Dostupni linkovi

Policija ponovo tjera gruzijske demonstrante sa Univerziteta u Tbilisiju


Avenija Melikishvili, u centru Tbilisija, nakon što su se demonstranti povukli rano 20. novembra.
Avenija Melikishvili, u centru Tbilisija, nakon što su se demonstranti povukli rano 20. novembra.

Stotine pripadnika gruzijske policije tjerale su demonstrante drugu noć zaredom iz područja u blizini Državnog univerziteta u Tbilisiju gdje su protestirali zbog rezultata prošlomjesečnih parlamentarnih izbora i pozivali na ponavljanje glasanja.

Za razliku od prethodnog dana, nije bilo sukoba rano 20. novembra, jer su se demonstranti povukli od policijskih snaga koje su napredovale i napustile univerzitetsko područje, krećući se prema obližnjoj aveniji Melikishvili u centru Tbilisija.

Lideri protesta su tada najavili da privremeno obustavljaju akciju kako bi došli do novog plana.

"Moramo nekako da preplaniramo i razmišljamo o nečem drugom, a ne o istom kao što smo radili ovdje", rekao je demonstrantima Zurab Japaridze, jedan od lidera pokreta Koalicija za promjene.

Gruzijska policija je 19. novembra nasilno rastjerala višednevni protest na univerzitetu, privela najmanje 16 ljudi i srušila šatore u kojima su se demonstranti tokom noći sklonili od hladnoće.

Policija nasilno rastjerala proteste zbog spornih izbora u Tbilisiju
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:01:28 0:00

U Ministarstvu unutrašnjih poslova za RSE je rečeno da je 16 privedenih osoba privedeno zbog navodnog neposluha prema zakonitim zahtjevima policije i sitnog huliganstva. Trojica su puštena na slobodu.

Tbilisi potresaju protesti od izbora.

Opozicioni lideri traže ponavljanje parlamentarnih izbora zbog tvrdnji o raširenoj prevari i ruskom uticaju tokom izbora 26. oktobra na kojima je pobijedila stranka Gruzijski san, koja je na vlasti od 2012.

Posljednji protesti izbili su nakon što je Gruzijska Centralna izborna komisija (CIK) 16. novembra potvrdila rezultate prošlomjesečnih spornih izbora, uprkos optužbama za široko rasprostranjenu prevaru i rusko miješanje.

Prema zvaničnim rezultatima, Gruzijski san je osvojio 53,93 posto glasova naspram 37,79 posto glasova opozicionog saveza.

Proevropska predsjednica Salome Zurabishvili i dalje odbija da prizna ishod glasanja, za koji je rekla da je bio pod velikim uticajem Rusije.

Proevropska opozicija bojkotuje novi parlament, odricanjem svojih mandata osvojenih na izborima 26. oktobra, navodeći široko rasprostranjene nepravilnosti i rusko miješanje.

Zvaničnici EU i zapadnih zemalja izrazili su ozbiljne sumnje u vezi s izborima i uočenim nepravilnostima.

Gruzija je kandidat za članstvo u EU od prošle godine, ali su zakon o "stranom uticaju" i mjere protiv LGBT dovele u pitanje taj cilj.

Delegacija EU u Gruziji je 20. novembra izdala saopštenje u kojem izražava podršku mladim ljudima koji se bore za zaštitu evropskih vrednosti zemlje.

"Ovdje u Gruziji, mladi štite svoja prava, slobode i budućnost zemlje u EU. Čvrsto stojimo uz njih i naglašavamo potrebu poštovanja njihovog temeljnog prava na slobodu izražavanja i okupljanja", navela je Delegacija EU u poruci na X povodom "Svjetskog dana djeteta".

Sjedinjene Države su u julu objavile da će obustaviti pomoć gruzijskoj vladi od više od 95 miliona dolara, upozoravajući je da nazaduje u demokratiji.

XS
SM
MD
LG