Hiljade studenata i građana protestovale su 16. januara u više gradova Srbije zbog incidenta u kojem je jedna studentkinja teško povređena kada je na nju naleteo automobil tokom protesne blokade raskrsnice u centru Beograda.
Vozač je pobegao sa lica mesta, a policija i tužilaštvo su saopštili da je pronađen i da mu je određeno zadržavanje do 48 sati.
Sumnjiči se za teško ubistvo u pokušaju.
Univerzitet u Beogradu zatražio je od nadležnih da hitno primene mere radi zaštite studenata i "cele akademske zajednice".
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pozvao je na smanjenje tenzija u državi i dodao da "sva lica za svaki incident moraju da odgovaraju".
Incident su osudile stranke opozicije, a reagovala je i delegacija Evropske unije u Srbiji navodeći da je pravo na okupljanje osnovno pravo koje mora biti štićeno kada se mirno ostvaruje.
Studenti traže krivičnu odgovornost
Nakon incidenta, više hiljada studenata i građana je u znak protesta blokiralo raskrsnicu kod Pravnog fakulteta u centru Beograda, a potom krenulo u šetnju ka Republičkom javnom tužilaštvu gde su zatražili krivičnu odgovornost za povređivanje koleginice.
Okupljeni su skandirali "Nećete nas gaziti" i nosili transparente na kojima je pisalo "Ovo je mogao biti bilo ko od nas", "Pravnici hoće pravdu", "Svi u blokade" i crvenu šaku kojom se okrivljuje vlast za tu nesreću.
Po završetku skupa, oni su i ispred zgrade Predsedništva Srbije zviždali i skandirali "Hoćemo pravdu".
Studenti koji blokiraju Pravni fakultet u Beogradu, saopštili su da je povređena studentkinja njihova koleginica.
Studenti i građani u Novom Sadu su zbog incidenta u Beogradu blokirali jednu od najprometnijih raskrsnica u tom gradu i pozvali na generalni štrajk u Srbiji, pod parolom "Kad, ako ne sad!".
Na isto su pozvali i studenti koji su se okupili u Nišu i još nekoliko gradova u Srbiji.
Pravni fakultet u Beogradu najoštrije je osudio napad na studentkinju tog fakulteta.
"Zahtevamo da počinilac bude najstrože kažnjen i da se prestane sa svim oblicima nasilja", navodi u saopštenju na sajtu Pravnog fakulteta.
Automobil nosio studentkinju na krovu
Incident se dogodio oko podneva u centru Beograda, gde su studenti koji blokiraju obližnje fakultete učestvovali u akciji "Zastani, Srbijo" kojom se odaje počast stradalima u nesreći u Novom Sadu.
Kako se vidi na snimcima koji su objavljeni u medijima i na društvenim mrežama, devojka je stajala na trotoaru ispred semafora na raskrsnici Ruzveltove i Ulice kraljice Marije, kada je automobil uleteo na trotoar i udario je.
Vozač se nije zaustavio, već je nastavio da vozi noseći devojku na krovu nekoliko metara, a nakon par sekundi, ona je sa krova automobila pala na asfalt.
Vozač automobila je pobegao.
Incident je zabeležio reporter agencije Fonet. Video osetljivog sadržaja možete da pogledate na ovom linku.
Iz Kliničkog centra Srbije saopšteno je da je studentkinja u njihovu ustanovu primljena u svesnom stanju.
"Komunikativna je i stabilnog opšteg stanja. Zbog zadobijenih povreda, u toku je dodatna dijagnostika", navodi se u saopštenju.
Vozač se sumnjiči za teško ubistvo u pokušaju
Policija je saopštila da je vozač automobila koji je naleteo na studentkinju identifikovan i pronađen.
U saopštenju se navodi da je vozač sa inicijalima M.P. oko podneva udario dvadesetogodišnju devojku automobilom "ford fokus karavan", na uglu ulica Kraljice Marije i Ruzveltove.
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je osumnjičeni ranije osuđivan sedam puta zbog različitih krivičnih dela.
Dačić je saopštio da su pripadnici policije u roku od 10 minuta pronašli vozilo koje je udarilo i oborilo devojku, a nakon toga i vozača i još dve osobe koje su sa njim bile u vozilu, a od kojih je jedna maloletna.
"Odmah su dovedeni u policiju, a vozač M. P. (1987) je uhapšen i zadržan i po hitnom postupku će biti predat nadležnom tužiocu na dalje postupanje", navodi se u saopštenju.
Slučaj je preuzelo Više javno tužilaštvo u Beogradu.
Saopštili su da se osumnjičenom vozaču na teret stavlja teško ubistvo u pokušaju.
Zaštitinik građana Zoran Pašalić zatražio je od Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) informaciju da li je policija obezbeđivala studentski protest u Beogradu tokom kojeg je povređena devojka.
Pašalić je u saopštenju naveo i da je zatražio da mu MUP dostavi i informaciju da li su policijski službenici u prethodnom periodu obezbeđivali protesne skupove građana, kao i koje su mere preduzete radi čuvanja bezbednosti učesnika.
Ministar unutrašnjih poslova je rekao da policija ne može da obezbeđuje blokade, jer ti javni skupovi nisu prijavljeni.
"Kada se skup prijavi, onda imamo obavezu da preduzimamo sve mere. Ovako mi nemamo informacije, ni zahteve, što je loše i za nas i za one koji organizuju skupove. Zato pozivamo da se okupljanja prijavljuju, jer ne možemo da preduzimamo mere", naveo je Ivica Dačić u odgovoru za list Danas.
Okupljanja u više gradova Srbije
Protest zbog incidenta u Beogradu održan je i u Kraljevu, gradu iz kojeg je studentkinja koja je povređena na blokadi.
Demonstranti su se okupili ispred Gradske uprave, a potom prošetali do prostorija vladajuće Srpske napredne stranke i tamošnje policijske uprave, javio je reporter Radija Slobodna Evropa.
Ovo je bilo jedan od masovnijih protesta od 2000. godine, a organizovan je spontano preko društvenih mreža.
Građani su uzvikivali "Vučiću odlazi!", "Ubice" i nosili transparente "Ne ćutimo više, nećete nas gaziti", "Ruke su vam krvave", "Vredi li dečji život 5 posto" i "Vreme je da pravda zaživi i u Srbiji!".
Veliki broj građana Kragujevca odazvao se pozivu studenata Pravnog fakulteta da se zbog koleginice koja je povređena u Beogradu, okupe na platou ispred tog fakulteta.
Studenti Pravnog i ostalih fakulteta kragujevačkog Univerziteta su sa građanima odali su petnaestominutnu poštu stradalima na Železničkoj stanici u Novom Sadu, a potom u koloni krenuli u protestnu šetnju do Skupštine grada.
Nosili su transparente na kojima je pisalo "Od krvave nadstrešnice do krvave haube", "Ne izbegavamo akademsku dužnost nego ispunjavamo građansku", "Ako vam fali kičma, stavićemo mi svoju" i druge poruke.
Pozivajući sugrađane da im se pridruže, studenti su skandirali: "Izlazite napolje", "Nema vremena za čekanje" i "budili" ih pištaljkama i vuvuzelama.
Po dolasku ispred Skupštine grada zvižducima i povicima "Gazite nam decu", vlastima su poručili da neće tolerisati napade na studente.
Protest je organizovan i u Zrenjaninu, a poziv na okupljanje su na društvenim mrežama uputili studenti koji blokiraju fakulete i Inicijativa omladine Zrenjanin.
Pozorišta otkazala predstave
U Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu je 16. januara otkazana predstava u znak protesta zbog povređivanja studentkinje u Beogradu.
Publici se u holu pozorišta obratila glumica Maša Dakić koja je pročitala zvanično saopštenje glumaca.
"Duboko uznemireni pokušajem ubistva studentkinje, umetnički ansambli svih beogradskih pozorišta, zajedno sa Narodnim pozorištem u Beogradu, Srpskim narodnim pozorištem u Novom Sadu i Narodnim pozorištem u Somboru, jednoglasnom odlukom otkazuju predstave", navela je Dakić.
Publika je odluku glumaca pozdravila aplauzom, a predstave su otkazane i u Jugoslovenskom dramskom pozorištu, pozorištu na Terazijama i teatru Slavija u Beogradu.
Opozicione stranke osudile incident
Deo opozicionih stranaka zatražio je hitno procesuiranje vozača koji je udario studentkinju.
Stranka Zeleno-levi front (ZLF) je napisala na društvenoj mreži Iks (X) da zahteva da se vozač hitno procesuira za pokušaj ubistva.
Predsednik Narodnog pokreta Srbije Miroslav Aleksić takođe je ocenio da je reč o pokušaju ubistva.
"Direktna posledica poruka Vučićevog režima koje svakodnevno šalju na svim medijima, što podstiče i propagira nasilje prema studentima i gađanima koji protestuju i koji su na blokadama", napisao je Aleksić na društvenoj mreži X.
I predsednik Demokratske stranke Srđan Milivojević izjavio je da najveću krivicu za gaženje studentkinje predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Aktivisti pokreta "Bravo" polupali su izlog na prostorijama vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) u Novom Sadu.
Oni su crvenim sprejem ispisivali "Ubico!" ispod fotografije predsednika Srbije Aleksandra Vučića, i poruke "Ruke su vam krvave" i "Štrajk".
Reagovala i Evropska unija: Veoma smo zabrinuti
Povodom incidenta u Beogradu reagovala je i Delegacija Evropske unije u Srbiji.
"Veoma smo zabrinuti zbog današnjeg incidenta protiv demonstranata. Očekujemo brzu istragu i želimo potpuni oporavak povređenoj studentkinji. Pravo na okupljanje je osnovno pravo koje mora biti štićeno kada se mirno ostvaruje", naveli su oni na mreži X.
Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Tonino Picula osudio je nasilje nad demonstrantima, uključujući i najnoviji napad u Beogradu.
"Reč je o nedopustivom napadu na ljude koji konzumiraju svoje pravo da izražavaju nezadovoljstvo postupcima vlasti. Mislim da bi vlasti pre svega trebalo da znaju da sačuvaju to njihovo pravo na način da osiguraju te skupove kako ne bi pojedinci, uopste ne ulazim u narav njihove motivacije, došli u priliku da nasrću na ljude koji protestuju", rekao je Picula u intervjuu za Glas Amerike.
Svakodnevne akcije 'Zastani, Srbijo'
Akcijama "Zastani, Srbijo", koje se gotovo svakodnevno održavaju širom države, studenti i građani blokiraju saobraćajnice na 15 minuta kako bi odali poštu za petnaestoro poginulih u nesreći na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Akcije simbolično počinju u 11.52, u vreme kada se 1. novembra obrušila betonska nadstrešnica Železničke stanice.
Građani, studenti i deo opozicije na protestima od vlasti zahtevaju političku i krivičnu odgovornost za nesreću.
Studenti su proteklih sedmica, u znak protesta blokirali više od 60 fakulteta na četiri državna univerziteta - u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu.
Betonska nadstrešnica stanične zgrade u Novom Sadu obrušila se svega nekoliko meseci nakon svečanog otvaranja stanice - posle trogodišnje rekonstrukcije i tvrdnji zvaničnika da je urađena po najvišim evropskim standardima.
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu je povodom pada nadstrešnice u tom gradu 30. decembra podiglo optužnicu protiv 13 ljudi.
Među optuženima su bivši ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić i njegova pomoćnica Anita Dimoski, kao i bivša direktorka javnog preduzeća "Infrastrukture železnice Srbije" Jelena Tanasković.
U pritvoru je 10 optuženih, Vesić je na slobodi, dok su Tanasković i Dimoski u kućnom pritvoru.