Dostupni linkovi

Hidroelektrane ili ne?


Mirsada COSIC

Zainteresiranost konzorcija Hidrogradnje, Energoinvesta i Intrejd energije za projekat velikih brana u gornjem toku rijeke Neretve ponovo je aktueliziralo ovu temu u Konjicu. Generalni direktor Intrejd energije Emir Avdić pojašnjava da je riječ o dvije brane, i to Glavatičevo i Bjelimići:

„Projekat donosi milijardu investicija bez da se država zadužuje za dinar. Onaj ko je došao da gradi odgovara i za tehničke podatke i za finansije i za sve ostalo. U toku građenja za 6 godina, u dogovoru s opštinom, odlučeno je šta će se sve napraviti u tom regionu. Uložiće se, pored objekata, preko 30 miliona u saobraćajnice i oživjeti kraj koji je maltene mrtav već 12 godina.“

Mještani područja Glavatičeva i Bjelimića, gdje je planirana izgradnja brana, iznose i svoje stavove. Predsjednik Mjesne zajednice Glavatičevo Emin Hebibović:

„Vodimo skupa jednu anketu na obadvije mjesne zajednice i stanovništvo gornjeg toka Neretve, znači i Glavatičeva i Bjelimića je za izgradnju brana.“

Svoj glas protiv izgradnje brana u gornjem toku rijeke Neretve nedavno su protestnim skupom mještani sela Lađanice, koji su istakli da baš svi mještani Glavatičeva nisu za brane, kako je to u javnosti predstavio predsjednik ove mjesne zajednice. U ime mještana govori Sabrija Tucaković:

„Predlažemo Opštinskom vijeću Konjic da najozbiljnije razmotri upozorenja naučnika, stručnjaka i glasa šire javnosti o prestanku podržavanja načelnika opštine koji svestrano podržava gradnju brana. Spremni smo pokrenti tužbu čak pred Sudom za ljudska prava u Strazburu jer niko nema pravo za šaku dolara uništiti najljepšu rijeku u svijetu i dovesti u opasnost i strah preko 200 hiljada ljudskih života i njihovu imovinu od Glavatičeva do mora.“

Asocijacija Gorsko oko, koja je formirana u cilju zaštite Boračkog jezera i rijeke Neretve, do sada je organizirala više rasprava koje kao alternativu branama nude razvoj turizma na ovom području. Svoj stav sa stručnog aspekta iznosi i profesor doktor Ibrahim Bušatlija:

„Po strukturi može se dogoditi da počne pucati, počnu se havarije događati i onda neće biti na slobodi jer se za to odgovara. Ne mogu kazati nije im rečeno. Ovo je teren nestabilan. Zemljina kora je pukla od Crne Gore, pa preko Borča, župe konjičke, pa do Banje Luke. Ima još jedna gori pravac – ima pravac od Mostara prema Ivan sedlu, pa se taman ovdje ukršta. Dakle, dvije tektonske linije se ukršatavaju ovdje, što je nesumnjiv dokaz o mogućnosti rušenja svega što je čovjek napravio. Pa prema tome ja bih im preporučio da duboko i svestrano razmisle prije nego što bude kasno.“

Profesor doktor Sulejman Redžić:

„Ovakvi zahvati neminovno dovode do promjena eko klime, a ona se najdirektnije odražava na zdravstvenu sposobnost, odnosno kvalitet života stanovnika, a posebno mlađih generacija, što naravno nije u interesu niti jedne lokalne zajednice, pa niti nacionalne - imati živu a bolesnu populaciju.“

Udruženje građana za zaštitu okoline Zeleni - Neretva Konjic pokrenulo je niz aktivnosti u cilju zaštite rijeke Neretve. U ime Zelenih govori Amir Variščić:

„Cijela država već 10 godina nije bila u stanju da uradi osnovni strateški dokument na kome bi se temeljio sav razvoj elektroenergetskog sektora Federacije BiH. Unatoč tome, to ne spriječava federalnu vladu, odnosno Ministarstvo energetike da upućuje javni poziv za investiranje u elektroenergetski sektor.“
XS
SM
MD
LG