Izrael i Hamas, kojeg Sjedinjene Države i Evropska unija smatraju za terorističku organizaciju, postigli su sporazum o primirju nakon 15 mjeseci razornog rata u Gazi.
Sporazum uključuje oslobađanje talaca, zatvorenika kao i dolazak humanitarne pomoći.
Rat u Gazi je počeo 7. oktobra 2023. godine kada su pripadnici palestinske radikalne grupe napali jug Izraela pri čemu su ubili 1.200 osoba i zarobili više od 250 prema izraelskim podacima.
Izrael je odgovorio napadima u kojima je, prema podacima zdravstvenim vlastima Gaze koje kontroliše Hamas, ubijeno više od 46.000 Palestinaca.
Dan nakon nakon napada Hamasa 7. oktobra, Hezbolah iz Libana započinje napad na Izrael uz tvrdnju da su napadi podrška za Palestince u Gazi.
Nekoliko dana kasnije 13. oktobra Izrael poručuje stanovnicima grada Gaze, u kojem u tom momentu živi više od milion ljudi, da se presele na jug. Time započinje proces koji će raseliti gotovo cjelokupno stanovništvo Pojasa Gaze.
U Gazi nestaje vode, hrane, medicinskih potrepština i goriva. Kamionima sa humanitarnom pomoći dozvoljava se 21. oktobra prelazak preko graničnog prelaza Rafa iz Egipta u Gazu. Tokom narednih mjeseci humanitarna kriza se pogoršava, a humanitarne organizacije i zapadne vlade zahtijevaju od Izraela da omogući veći pristup pomoći.
Izrael započinje 27. oktobra kopnenu ofanzivu Gaze. Nakon nekoliko dana opsade, 15. novembra ulaze u Al Shifu, najveću bolnicu u Gazi. U roku od nekoliko sedmica, sve bolnice na sjeveru Pojsa Gaze će prestati sa radom.
Hamas i Izrael najavljuju sedmodnevno primirje 21. novembra i oslobađanje oko polovine talaca. Rat se nastavlja 1. decembra 2023. Nekoliko dana kasnije 4. decembra izraelske snage započinju prvi veliki kopneni napad na jugu Gaze.
Međunarodni sud pravde (ICJ) u Hagu nalaže Izraelu 26. januara 2024. da spriječi genocid.
Nastavljaju se napadi na Gazu.
Suočen s političkim pritiskom zbog gladi u Gazi, predsjednik SAD-a Joe Biden najavljuje rad na plutajućem pristaništu za dostavu pomoći. Bit će postavljeno u maju, ali će trajati samo do jula, s ograničenim količinama dostupnih zaliha.
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu izjavljuje 23. juna da se faza intenzivnih borbi protiv Hamasa u Gazi bliži kraju, ali da rat neće završiti dok Hamas ne izgubi kontrolu nad enklavom. Međutim, teški sukobi nastavljaju se širom Gaze još mjesecima.
Globalni monitor za glad, IPC, navodi 25. juna da je Gaza i dalje u visokom riziku od gladi.
Izrael 2. jula objavljuje nove naredbe za evakuaciju južnih gradova Khan Younis i Rafah, što su Ujedinjene nacije nazvale najvećom odlukom te vrste od početka rata.
Nastavljaju se napadi u Gazi, izraelska vojska saopštava da su ubili Mohameda Deifija, vojnog šefa Hamasa, što Hamas niti potvrđuje niti negira. Potom, u izraelskom napadu na Bejrut 28. septembra ubijen je lider Hezbolaha Hassan Nasrallah. Izraelski napad ubija i šefa Hamasa Yahju Sinwara 16. oktobra u Rafi.
Međunarodni krivični sud izdaje naloge za hapšenje Netanyahua, bivšeg ministra odbrane Izraela Yoava Gallanta i Hamasa Ibrahim-a Al-Masrija, poznatog i kao Mohammed Deifa, zbog navodnih ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti u ratu u Gazi.
Izrael i Hezbolah dogovaraju 27. novembra primirje u Libanu.
Nakon 15 mjeseci rata, pregovarači postižu primirje u ratu u Gazi u kojem je živote izgubilo više od 46.000 ljudi i tokom kojeg su izazvane tenzije na Bliskom istoku.