Integracija Severne Makedonije u Evropsku uniju ostaje prioritet države, izjavio je novi predsednik skupštine Severne Makedonije Afrim Gaši.
Gaši je u intervjuu za Radio Slobodna Evropa je rekao da je njegov stav da treba koristiti ustavni naziv Republika Severna Makedonija pošto je Grčka oštro reagovala nakon što nova predsednica zemlje Gordana Siljanovska Davkova iz desne VMRO-DPMNE nije koristila taj naziv.
On rekao da je potreban dijalog u samoj Severnoj Makedoniji, ali i sa susednim zemljama.
Povodom ustavnih promena za uključivanje bugarske manjine u preambulu Ustava za šta je potrebna podrška dve trećine poslanika, Gaši je izrazio očekivanje da će doći do punog razumevanja svih aktera, da se to pitanje koje uslovljava evropske integracije Severne Makedonije, "skine sa političkog stola".
"Ostaje naš prvi prioritet kao države i kao predstavnika političkih partija i Albanaca da se zalažemo za što skoriju integraciju zemlje u EU", rekao je Gaši.
RSE: Odmah posle Vaše zakletve u Sobranju stiglo je saopštenje o pritužbi poslanice Socijaldemokratskog saveza Makedonije (SDSM) Bisere Kostadinovske Stojčevske protiv Vas zbog kršenja zakona o upotrebi makedonskog jezika, pošto ste prvo zakletvu izgovorili na albanskom, a potom na makedonskom. Kako to komentarišete?
Gaši: Umesto da se bavimo trenutkom konstituisanja parlamenta, koji je najvažniji politički momenat u zemlji, vraćamo se na stvari koje su tehničke prirode.
Pročitao sam svečanu izjavu na oba jezika i pročitao sam ih onako kako ih je čitao predsedavajući parlamenta, verovatno iz nekih tehničkih razloga. Ne verujem da je to namerno, a i da jeste, delo je parlamenta.
Bez obzira na to, mislim da ne treba obraćati pažnju na takve delove. Ali i demokratsko pravo svakog poslanika i svakog građanina, ako neko misli da je neko pravo povređeno, da reaguje, da traži pravo, a oni koji su prekršili zakon treba da odgovaraju, nema problema.
Znam da je i mislim da svi građani znaju da je albanski jezik jedan od službenih jezika u zemlji, kojim govori više od 20 odsto građana. Ali ako neko želi pravdu, super, ja sam za to.
RSE: Da li mislite da ste prekršili zakon?
Gaši: Ne.
RSE: Kada ćete zakazati prvu plenarnu sednicu?
Gaši: Plenarne sedmice biće zakazivane u saradnji sa svim političkim partijama. Već smo imali neformalni sastanak s predstavnicima političkih partija, čekamo da se ozvaniče poslaničke grupe i koordinatori, a čim dobijemo saglasnost većine političkih partija krećemo sa sazivanjem nove sednice.
RSE: Šta očekujete da bude prvo na dnevnom redu?
Kao koalicija koja se već nazire između VMRO DPMNE, ZNAM i VLEN, dogovoreno je da nova vlada krene sa novom organizacijom države, uređenjem ministarstava i resora.
Želimo prvo da donesemo taj zakon, tako da se vlada koja se bira da bude izabrana u okviru tog zakona i te nove organizacije.
Zato ćemo želeti i trudićemo se zajedno sa svim političkim partijama u Sobranju da se dogovorimo da taj zakon bude jedan od prvih koji će biti predstavljen na plenarnoj sednici.
RSE: Da li se može očekivati da će u tom paketu biti i izmene zakona koje će sprečiti vanredne izbore za gradonačelnike u delu opština u kojima će gradonačelnici postati ministri ili poslanici?
Gaši: Da, i to je jedno od gorućih pitanja koje tinja. Želimo da to rešimo, ako nađemo zakonsko rešenje koje je u okvirima Ustava i zakona i u interesu građana, sada smo pred izazovom da imamo opštinske čelnike koji će biti birani za pet-šest meseci, da bi posle izbora i posle sedam-osam meseci opet bili izbori.
Mislim da to nije u redu i smislim da je protivno Ustavu da se neko bira na četiri godine, a da se neko sa istim glasovima bira, na istim izborima, na osam meseci.
Mislimo da to nije ustavno i da to treba ispraviti zakonom koji će omogućiti da bude pravično i ustavno.
RSE: Da li imate dvotrećinsku većinu za ove zakonske izmene koje želite da donesete u prvim danima rada parlamenta, s obzirom na to da ste izabrani sa 76 glasova?
Gaši: Zato vam poručujem da ću se u narednom periodu truditi da vodim Skupštinu u saradnji sa svim političkim partijama. Nećemo delovati samo kao većina u parlamentu neke koalicije.
Želim sve političke stranke u parlamentu, želeo bih da delujemo zajednički i u interesu građana.
RSE: Od kojih manjih političkih partija ili eventualno poslanika očekujete podršku, odnosno prelazak u većinu? Vaši koalicioni partneri već izlaze u javnost sa određenim brojevima, tri-četiri poslanika Demokratske unije za integraciju (DUI), SDSM-a, Nove socijaldemokratske partije (NSDP).
Gaši: Već me pitate u drugom svojstvu. Dao sam ostavku na mesto predsednika Alternative. Biću u potpunosti posvećen Sobranju. Mene pre svega interesuje Sobranje.
RSE: Kako ćete ispuniti svoje obećanje iz programu da će do kraja 2024. Bugari biti uvršteni u preambulu Ustava?
Gaši: Ne znam tačno da li smo odredili datum, ali to je i dalje stvar koja zavisi od 80 poslanika. Treba naći 80 poslanika.
Što se tiče koalicije VLEN, mislim da će svi albanski poslanici glasati za ustavne amandmane kada dođu na dnevni red.
Dakle, da, mi ćemo se zalagati za taj princip, zalagaćemo se za što bržu integraciju naše zemlje u Evropsku uniju, ali znamo da je to složeno pitanje i svi ćemo zajedno raditi da to bude što pre.
RSE: U pogledu vaših stavova, da li će u paketu ustavnih amandmana, kada je reč o, kako kažete, unošenju Bugara u preambulu Ustava, biti i vaš zahtev da se izbriše broj 20 odsto kada se koristi albanski jezik. U istom paketu, kada se otvori Ustav za ovo, da li će se očekivati da se i to unese?
Gaši: Ako se sećate, mi se kao Alternativa već duže vreme u javnosti borimo za još jedan ustavni amandman, a to je nezastarivanje dela političke korupcije.
Zalagaćemo se za to, ako se otvori ustav, naravno i za ono što ste postavili kao pitanje, da se preformuliše formulacija koja je uvredljiva za albanski jezik, tako da ćemo otvoreno razgovarati sa svim političkim partijama i očekujemo da ćemo imati razumevanje da mi, kao Albanci, želimo da se naš jezik u ustavu zove onakav kakav jeste, da bi promeni formulacija.
Ali da vidimo, da krenemo u proceduru, da otvorimo, da otvorimo raspravu.
RSE: Da li imate neki preliminarni dogovor sa vašim budućim koalicionim partnerom u vlasti po pitanju upotrebe albanskog jezika i procenta zastupljenosti u Ustavu?
Gaši: Sve što smo dogovorili, rekli smo javno i transparentno.
RSE: Hoćete li izaći iz vladajuće koalicije ako do nove godine, kako ste ranije najavili u svom programu, ne budu doneti ustavni amandmani i blokiran put evrointegracija?
Gaši: Pokušavamo da izgradimo institucije i napravimo vladu, a ne da razmišljamo o odlasku. Ostaje naš prvi prioritet kao države i kao predstavnika političkih partija i Albanaca da se zalažemo za što skoriju integraciju zemlje u EU.
Znamo da je to za sada uslovljeno ustavnim amandmanima, ali i to je deo dijaloga, ali i iz, kao što znate, političkog konteksta u susedstvu i međunarodnoj sferi.
U junu su izbori za Evropski parlament, izbori su i u SAD.
Očekujemo da će što pre doći do punog razumevanja, kao i svih aktera, jer ovo nije, kako da kažem, bilateralni spor između Republike Severne Makedonije i Republike Bugarske.
Ovde postoji nekoliko faktora i svi treba da budemo za stolom da se ovaj problem skine sa tog političkog stola.
RSE: SAD i EU pozvale su na poštovanje međunarodnih sporazuma posle polaganja zakletve predsednice Gordane Siljanovske Davkove, koja ga nije koristila, odnosno ne koristi ustavni naziv Severna Makedonija, a ima takvih najava budućeg premijera. Kakav je vaš stav po tom pitanju?
Gaši: Naš stav je da treba koristiti ustavni naziv Republika Severna Makedonija i koristićemo taj naziv.
RSE: Da li su već narušeni odnosi s našim susedima Grčkom i Bugarskom?
Gaši: Ne verujem da su narušeni. Mislim da bi trebalo da razgovaramo. Mislim da iz tog razloga treba što pre da formiramo Vladu, da uspostavimo komunikaciju sa tim državama, zvaničnicima nove političke garniture.
I sa njima, kao što nam je potreban unutrašnji dijalog za rešavanje problema, potreban nam je intenzivan dijalog sa susednim zemljama.
RSE: Da li ćete o ovim pitanjima razgovarati sa svojim koalicionim partnerom u VMRO-DPMNE posle poslednjih izjava grčkog premijera?
Gaši: Sada smo u procesu, kako da kažem, uspostavljanja nove vlasti. Taj proces bi trebalo da se završi i posle toga će se dijalog voditi institucionalno.
Svaki nosilac dužnosti snosiće svoju odgovornost. Premijer, ministar spoljnih poslova, predsednica države.
Ako kao predsednik Skupštine imam svoj udeo, ako mogu da pomognem, naravno da sam na raspolaganju i želeo bih da doprinesem da se što više problema reši, a ne da se stvaraju.
Priredio: Andrej Zarević