Dostupni linkovi

Sankcije Naftnoj industriji Srbije usmerene su na Rusiju, ne na Srbiju, izjavio Verma u Beogradu


Na fotografiji: Ričard (Richard) Verma, zamenik američkog državnog sekretara za upravljanje i resurse, foto arhiv, 28. maj 2024.
Na fotografiji: Ričard (Richard) Verma, zamenik američkog državnog sekretara za upravljanje i resurse, foto arhiv, 28. maj 2024.

Sankcije Sjedinjenih Američkih Država (SAD) prema Naftnoj industriji Srbije (NIS) su usmerene prema Rusiji, a ne prema Srbiji, izjavio je Ričard (Richard) Verma, zamenik američkog državnog sekretara za upravljanje i resurse 11. januara u Beogradu nakon sastanka sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.

"Neće biti nikakvih ekonomskih posledica po Srbiju ako bude uklonjeno rusko vlasništvo iz kompanije NIS. Rusija ne ulaže u budućnost Srbije, jer profite koje vadi iz NIS ne ulaže u Srbiju. Promena vlasničke strukture doprineće da u regionu bude više mira", rekao je Verma na zajedničkoj konferenciji sa Vučićem.

On je naveo da je NIS jedna od 2.000 kompanija u ruskom vlasništvu kojima su SAD uvele sankcije.

"Cilj je da se iz tih kompanija ukloni rusko vlasništvo. Pomoći ćemo Srbiji da diverzifikuje svoje energetske izvore i da bude nezavisna u tom pogledu", dodao je Verma.

Vučić je izjavio da je to što sankcije prema NIS-u nisu usmerene ka Srbiji "slaba uteha".

"Negde oko 30 zemalja je po prvoj računici na različite načine pogođena ovim sankcijama – ili entiteti iz tih zemalja – ali svuda je reč o ruskoj imovini, kapitalu i interesima. Kako je Verma rekao, nismo mi bili meta, iako će nam to biti slaba uteha", rekao je Vučić na konferenciji.

On je naveo da je potrebno još neko vreme kako bi se Srbiji razjasnile nejasnoće o najnovijim američkim sankcijama prema Rusiji, koje pogađaju i NIS, zbog čega će se sačekati sa razgovorima sa Moskvom.

"Moramo da znamo tačno šta su uslovi, pa ćemo onda moći da razgovaramo sa ruskom stranom o svemu. Biće nafte, benzina, svih derivata, ali mi da otimamo nečiju imovinu, nećemo, platićemo cenu", rekao je Vučić.

Istakao je da je Srbija sa SAD pokrenula temu strateškog dijaloga, što, kako je rekao "nije nešto što će rešiti" sve probleme i nesuglasice između Beograda i Vašingtona, "posebno po pitanju" Kosova.

"Ali, otvara značajne i velike mogućnosti za sve buduće vlade u Srbiji i sve buduće administracije u Sjedinjenim Američkim Državama. Za njih smo mi mala zemlja, ali verujem da i to što su po prvi put pokazali interes da otvore strateški dijalog sa Srbijom govori o tome da su se nekakvi odnosi između nas promenili na bolje", rekao je Vučić.

Naftna industrija Srbije (NIS) našla se na listi sankcija koju je objavilo 10. januara Ministarstvo finansija Sjedinjenih Američkih Država zbog udela u vlasništvu ruske kompanije Gasprom njeft.

Kompanija NIS sankcionisana je zbog takozvanog "sekundarnog rizika" odnosno zbog povezanosti sa ruskim Gasprom njeftom.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić saopštio je 10. januara na konferenciji za novinare nakon objave Ministarstva finansija SAD da je reč o "teškim i ozbiljnim sankcijama" i da se traži "potpuni izlazak Rusije iz vlasništva NIS-a", zbog čega će biti potrebna vlasnička transformacija.

Naftna industrija Srbije našla se na listi šest preduzeća koja su "u vlasništvu ili pod kontrolom, deluju ili navodno deluju za ili u ime, direktno ili indirektno, Gasprom njefta".

NIS je jedina kompanija u Srbiji koja se bavi istraživanjem, proizvodnjom i preradom nafte i proizvodnjom prirodnog gasa.

Ruske državne kompanije Gasprom njeft i njena krovna kompanija Gasprom od 2008. godine imaju većinsko vlasništvo u NIS-u od 56,15 odsto, dok je 29,87 odsto u vlasništvu Srbije.

Dok je Gasprom njeft pod evropskim i američkim sankcijama, najveći svetski proizvođač gasa Gasprom nije obuhvaćen embargom zapadnih država.

XS
SM
MD
LG