Ukrajinska advokatska firma Katerynchuk, Moor & Partners rekla je 15. jula da je apelacioni sud u Kirovogradskoj oblasti odobrio kauciju od devet miliona hrivnja (218.000 dolara) pukovniku specijalnih snaga Romanu Červinskom, koga je The Washington Post u novembru opisao kao "koordinatora" u napadu na gasovode Sjeverni tok 2022. godine.
Červinski je uhapšen u aprilu 2023. pod optužbom za zloupotrebu položaja.
Optužba je bila povezana sa neuspjelom otmicom ruskog aviona, koja je, prema navodima istrage, dovela do ruskog raketnog napada na aerodrom Kanatovo u Kirovogradskoj oblasti u julu 2022. godine u kojem je ubijen ukrajinski vojnik, a 17 ih je ranjeno.
Červinski je optužen da je planirao i sproveo otmicu bez dozvole svojih nadzornika, što on negira.
Slučaj protiv sebe naziva "političkom odmazdom" zbog kritikovanja ukrajinskog predsjednika, Volodimira Zelenskog.
List Washington Post je u novembru 2023. opisao Červinskog kao odlikovanog oficira ukrajinske vojske sa "dubokim vezama" u obavještajnim službama zemlje, rekavši da je "igrao glavnu ulogu" i bio "koordinator" napada na gasovode Sjeverni tok 1 i Sjeverni tok 2.
U izvještaju se navodi da je Červinski "primio naređenja od nekoliko visokih ukrajinskih zvaničnika, koji su na kraju podnijeli izvještaj generalu Valeriju Zalužniju", koji je u to vrijeme bio najviši ukrajinski oficir.
U izvještaju su citirani ukrajinski i evropski zvaničnici i "drugi ljudi upoznati sa detaljima tajne operacije".
Washington Post je objavio da je Červinski putem advokata odbacio optužbe da je umiješan u sabotažu.
Eksplozije na cjevovodima u septembru 2022. su izazvale velika curenja i smatrana su napadom na evropsku infrastrukturu, pola godine nakon početka ruske invazije na Ukrajinu.
Zapadni zvaničnici su prvobitno okrivili Rusiju za eksplozije, koje su gotovo uništile oba gasovoda.
Moskva je okrivila Sjedinjene Države i njihove saveznike rekavši da nema razloga da digne u vazduh energetsku vezu koja je ključna za dopremanje njenih zaliha gasa Zapadu.
Sjeverni tok je u većinskom vlasništvu ruskog Gazproma i snabdijevao je milione Evropljana gasom.
Na to se gledalo kao na veliki napor Moskve da zaobiđe Ukrajinu u tranzitu ruskog gasa Zapadu.
Sjedinjene Države su godinama upozoravale da gasovodi predstavljaju sigurnosni rizik za Njemačku i druge evropske države, jer te zemlje zavise od ruskog izvoza energije.