Dostupni linkovi

Izrael i Hamas dogovorili prekid vatre u Pojasu Gaze


Palestinci u Kan Junisu iščekuju vijest o sporazumu o prekidu vatre s Izraelom, južno područje Pojasa Gaze, 15. januara 2025.
Palestinci u Kan Junisu iščekuju vijest o sporazumu o prekidu vatre s Izraelom, južno područje Pojasa Gaze, 15. januara 2025.

Izrael i palestinska radikalna grupa postigli su u srijedu višefazni sporazum o prekidu vatre koji će zaustaviti razorni 15-mjesečni rat u Pojasu Gaze uz razmjenu talaca i 1.000 palestinskih zarobljenika i isporuku humanitarne pomoći na razorenu palestinsku teritoriju.

Sporazum Izraela i Hamasa - kojeg SAD i EU smatraju terorističkom organizacijom - postignut uz posredovanje Katara i Egipta stupit će na snagu 19. januara, rekao je katarski premijer Sheikh Mohammed Bin Abdulrahman al-Thani.

Uključuje tri faze, pri čemu je završna faza fokusirana na rekonstrukciju Pojasa Gaze.

Sukob je izbio u oktobru 2023., kada su militanti predvođeni Hamasom napali naselja na jugu Izraela, gde su ubili, prema izraelskim podacima oko 1.200 ljudi, uglavnom civila, i odveli 251 taoca u Gazu.

Izrael je uzvratio pokretanjem razorne ofanzive na palestinsku enklavu u kojoj je, prema zdravstvenim vlastima Gaze pod kontrolom Hamasa, ubijeno više od 44.000 ljudi, dok je tamošnje stanovništvo većinom raseljeno.

Američki predsjednik Joe Biden izjavio je da su nakon mnogo mjeseci intenzivne diplomatije Sjedinjenih Država, zajedno s Egiptom i Katarom, Izrael i Hamas postigli sporazum o prekidu vatre i taocima.

"Ovaj dogovor će zaustaviti borbe u Gazi, povećati prijeko potrebnu humanitarnu pomoć palestinskim civilima, i ponovo ujediniti taoce sa njihovim porodicama nakon više od 15 mjeseci u zatočeništvu", naveo je Biden u saopšenju.

Dok se, prema kancelariji izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, detalji sporazuma još razrađuju, novoizabrani predsjednik SAD Donald Trump je potvrdio dogovor.

"Ovaj epski sporazum o prekidu vatre mogao se dogoditi samo kao rezultat naše istorijske pobjede u novembru, jer je signalizirao cijelom svijetu da će moja administracija tražiti mir i pregovarati o sporazumima kako bi osigurala sigurnost svih Amerikanaca i naših saveznika", napisao je Trump na društvenim mrežama.

Trump je dodao da će njegov izaslanik za Bliski istok Steve Witkoff nastaviti "blisko sarađivati s Izraelom i našim saveznicima kako bi osigurao da Gaza NIKAD više ne postane sigurno utočište terorista".

Netanjahu je razgovarao s Bidenom i Trumpom kako bi im zahvalio što su pomogli da se osigura dogovor za oslobađanje talaca koji se drže u Pojasu Gaze, saopštila je njegova kancelarija.

Detalji sporazuma nisu zvanično objavljeni, ali su se pojavili njegovi obrisi iz komentara zvaničnika i medijskih izvještaja zasnovanih na procurjelim nacrtima sporazuma.

U prvoj fazi počet će šestosedmično primirje, tokom kojeg će se izraelske trupe postepeno povlačiti iz centralnog dijela Pojasa Gaze.

Tokom ove faze, Hamas će osloboditi 33 taoca – očekuje se da će to biti većinom biti žene, stariji i bolesni – u zamjenu za Palestince koji se drže u izraelskim zatvorima.

Dio talaca je oslobođen u novembru 2023. u zamjenu za 240 palestinskih zatvorenika. Hamas još uvijek drži 94 taoca, ali Izrael vjeruje da ih je samo 60 živo.

Palestincima raseljenim zbog sukoba biće dozvoljeno da se vrate svojim domovima u prvoj fazi sporazuma, dok će humanitarna pomoć početi da pritječe u Pojas Gaze. Velika većina od 2,3 miliona stanovnika Gaze bila je prisiljena napustiti svoje domove.

Dalji pregovori o drugoj i trećoj fazi sporazuma počet će 16. dana implementacije sporazuma, a analitičari kažu da bi to moglo predstavljati prvi pravi izazov za dugovječnost primirja.

Druga faza sporazuma uključuje oslobađanje preostalih talaca i, što je najvažnije, kraj rata.

"Postoji mnogo neizvjesnosti oko toga da li je Izrael posvećen trajnom okončanju sukoba", rekao je Michael Horowitz, šef obavještajne službe konsultantske kuće Le Beck International sa sjedištem u Bahreinu.

Šta piše u dogovoru o prekidu vatre u Gazi?

Detalje sporazuma još nisu objavili učesnici pregovora Izrael i Hamas, kojeg EU i SAD smatraju za terorističku organizaciju, no prema informacijama koje je Reutersu dao zvaničnik upoznat sa sporazumu o prekidu vatre, ovo su neki od njegovih elemenata:

  • Šestosedmična početna faza prekida vatre uključuje postepeno povlačenje izraelskih snaga iz centralne Gaze i povratak raseljenih Palestinaca na sjever Gaze.
  • Sporazum zahtijeva da se tokom prekida vatre svakog dana u Gazu dozvoli ulazak 600 kamiona humanitarne pomoći, od kojih će 50 prevoziti gorivo, a 300 kamiona će biti namijenjeno sjeveru.
  • Hamas će osloboditi 33 izraelska taoca, uključujući sve žene (vojnike i civile), djecu i muškarce starije od 50 godina. Prvo će biti oslobođene žene i maloljetnici ispod 19 godina, a zatim muškarci stariji od 50 godina.
  • Izrael će osloboditi 30 palestinskih zatvorenika za svakog civilnog taoca i 50 palestinskih zatvorenika za svaku izraelsku vojnikinju koju Hamas oslobodi.
  • Izrael će osloboditi sve palestinske žene i djecu ispod 19 godina pritvorene od 7. oktobra 2023. do kraja prve faze. Ukupan broj oslobođenih Palestinaca zavisiće od broja oslobođenih talaca i mogao bi biti između 990 i 1.650 palestinskih zatvorenika, uključujući muškarce, žene i djecu.
  • Hamas će oslobađati taoce tokom perioda od šest sedmica, najmanje tri taoca biće oslobođena svake sedmice, a preostali od ukupno 33 prije kraja tog perioda. Prvo će biti oslobođeni svi živi taoci, a zatim posmrtni ostaci preminulih talaca.

Implementaciju sporazuma garantuju Katar, Egipat i Sjedinjene Američke Države.

Pregovori o drugoj fazi sporazuma počeće do 16. dana prve faze i očekuje se da će uključivati oslobađanje svih preostalih talaca, uključujući izraelske vojnike, trajni prekid vatre i potpuno povlačenje izraelskih vojnika.

Treća faza očekuje povratak preostalih tijela preminulih i početak obnove Gaze pod nadzorom Egipta, Katara i Ujedinjenih nacija.

Izvor: Reuters

Reakcije u Pojasu Gaze i na ulicama Izraela

Nakon medijskih izvještaja da su se Izrael i Hamas dogovorili o prekidu vatre, u Pojasu Gaze su, prema tvrdnjama očevidaca, na ulice izašle desetine hiljada ljudi.

Slike koje kruže palestinskim i društvenim mrežama prikazuju ljude kako pjevaju i plešu. Također se može vidjeti kako muškarci plaču od radosti.

Palestinci slave vest o sporazumu o prekidu vatre između Hamasa i Izraela, Deir al-Balah, središnji deo Pojasa Gaze.
Palestinci slave vest o sporazumu o prekidu vatre između Hamasa i Izraela, Deir al-Balah, središnji deo Pojasa Gaze.

U Izraelu su se stotine demonstranata okupile ispred izraelskog vojnog štaba u Tel Avivu, pozivajući na postizanje dogovora.

Mnogi su držali postere s taocima koje drži Hamas, drugi su digli svijeće u zrak.

Porodice, rodbina i prijatelji izraelskih talaca reaguju na vijesti o pregovorima o prekidu vatre u Pojasu Gaze, u Tel Avivu, Izrael, 15. januara 2025.
Porodice, rodbina i prijatelji izraelskih talaca reaguju na vijesti o pregovorima o prekidu vatre u Pojasu Gaze, u Tel Avivu, Izrael, 15. januara 2025.

Pozivi na potpuno provođenje sporazuma

Generalni sekretar UN-a Antonio Guterres pozdravio je u srijedu sporazum o prekidu vatre u Gazi, ističući da "prioritet sada mora biti ublažavanje ogromne patnje uzrokovane ovim sukobom".

"Ujedinjene nacije su spremne podržati provedbu ovog sporazuma i povećati isporuku trajne humanitarne pomoći nebrojenim Palestincima koji i dalje pate", rekao je Guterres novinarima.

Šefica Evropske komisije Ursula von der Leyen pozdravila je najavu sporazuma o prekidu vatre, pozivajući Hamas i Izrael da "potpuno provedu" dogovor.

"Obje strane moraju u potpunosti implementirati ovaj sporazum, kao odskočnu dasku ka trajnoj stabilnosti u regionu i diplomatskom rješavanju sukoba", objavila je na X.

Britanski premijer Keir Starmer pozdravio je sporazum "davno zakasnjelu vijest koju su izraelski i palestinski narodi očajnički čekali".

Moguće implikacije sporazuma

Hamas koji podržava Iran pretrpio je velike gubitke tokom rata, izgubivši svog vođu Ismaila Hanijeha i njegovog nasljednika Yahju Sinvara, u razmaku od nekoliko mjeseci.

Horowitz je rekao da će Hamas tvrditi da je pobjedio samo zato što je preživio rat.

"Pitanje je može li se istinski vratiti na vlast u Gazi, zadržati svoje vojne kapacitete, pa čak i iskoristiti ovu percipiranu pobjedu kako bi konsolidirao svoje prisustvo izvan Gaze, odnosno na Zapadnoj obali", dodao je on.

Iran, čija je takozvana osovina otpora pretrpjela višestruke neuspjehe od izbijanja rata u Gazi, primirje vidi kao dobru vijest.

Izrael je krajem prošle godine vodio razorni rat s libanonskom političkom strankom i oružanom grupom Hezbolah, koju SAD smatraju terorističkom organizacijom, desetkovavši njegovo više rukovodstvo i umanjivši njegove vojne kapacitet.

Pored slabljenja saveznika Irana, Hezbolaha i Hamasa, sirijske pobunjeničke snage su svrgle iranskog dugogodišnjeg saveznika Bašara al-Asada, što je bio veliki udarac i Teheranu i ambicijama Moskve u regiji.

Horowitz je rekao da prekid vatre u Gazi omogućava Iranu potpunu deeskalaciju i da se angažuje s Trumpovom administracijom nakon što on preuzme dužnost kasnije ovog mjeseca.

Iran bi također mogao sjediti i ponovno kalibrirati svoju strategiju, kao što je odluka da li će ponovo naoružati Hamas, za koji je Horowitz rekao da možda neće predstavljati istu prijetnju Izraelu kao što je to bio dugo vremena.

"Mislim da bi Zapadna obala mogla biti interesantnija za Iran, jer će se tu odigrati budućnost palestinske podjele između Hamasa i Izraela", dodao je on.

Mnogi u Izraelu će dočekati kraj rata i povratak talaca, ali sporazum o prekidu vatre mogao bi se pretvoriti u glavobolju za izraelskog premijera Netanjahua, koji je nekoliko puta tvrdio da će se rat nastaviti do "potpune pobjede" nad Hamasom.

S obzirom na oštro protivljenje sporazumu među članovima krajnje desnice u njegovom kabinetu – od kojih su neki zaprijetili da će dati ostavku – Netanjahuov glavni prioritet bit će osigurati da njegova vlada ne padne, rekao je Horowitz.

Uz korišćenje AP-a, AFP-a, Reutersa i dpa
XS
SM
MD
LG