Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je 23. januara da su se sankcije, koje su Sjedinjene Američke Države nametnule zvaničnicima i kompanijama u tom bosanskohercegovačkom entitetu, "pokazale neuspješnim i besmislenim".
"Nisu bile smetnja da u ekonomskom smislu ostvarimo rast i rezultate. Naša privreda pokazala je vitalnost i u takvim restriktivnim okolnostima za bankarski sektor", kazao je entitetski predsjednik na konferenciji za novinare u Banjaluci.
Ured za kontrolu strane imovine (OFAC) američkog Ministarstva financija, sankcionirala je Dodika već dva puta, zbog antidejtonskog djelovanja. Među sankcioniranima je, uz članove njegove porodice, praktično i kompletan politički vrh RS i nekoliko kompanija u tom entitetu.
Kako bi pokušala izbjeći američke sankcije, nakon gašenja računa u komercijalnim bankama, Narodna skupština Republike Srpske izglasala je 18. aprila prošle godine hitne izmjene Zakona o radu RS-a kojim je ozakonjena isplata plaće "u koverti".
Obraćajući se novinarima, Dodik je kazao da nije euforičan, ali da smatra da za RS, imajući u vidu geopolitičku situaciju, dolaze bolji dani, ne precizirajući na šta konkretno misli.
"Bili smo stisnuti intervencijama bivše američke vlade koja je pritiskala naše banke i sprječavala ih da rade s institucijama, ali to je vrijeme prošlo", kazao je.
Bankama u tom bh. entitetu poručio je da više "neće biti podrške ni razumijevanja za one, koje ne budu htjele surađivati sa entitetskim institucijama".
"Iznijeli ste 750 miliona maraka naših depozita u inostranstvo. To je novac naših građana. Imate rok od tri mjeseca da ga vratite, a ako to ne uradite zatvorićemo vas. Da nije javnog sektora, nijedna banka se ne bi zadržala ovdje", poručio je Dodik.
'Autonomija RS'
Nakon jednosatnog obraćanja, fokusiranog uglavnom na pohvale ekonomskim rezultatima u entitetu RS u protekloj i najavama dodatnog unaprjeđenja u ovoj godini, Dodik je kazao da neće govoriti o političkim pitanjima, niti odgovarati na pitanja novinara.
No, rekao je da će RS "pojačati svoju autonomiju, u skladu s izvornim Dejtonskim mirovnim sporazumom".
"Dajemo neko vrijeme da pokušamo vratiti Dejtonski sporazum, kako piše. Ako toga ne bude, ne vidimo svoje mjesto tu", kazao je.
Dodik je proteklih godina više puta prijetio secesijom RS. Takvi pokušaji predstavljali bi direktno kršenje Dejtonskog sporazuma i Ustava BiH, koji definiraju status entiteta u BiH.
Dodik je na konferenciji za novinare, također, komentirao vijest, koja je objavljena tokom njegovog obraćanja, da tri političke stranke sa sjedištem u Sarajevu koje čine vlast na državnom nivou razmatraju raskidanje koalicije s njegovom strankom - Savezom nezavisnih socijaldemokrata (SNSD).
"Nećemo mi s njima. Pokušali su nešto da naprave, ali nećemo ništa o tome danas. Zovite me sutra", kazao je novinarima.
Govorio je i o tome kako je svjestan da RS ima neprijatelje, najavljujući da će biti sačinjen njihov "pregled", koji će biti javno objavljen.
Za mart je najavio donošenje zakona koji predviđa da nevladine organizacije koje se financiraju iz inostranstva moraju to prijaviti institucijama RS.
Entitetski predsjednik i lider vladajuće stranke Savez nezavisnih socijaldemokrata 23. januara se prvi put obratio, nakon što se mjesec i po gotovo nije pojavljivao u javnosti.
Dodiku se, s direktorom Službenog glasnika RS-a Milošem Lučićem, sudi za nepoštivanje odluka visokog predstavnika međunarodne zajednice Christiana Schmidta.
Nakon što je operiran u Beogradu 9. decembra prošle godine nastavak suđenja pred Sudom BiH odgođen je za 29. januar.