Njemačka je opozvala svog ambasadora u Teheranu nakon pogubljenja Džamšida Šarmada, osuđenog na osnovu spornih optužbi za terorizam i pozvala iranskog izaslanika u Berlin da odgovori na pitanja o smrti 69-godišnjeg iransko-njemačkog državljanina.
Novinska agencija Mizan, koja je povezana s iranskim pravosuđem, izvijestila je da je smrtna kazna protiv Šarmada izvršena 28. oktobra "nakon što je Vrhovni sud izrekao konačnu potvrdu sudske presude.
U prošlogodišnjem suđenju koje su Njemačka, Sjedinjene Države i grupe za ljudska prava odbacile kao lažno, Iran je optužio Šarmada da je predvodio promonarhističku grupu za koju Teheran tvrdi da stoji iza bombaškog napada na džamiju u Širazu 2008. u kojem je 14 ljudi ubijeno, kao i planiranja drugih napada u zemlji.
Njegova porodica odbacila je optužbe kao "smiješne".
Njemačko ministarstvo vanjskih poslova osudilo je Šarmadovo "ubistvo" i saopćilo da je njemački ambasador Markus Potzel opozvan. Prije nego što je opozvan, Potzel se takođe sastao s iranskim ministrom vanjskh poslova Abasom Arakčijem kako bi "najoštrije izrazio protest zbog ubistva", saopštilo je Ministarstvo.
Njemačka ministrica vanjskih poslova Analena Berbok rekla je da je ubistvo Šarmada pokazalo da "u Teheranu vlada nehuman režim" i obećala da će "imati ozbiljne posljedice".
Arakči se 29. oktobra na mreži X obrušio na Berboku, rekavši: "Njemački pasoš ne omogućava nekažnjivost nikome, a kamoli terorističkom kriminalcu".
Odvojeno, ured njemačkog kancelara Olafa Šolca saopštio je 29. oktobra da je iranski ambasador u Berlinu Mahmud Farazandeh pozvan od strane njemačke vlade da odgovori na pitanja o Šarmadovoj smrti.
Američki Stejt department rekao je da je iranski tretman Šarmada, koji je takođe imao boravište u SAD, "za osudu" i opisao njegov sudski postupak kao "lažno suđenje".
"Odavno smo jasno stavili do znanja da se protivimo načinu na koji Iran provodi pogubljenja, često na način koji suštinski krši ljudska prava", rekao je portparol State Departmenta Metju Miler 28. oktobra.
Direktor norveške nevladine organizacije Iran Hjuman Rajts Mahmuod Amir-Mohadam, nazvao je pogubljenje "slučajem vansudskog ubistva taoca".