi naivno s nase strane ocekivati da bi Daytonski sporazum mogao biti radikalno promijenjen u periodu od 10 godina.

RSE: Je li Deytonski sporazum koji je, kako ste rekli, zaustavio rat, adekvatno rjesenje za konstituisanje jedne normalne drzave u skladu sa evropskim standardima?

PETRITSCH: Mislim da Dejtonski sporazum, kako i sami kazete, zaista nije idealno rjesenje za modernu evropsku drzavu. Zaustavio je rat i stradanja, ali sada medjunarodna zajednica mora razmotriti pruzanje pomoci vlastima u BiH u koncipiranju ustava i konstitusanju institucionalnih okvira koji su adekvatni izazovima moderne Evrope.

RSE: Mislite li da BiH ima perspektivu kao drzava dva nacionalna entiteta, sa brojnim nivoima vlasti, cija administracija trosi cak 60 procenata bruto drustvenog proizvoda?

PETRITSCH: Ja mislim da je to neodrzivo. To je bilo neophodno da se zaustavi rat, da tri strane u ratu sjednu za pregovaracki sto, ali je sada krajnje vrijeme da se nacionalni koncept drzave i drustva zamijeni civilnim. Medjunarodna zajednica mora, a pogotovo politicke elite u BiH, da stave gradjane u centar paznje.

RSE: Da li se slazete sa brojnim inicijativama o neophodnosti promjene Daytonskog ustava i organizacije BiH prema ekonomskim ili geografskim kriterijima, koji nisu nacionalni?

PETRITSCH: Da, svakako. Ja mislim da je ovdje kljuc evropeizacija. Model organizacije koji bi trebao biti primjenjen u Bosni je onaj prema kojem funkcionisu danas moderne zapadnoevropske drzave i drustva. Medjutim, moramo imati na umu da je ovo poslijeratno, multietnicko drustvo, koje jos ima razlicitih nacionalnih manjina. Ali u osnovi, jedan racionalniji i prihvatljiviji ustavni model mora zamijniti Daytonsko uredjenje.

RSE: Smatrate li da bi ukidanje entiteta danas bilo realno?

PETRITSCH: Ja nisam bas siguran da je neophodno ukinuti sadasnju strukturu. Ono sto bi trebalo uciniti je smanjiti vaznost i uticaj entiteta koji imaju prevelika ovlastenja. Ta ovlastenja trebaju biti prebacena na centralnu vladu i lokalni nivo vlasti. Tu vrstu raspodjele vlasti izmedju centra i lokalnog nivoa trebalo bi rijesiti buducim ustavnim promjenama.

RSE: Ambasadore Petritsch, za vrijeme vaseg mandata BiH je primljena u clanstvo Savjeta Evrope. U medjuvremenu je bilo mnogo prepreka za dalje integrisanje te drzave u Evropu, medju kojima je izostanak saradnje sa Haskim tribunalom. Sta bi trebalo jos uciniti da vlasti u Banjoj Luci konacno uhapse najtrazenije haske optuzenike?

PETRITSCH: Moram reci da sam impresioniran cinjenicom da su vlasti u Banjoj Luci konacno priznali tragediju u Srebrenici i preuzeli odgovornost za pocinjene zlocine. Ja sam uvijek pokusavao ukazati da Srebrenica treba biti kljucni faktor u obnovi pomirenja i jacanja BiH kao drzave, i da se srpska strana mora suociti sa istinom o Srebrenici. To znaci i da je neophodna saradnja sa Haskim Tribunalom, jer dok god su Karadzic i Mladic na slobodi, obnova pomirenja i puna normalizacija nisu moguci u Bosni. Najbolje bi bilo da oni sto prije budu izvedeni pred lice pravde, da bi ljudi u toj napacenoj drzavi mogli konacno zapoceti normalan zivot.

RSE: Krajem ove godine Evropske snage ce preuzeti mirovnu misiju u BiH od NATO-a. SAD su najavile da ce ostati vojno prisutni u zemlji. Smatrate li da je jos uvijek potrebno ucesce Amerikanaca u mirovnom procesu na Balkanu?

PETRITSCH: Da, apsolutno. Veoma je pozitivno sto je Evropa preuzela vodecu ulogu u sigurnosnom, ekonomskom i politickom razvoju, ali Amerikanci moraju ostati, jer oni daju snazan doprinos stabilizaciji jugoistocne Evrope uopste. Prisustvo SAD u BiH je i od simbolicne vaznosti za euro-atlantske veze, kojima bi i BiH svakako trebala pripadati.

RSE: Koliko dogadjaji u regionu, posebno na Kosovu, uticu na stabilizaciju prilika u BiH? Smatrate li ozbiljnim i opravdanim dovodjenje u vezu moguce nezavisnosti Kosova sa podjelom BiH, odnosno pripajanjem Republike Srpske Srbiji?

PETRITSCH: Te dvije stvari bi morale biti apsolutno nepovezane. Kosovo nema nikakve veze sa BiH, i to bi trebalo biti jasno od samog pocetka. Naravno, problem Kosova je trenutno najizrazeniji problem. Buduci status Kosova ce uticati na prilike u cijelom regionu. Zato je od izuzetne vaznosti posvetiti ozbiljnu paznju eventualnom rjesenju kosovskog problema. BiH je suverena, nezavisna drzava, priznata od strane medjunarodne zajednice i mi se zaista ne bi trebali vracati logici etnicke podjele. To mora prestati. Ne samo da nije funkcionisalo u proslosti, nego je, stavise, i proizvelo tragediju bivse Jugoslavije. Trebali bi pogledati sta se desava u ostatku Evrope, gdje su drzava i drustvo organizirani na gradjanskom principu.

RSE: Kao Visoki Predstavnik u BiH vi ste nametnuli veliki broj vaznih odluka, medju kojima su uskladjivanje entitetskih ustava sa drzavnim, i stalni izborni zakon. Otpustili ste, ako se dobro sjecam, 64 politicara. Smatrate li da je takav stil vladanja i danas potreban u BiH?

PETRITSCH: Ne. Ja mislim da se vrijeme snazne intervencije medjunarodne zajednice blizi kraju i moj nasljednik Paddy Ashdown je veoma oprezan u koristenju posebnih ovlastenja koja su mu na raspolaganju. Vec na kraju mog mandata prije dvije godine ja sam naznacio da lokalni organi vlasti trebaju preuzeti odgovornost za svoju drzavu. Takodje sam rekao kako je vazno uspostaviti partnerstvo izmedju medjunarodne zajednice i BiH, u cemu bi medjuradna zajednica pomagala, a ne nametala odluke, to treba da rade lokalni zvanicnici. Ja mislim da se vec ide u tom pravcu i da cemo to poglavlje zakljuciti sljedece godine kada budemo obiljezavali 10. godisnjicu Daytona.

RSE: Da li BiH treba Visokog predstavnika danas?

PETRITSCH: Danas da, ali vec od sledece godine mislim da bi trebalo poceti sa predajom u potpunosti ovlastenja lokalnim organima vlasti, ali i nastaviti pomagati lokalnim vlastima i gradjanima. U tome bi Evropska Unija trebala igrati kljucnu ulogu.

Ja radije ne bih govorio o izlaznoj strategiji za medjunarodnu zajednicu, nego o ulaznoj strategiji BiH u familiju Evropskih zemalja. Mislim da bi motto za narednih par godina trebao biti „integracija, a ne dominacija.“
XS
SM
MD
LG