Dostupni linkovi

Oko dvesta državnih poslova kompanija zaduženih za nadzor obnove pruge na severu Srbije


Spasilačka ekipa pregleda područje gde se urušila nadstrešnica Železničke stanice u Novom Sadu, Srbija, 2. novembra 2024.
Spasilačka ekipa pregleda područje gde se urušila nadstrešnica Železničke stanice u Novom Sadu, Srbija, 2. novembra 2024.

Oko 240 ugovora sa državom zaključile su u poslednje četiri godine četiri kompanije koje su bile angažovane na nadzoru rekonstrukcije železničke pruge od Novog Sada do granice sa Mađarskom, projekta u okviru koga je rekonstruisana i Železnička stanica u Novom Sadu.

To pokazuju javni podaci sa Portala javnih nabavki na kom se objavljuju svi tenderi koje sprovode državni organi, javna preduzeća i opštine u Srbiji.

Reč je o kompanijama "Project Biro Utiber" iz Novog Sada, "EGIS doo" (Ežis) iz Beograda, "AG Institut" iz Novog Sada, "SDC Profesional" Beograd, Slaviša Ilić, preduzetnik iz Beograda.

Ove kompanije nisu odgovorile na upit RSE da li je nesreća na Železničkoj stanici u Novom Sadu, gde je nakon pada nadstrešnice poginulo 15 ljudi, uticala na druge državne projekte na kojima su angažovane.

Odgovor je stigao od Stambene agencije opštine Vrnjačka Banja koja je krajem 2023. sa kompanijom "Utiber" ugovorila posao izrade projektno-tehničke dokumentacije za mostove u tom mestu.

"Nesreća na Železničkoj stanici u Novom Sadu nije uticala na realizaciju (tog) projekta", navodi se u odgovoru za RSE.

Sa ovom kompanijom zaključivalo je ugovore i javno preduzeće "Putevi Srbije" 2021. i 2022. za izgradnju obilaznice u Beogradu i izgradnju mosta kod Bačke Palanke.

Iz ovog preduzeća su 22. novembra, između ostalog, odgovorili da su "radovi na oba projekta završeni, te tragični događaj u Novom Sadu nije imao uticaja na završetak svih ugovornih obaveza pomenute kompanije".

RSE do sada nije dobio informaciju kakva je tačno uloga svake od kompanija u nadzoru Železničke stanice imajući u vidu da su one dobile posao nadzora celog projekta rekonstrukcije pruge koji obuhvata i Železničku stanicu.

Mediji u Srbiji su objavili 21. novembra da su po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu uhapšeni inženjeri angažovani u francuskoj kompaniji "Ežis".

RSE nije dobio potvrdu ove informacije od tog tužilaštva koje je objavilo samo inicijale uhapšenih.

Prema rečima inženjera geologije Zorana Đajića, koji je do juna 2023. radio na rekonstrukciji zgrade Železničke stanice u Novom Sadu kao konsultant za kamen, na ovom delu projekta bili su angažovani stručnjaci iz "Utibera" i "Ežisa".

"Govorim o pozicijama gde sam ja bio angažovan. Ima pozicija koje nisam doticao, pa ne znam da li su na njima radile ove ostale firme", kaže Đajić.

Milan Parivodić, advokat i nekadašnji ministar za ekonomske odnose sa inostranstvom, kaže za RSE da bi bilo poželjno revidirati ugovore koje te firme imaju sa državom.

"Ukoliko se ispostavi da određeni izvođač ili nadzornik radova nije imao dovoljan stepen profesionalnosti, onda ne samo da postoji mogućnost, nego postoji i obaveza da se takvi ugovori raskinu pod hitno", smatra on.

Na kojim projektima su angažovane?

Prema javnim podacima sa Portala javnih nabavki, kompanija "Project Biro Utiber" iz Novog Sada angažovana je prethodne četiri godine na oko 20 državnih i opštinskih projekata preko javnih tendera.

Većinski vlasnik ove firme je mađarska kompanija "UTIBER Közúti Beruházó". Ta kompanija je ranije u izjavi za RSE navela da ne može samostalno da daje izjave o nesreći na Železničkoj stanici u Novom Sadu.

Jedan od najvećih poslova na kojima je angažovana je izgradnja Nacionalnog fudbalskog stadiona u Beogradu, a na tom projektu "Utiber", između ostalog, obavlja posao stručnog nadzora.

Ova kompanija dobila je i posao izrade idejnog projekta za dva železnička koloseka u Beogradu ove godine, kao i poslove tehničke kontrole pruge kod Niša na jugu Srbije.

Najveći broj ugovora zaključen je sa državnim preduzećem "Infrastrukture železnice Srbije". Iz ovog preduzeća nisu odgovorili na pitanje da li je nesreća na Železničkoj stanici uticala na realizaciju tih ugovora.

Kompanija "Ežis" dobila je 2021. dva tendera Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture za izgradnju kapaciteta dve luke. Iz Ministarstva nije stigao odgovor da li kompanije koje su bile angažovane na nadzoru rekonstrukcije Železničke stanice u Novom Sadu nastavljaju angažman na drugim državnim projektima.

Na svom sajtu u oktobru kompanija "Ežis" je objavila da je dobila posao izrade tehničke studije o potencijalnom korišćenju civilne nuklearne energije za Ministarstvo rudarstva i energetike.

Kompanija "AG Institut" zaključila je oko 200 ugovora za različite projekte sa državom, između ostalog, na infrastrukturnim projektima na Kalemegdanu u Beogradu, na izgradnji železničke pruge u okviru izgradnje Nacionalnog stadiona.

Kompanija je zaključila više poslova sa gradom Novim Sadom, između ostalog, o održavanju Mosta Sloboda u tom gradu, kao i izgradnju javnih garaža i sportskog kompleksa. Iz gradske uprave Novog Sada nije stigao odgovor u vezi sa ovim projektima.

Odgovor nije stigao ni od gradske uprave opštine Irig na severu Srbije koja je sa ovom firmom zaključila devet ugovora u poslednje dve godine.

Firma "SDC Profesional" zaključila je 15 ugovora sa državom i opštinama u Srbiji, između ostalog, na izgradnji Trga Nikole Pašića u centru Beograda i projekat železničke pruge u okviru projekta izgradnje Nacionalnog stadiona.

Iz ove firme su ranije za RSE naveli da neće davati izjave do završetka istrage.

Da li je moguće revidirati te ugovore?

Postoji dva osnova da se ugovori koje je firma zaključila sa ovim kompanijama revidiraju, navodi advokat i nekadašnji ministar za ekonomske odnose sa inostranstvom Milan Parivodić.

"Ako jedna ugovorna strana shvati da je bila u zabludi u vezi kvaliteta druge ugovorne strane, onda može da poništi ugovor zbog otkrivanja te zablude. Ili to može da uradi zbog bitno promenjenih okolnosti, a to je konkretno neki loš događaj koji se naknadno desio", kaže on.

Parivodić navodi da Zakon o javnim nabavkama predviđa ove slučajeve kao razlog za izmenu ugovora i to nije povezano sa postupkom koji se vodi pred Višim javnim tužilaštvom u Novom Sadu zbog obrušavanja nadstrešnice.

Kakva je uloga firmi za nadzor?

Inženjer geologije Zoran Đajić navodi da je uloga kompanija koje obavljaju nadzor "presudna".

"Sve pozicije koje se rade na određenom objektu na kraju dolaze do nadzora. Ako nadzor kaže da je to u redu, onda je tu stavljena tačka", kaže Đajić dodajući da je nadzor ključan kod "kapitalnih objekata".

Sa druge strane, on navodi da je često veći problem u kompanijama koje dobijaju poslove nadzora, nego u radu stručnjaka na terenu.

"Konačnu odluku šta će i kako da bude zapisano u izveštaju donose oni koji vode računa o firmi. Oni (stručnjaci) nisu samostalni u svom radu, oni mogu da napišu šta misle, ali pitanje da li će to otići dalje ili mora da se izmeni po nalogu nekoga iz firme", kaže Đajić.

On navodi da je zbog toga integritet ljudi koji su radili na rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu narušen.

Đajić kaže da je sam bio angažovan kao konsultant na jednom gradilištu 2022. i da je raskinuo ugovor jer je traženo "da ne dolazim svaki dan na gradilište nego ako me pozovu da dođem".

"Ja na takav način neću da radim jer ja onda ne odgovaram ni za šta", kaže on.

Dokle je stigla istraga?

Tužilaštvo je 21. novembra saopštilo da je uhapšeno i zadržano ukupno 12 lica zbog postojanja osnovane sumnje da su odgovorni za pad nadstrešnice sa zgrade Železničke stanice u Novom Sadu.

Među njima su Goran Vesić, doskorašnji ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, kao i doskorašnja direktorka Infrastrukture železnice Srbije Jelena Tanasković.

Prethodno je 13. novembra saopštilo da je saslušalo više od 60 lica zbog ove nesreće.

Goran Vesić, inače funkcioner vladajuće Srpske napredne stranke, je 4. novembra podneo ostavku zbog nesreće i tom prilikom rekao da ne prihvata krivicu za nesreću.

Ostavku je 20. novembra podneo i aktuelni ministar spoljnje i unutrašnje trgovine Tomislav Momirović koji je od 2020. do 2022. bio na čelu Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.

Istog dana je ostavku na čelu "Infrastruktura Železnice Srbije" podnela i vršiteljka dužnosti direktora tog javnog preduzeća Jelena Tanasković.

U urušavanju betonske nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra poginulo je 15 osoba, a dve su teško povređene.

Do nesreće je došlo četiri meseca nakon svečanog otvaranja stanice koja je otvorena nakon trogodišnje rekonstrukcije.

XS
SM
MD
LG