Dostupni linkovi

Na Kosovu osam uhapšenih nakon napada na kanal Ibar-Lepenac, Srbija odbacila optužbe o umešanosti


Posledice eksplozije na kanalu Ibar-Lepenac u opštini Zubin Potok na severu Kosova, 29. novembra 2024.
Posledice eksplozije na kanalu Ibar-Lepenac u opštini Zubin Potok na severu Kosova, 29. novembra 2024.

Kosovske vlasti uhapsile su u subotu osam osumnjičenih, zaplenile oružje i eksploziv, u akciji na severu Kosova u vezi sa eksplozijom na kanalu Ibar-Lepenac, saopštio je ministar unutrašnjih poslova Kosova, Dželjalj Svečlja (Xhelal Svecla).

"Ovaj napad koordinisan je od strane terorističkih organizacija. Cilj je bio da se nanese maksimalna šteta državi Kosovo i njenim građanima", rekao je Svečlja.

U petak uveče, 29. novembra, u selu Varage u opštini Zubin Potok na Kosovu došlo je do eksplozije koja je oštetila kanal Ibar-Lepenac iz kog se vodom iz jezera Gazivode snabdeva sever Kosova, Priština i okolina, te Kosovska energetska korporacija. U eksploziji nije bilo žrtava.

Zbog eksplozije na kanalu u mnogim delovima Kosova bilo je prekinuto snabdevanje pijaćom vodom.

Ministar Svečlja je, takođe, izjavio da se uhapšeni sumnjiče i za napade na severu Kosova ranije ove nedelje u kojima su bačene ručne bombe na policijsku stanicu i zgradu opštine u Zvečanu.

Dodao je da su kosovske bezbednosne službe u subotu sprovele akciju na deset lokacija.

"Kontrola je rezultirala oduzimanjem arsenala oružja i municije, eksploziva, razne opreme, uključujući ambleme i stotine uniformi i vojne opreme. To će poslužiti kao dokaz za ova krivična dela", rekao je Svečlja.

Naveo je da je velika većina zaplenjenog naoružanja i opreme "srpske proizvodnje" i da je većinom u pitanju "vojna oprema".

Direktor kosovske policije Gazmend Hodža (Hoxha) rekao je da je u napadu na kanal upotrebljeno od 15 do 20 kilograma eksploziva.

"Stavljen je u crnu vreću i aktiviran mehaničkim detonatorom, sporogorećim fitiljem", rekao je Hodža.

On je izjavio da su uhapšeni deo "Civilne odbrane" koja na severu ilegalno deluje od 2011.

"Imamo razloga da verujemo da su bili povezani sa napadom", rekao je Hodža.

Saopštio je da je zaplenjeno više od 200 vojnih uniformi, šest ručnih raketnih bacača, tri ručne bombe, dve puške AK-47, revolver, municija različitog kalibra, delovi oružja, fitilji za aktiviranje eksploziva, vojnički šlemovi, maske, noževi.

Hodža je istakao da bi zaplenjeno oružje moglo biti povezano sa ovonedeljnim napadima i drugim slučajevima koje istražuju kosovske vlasti.

Dodao je da je eksplozija na kanalu pričinila veliku štetu zbog čega je u mnogim delovima Kosova prekinuto snabdevanje pijaćom vodom.

Kurti: Uhapšeno nekoliko osumnjičenih

Premijer Kosova Aljbin (Albin) Kurti rekao je u subotu da je nekoliko osumnjičenih uhapšeno i da su pronađeni materijalni dokazi u vezi sa eksplozijom na kanalu Ibar-Lepenac.

"Policija vrši uviđaje, izvršeni su pretresi. Ima uhapšenih i materijalnih dokaza, a svi ovi kriminalci i teroristi će se suočiti sa pravdom", rekao je Kurti novinarima tokom obilaska oštećenog kanala.

Kurti je još u petak optužio Srbiju da stoji iza eksplozije i rekao da se radi o "zločinačkom napadu terorista" koji su, kako je rekao, planirali da oštete važnu infrastrukturu.

Savet za bezbednost Kosova preduzeo je u subotu hitne mere za ublažavanje posledica i očuvanje bezbednosti kritične infrastrukture zemlje nakon napada koji je oštetio kanal.

Predsednica Kosova Vjosa Osmani razgovarala je u subotu o eksploziji sa ambasadorima zemalja Kvinte – Sjedinjenih Država, Francuske, Nemačke, Italije i Velike Britanije – i ambasadorom Evropske unije, a sastala se i sa Enrikeom Barduanijem, komandantom Misije UN-a na Kosovu (KFOR).

"Osmani je ambasadorima prenela stav da se radi o terorističkom napadu na vitalnu infrastrukturu Kosova, koji ugrožava nacionalnu bezbednost", saopšteno je 30. novembra iz Predsedništva Kosova.

Napad na kanal osudila je Srpska lista, najveća partija Srba na Kosovu koju podržava Beograd.

Srbija odbacila optužbe o umešanosti

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić odbacio je navode Prištine da Srbija ima veze sa ovom eksplozijom.

Ministarstvo spoljnih poslova Srbije saopštilo je u subotu da je šef diplomatije Marko Đurić održao brifing za diplomatske predstavnike zemalja Kvinte i Evropske unije povodom eksplozije na kanalu.

"Đurić je na sastanku istakao da je očigledno reč o sabotaži i da Srbija nedvosmisleno osuđuje takav čin koji je usmeren protiv stabilnosti regiona i interesa svih lokalnih zajednica", objavilo je Ministarstvo spoljnih poslova Srbije.

Navodi se da je Đurić optužbe u vezi sa eksplozijom okarakterisao kao neosnovane i ničim potkrepljene. Kako se navodi, on je poručio da je Srbija spremna da Prištini pomogne isporukama električne energije.

Direktor Kancelarije za Kosovo u Vladi Srbije Petar Petković rekao je da je hapšenje koje je sprovela kosovska policija "neosnovano i politički motivisano".

I ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić odbacio je optužbe o umešanosti Srbije.

Ministar odbrane Srbije Bratislav Gašić je, pak, odbacio navode da je zaplenjeni eksploziv poreklom iz magacina Vojske Srbije i ponovio da ne postoji umešanost Srbije.

UNMIK i KFOR zatražili da se kazne odgovorni

Karolina Zijade (Caroline Ziadeh), šefica misije Ujedinjenih nacija na Kosovu (UNMIK), zatražila je sveobuhvatnu transparentnu istragu da bi se odgovorni identifikovali i kaznili.

"Ovaj napad je duboko zabrinjavajući i rizikuje da naruši stabilnost", objavila je Zijade.

KFOR je naveo da ta vojna misija predvođena NATO-om pruža bezbednosnu podršku, kao i da će ponuditi logističku i inženjersku podršku institucijama u Prištini za uklanjanje eksplozivnih sredstava.

Osude iz Brisela

Evropska unija smatra da se u petak na Kosovu dogodio "teroristički napad" i "čin sabotaže" kada je došlo do eksplozije koja je oštetila važnu infrastrukturu Kosova.

"EU najoštrije osuđuje teroristički napad na kanal. To je gnusan čin sabotaže na kritičnoj civilnoj infrastrukturi Kosova, koja obezbeđuje vodu za piće za značajan deo stanovništva Kosova i vitalna je komponenta kosovskog energetskog sistema", saopštio je visoki predstavnik EU za spoljnu politiku, Žozep Borelj (Josep Borrell).

Kako je rekao Borelj, "ova krivična radnja mora biti istražena, a njeni počinioci privedeni pravdi".

Avio Orav, šef Kancelarije EU na Kosovu, i Miroslav Lajčak, izaslanik EU za dijalog Srbije i Kosova, takođe su osudili napad na kanal Ibar-Lepenac.

"Ponudio sam pomoć EU kosovskim vlastima. Incident treba istražiti, a odgovorne privesti pravdi", napisao je Orav na mreži Iks.

Lajčak je u odgovoru na ovu objavu napisao da odgovorne treba privesti pravdi.

Treći napad na severu Kosova u poslednja 72 sata

Savet bezbednosti Kosova je ranije u subotu odobrio dodatne mere zaštite kritičnih objekata kao što su mostovi, trafostanice, antene, jezera, kanali itd.

Ministarka ekonomije u Vladi Kosova Artane Rizvanolli izjavila je da je, nakon napada na kanal Ibar-Lepenac, obezbeđeno redovno snabdevanje električnom energijom kao i grejanje za građane Prištine.

Od hidrosistema Ibar-Lepenac na jezeru Gazivode u Zubinom Potoku, pijaćom vodom se snabdeva sever Kosova, ali i Priština sa okolinom.

Sa Gazivoda se isporučuje i voda za termoelektrane u Obiliću i koristi se za hlađenje elektrana Kosovo A i Kosovo B, a pored toga, voda iz akumulacionog jezera Gazivode koristi se i za navodnjavanje poljoprivrednih površina.

"Preduzeće Ibar-Lepenac je oko 2 sata iza ponoći, u rekordnom roku, postavilo šest privremenih cevi sa dovoljnim kapacitetom da se obezbedi voda za hlađenje termoelektrane Kosovo B. Na taj način očekujemo da snabdevanje električnom energijom bude stabilno", napisala je Rizvanoli na Facebooku.

Napad na kanal Ibar-Lepenac je treći u poslednja 72 sata na severu Kosova, gde živi većinsko srpsko stanovništvo.

Nakon što su eksplozivne naprave bačene na policijsku stanicu i zgradu opštine u Zvečanu, Policija Kosova je pojačala bezbednosne mere, odnosno svoje prisustvo na terenu, uključujući sever zemlje.

XS
SM
MD
LG