Piše: Chris Rickleton
Kada su nedavno supruga kirgistanskog novinara Bolota Temirova i njihov kolega osuđeni na višegodišnje kazne zatvora u Kirgistanu, istraživački novinar, prisilno protjeran iz zemlje, nije bio iznenađen, piše redakcija Radija Slobodna Evropa (RSE) na engleskom jeziku.
"Početkom ovog mjeseca dobio sam informaciju da vlada sprema operaciju da me ubije," rekao je. "U tom trenutku nisam obraćao pažnju na to, ali sada je jasno da je ova vlada sposobna za sve."
Temirov, kojem je oduzet kirgistanski pasoš i koji je protjeran u Rusiju 2022. godine, kaže da je nakon što je sud u Biškeku 10. oktobra osudio njegovu suprugu, Mahbat Tažibek-kizi, i novinara Azamata Išenbekova na šest i pet godina zatvora zbog optužbi za "stvaranje organizovane kriminalne grupe" i "pozivanje na masovne nemire", postalo jasno da vlasti ciljaju na njega i njegove kolege iz grupe Temirov Live, koja istražuje korupciju.
Vjerovatno nije samo ta presuda — koju su međunarodni medijski posmatrači opisali kao "osvetničku" i "arbitrarnu" — ono što je Temirov imao na umu kada je napisao te riječi.
Pored oštre kazne koja je izrečena njegovim kolegama, sudija je također odlučio da 12-godišnje dijete koje Temirov ima sa svojom suprugom preda na brigu državi.
Advokat njegove supruge je naglasio da ta odluka neće opstati, jer par ima rodbinu u Kirgistanu koja može biti staratelj djetetu.
Međutim, ovo je samo jedan od mnogih detalja iz pritvora, tužbe i sudskog postupka protiv Temirova i njegovih sadašnjih i bivših kolega, koji ukazuju na osvetnički odnos kirgistanskih vlasti prema najupornijem istraživačkom novinaru u zemlji.
Takav tretman ukazuje na dosljednost u produženom obračunu s nezavisnim medijima pod predsjednikom Sadirom Žaparovim: što je veći fokus medija na korupciju i nepotizam, to je oštrija reakcija države.
Djeca su dobro!
Samo nešto više od sedmicu dana prije nego što su novinari dobili svoje presude, Žaparov se našao u defanzivi.
U komentarima objavljenim 2. oktobra preko državnog medija Kabar, Žaparov je opravdao učešće sina svog bliskog saveznika i šefa nacionalne sigurnosti Kamčibeka Tašijeva u izgradnji prvog privatnog autoputa s naplatom u Kirgistanu, koji se gradi na jugu zemlje.
Daleko od toga da odražava nepotizam, Žaparov je rekao da bi ljudi trebali "zahvaliti" 30-godišnjem Tai-Murasu Tašijevu i njegovoj kompaniji jer grade cestu koju druge firme nisu željele graditi zbog toga što neće odmah biti profitabilna.
"Ako je Tai-Muras htio nauditi državi, zašto bi koristio vlastitu kompaniju? On vrlo dobro zna da bi, ukoliko bi se to dogodilo, to brzo postalo poznato javnosti", tvrdio je Žaparov.
Ovakva logika slijeganja ramenima je ona koju kirgistanski predsjednik redovno koristi u svojim komentarima za Kabar, siguran u to da neće biti dodatnih pitanja.
Međutim, Žaparov ne bi ni spomenuo ovu temu da uopšte nije bilo emitovanja emisije Temirov Live dan ranije, u kojoj se govorilo o učešću mlađeg Tašijeva u projektu putem dvije kompanije u kojima je naveden kao krajnji korisnik.
"Dodjeljivanje projekata od državnog značaja svojoj djeci — to je realnost našeg vremena", rekao je Temirov u izvještaju od 1. oktobra, koji je na YouTube-u pogledan skoro 300.000 puta.
Žaparov nije komentarisao izvještaj iz istog videa koji se odnosi na učešće suvlasničke kompanije Tai-Muras Tašijeva u izgradnji mini-hidroelektrana.
Ali, zanimljivo, u svom komentaru za Kabar je otkrio da njegov sin, Rustam Žaparov, trenutno traži investitore za izgradnju najvećeg golf terena u Centralnoj Aziji.
I pohvalio je obojicu mladih muškaraca za njihove postupke u, kako je rekao, javnom interesu.
"Kada su djeca prethodnih predsjednika ikada pomagala? Umjesto toga, oni su govorili: 'Daj!' Zar ne? Najvažnije je da (djeca lidera) ne nanose štetu državi."
'Porodično-klanska vladavina'
Rustam Žaparov ima 27 godina. Ironično, to je ista dob kao Temirovljev kolega Išenbekov, novinar koji kombinuje kirgistansku bardsku tradiciju sa modernim hip-hopom kako bi ispričao priče o korupciji.
Išenbekov je u zatvoru od januara, kao i Tažibek-kizi, koja se u aprilu požalila da su je čuvari fizički zlostavljali – tvrdnja koju je potvrdio i ombudsman Kirgistana.
Rustam Žaparov bio je centralna figura u brojnim istragama Temirov Live-a, kao i njegovi prijatelji, čiji su poslovni uspjesi bili tema zajedničke istrage nezavisnog medija Kloop Media i Projekta za izvještavanje o organiziranom kriminalu i korupciji (OCCRP) u septembru 2023. godine.
Nijedna od ovih istraga ne predstavlja "miješanje u državne poslove", rekao je Sadir Žaparov.
Predsjednik se nije osvrnuo ni na nešto što bi sigurno ispunilo tu definiciju — šokantni intervju Temirova s kazahstanskim biznismenom, koji je priznao da je bio prisiljen svakog mjeseca plaćati desetine hiljada dolara mita Žaparovljevom bratu i nećaku kako bi dobio pravo na uvoz i izvoz IQOS proizvoda na bazi zagrijanog duhana, koje proizvodi Philip Morris.
Na kraju je biznismen rekao da je potpuno izbačen iz posla i prisiljen uvoziti robu preko drugih zemalja.
Ove informacije su u suprotnosti s tvrdnjama vlade da je reformirala carinsku službu, koja je dugo bila izvor korupcije u Kirgistanu.
Iako ove tvrdnje nije bilo moguće nezavisno potvrditi, RSE je razgovarao s nekoliko osoba u Kazahstanu koje su poznavale Temirovljevog sagovornika i potvrdile njegovu djelatnost.
Šef nacionalne sigurnosti Tašijev se često smatra jednom polovicom vladajućeg "tandema" s predsjednikom.
Oko vremena objavljivanja istrage Temirov Live-a iz januara 2022. o tome kako je porodica Tašijev de facto preuzela državnu rafineriju nafte na jugu zemlje, Temirov i njegov tim počeli su doživljavati ozbiljne probleme.
Temirov je prvobitno bio optužen za posjedovanje narkotika nakon dramatične naoružane racije u uredu Temirov Live u januaru 2022. godine.
To je izazvalo burne reakcije javnosti, i sud ga je kasnije oslobodio optužbi, pri čemu je neuobičajeno ukorio sigurnosne službe zbog njihovog postupanja prilikom njegovog hapšenja.
Ali kasnije te godine, drugi sud u Biškeku ga je proglasio krivim za falsifikovanje kirgiskog pasoša, nakon čega je bizarno deportovan u Rusiju, gdje također posjeduje državljanstvo. Temirov sada živi u Evropi.
Od njegovog prvog hapšenja, Kirgistan je pao za oko 50 mjesta na Svjetskom indeksu slobode medija organizacije Reporteri bez granica.
U tom periodu, vlasti su napadale više medijskih kuća, uključujući Kirgistanski servis RSE, Radio Azattyk, koji je bio blokiran nekoliko mjeseci, i Kloop Media, koji je i dalje blokiran u Kirgistanu, gdje je njegova pravna osoba prisilno likvidirana.
Tu je i ruski zakon o "stranim agentima", koji je Žaparov potpisao u aprilu, a koji će dodatno otežati život svakom mediju koji prima sredstva iz inostranstva.
Međutim, možda nijedan novinar nije učinio više da razotkrije ono što on naziva povratkom Kirgistana na "porodično-klansku vladavinu" pod Žaparovom nego Temirov.
Zbog toga možda i ima razloga da strahuje za svoj život.