Dostupni linkovi

Međunarodne medijske organizacije osudile pritiske i napade na novinare u Srbiji


Medijske ekipe sa kamerama, ilustrativna fotografija
Medijske ekipe sa kamerama, ilustrativna fotografija

SafeJournalists, Media Freedom Rapid Response i Koalicija za slobodu medija osudili su napade na novinare u Srbiji i ocenili da je sve veći pritisak kulminirao fizičkim napadom na novinara Radara i zahtevima za zatvorske kazne za novinare KRIK-a i Pištaljke.

"Pozivamo vlasti da sa najvećim prioritetom tretiraju porast napada na medije i istinski se posvete poboljšanju bezbednosti novinara", napisali su u zajedničkom saopštenju objavljenom 30. maja.

Naveli su da bi nadležne institucije trebalo da na brz, nezavisan i efikasan način istraže napade na novinare.

"Lanac nekažnjivosti za nasilje nad novinarima mora biti prekinut", poručili su.

Redakcija političkog nedeljnika Radar saopštila je 29. maja da je njihov novinar Vuk Cvijić napadnut u centru Beograda.

U otvorenom pismu redakcije navedeno je da ga je napao Milan Lađević, urednik prorežimskog Srpskog telegrafa, u prisustvu još jednog novinara tog tabolida.

"Ni udarac pesnicom u vilicu i obaranje na zemlju nisu bili dovoljni, već i pre nego što je policija izašla na uviđaj, redakcija Srpskog telegrafa je, po običaju, lansirala na svom portalu lažnu vest u kojoj navode da je Cvijić nasrnuo na Lađevića", navela je redakcija Radara.

Srpski telegraf je na svom portalu objavio da je Vuk Cvijić "iz čista mira napao suvlasnika Medijske mreže Milana Lađevića, čak mu se unosio i u facu, a onda je počeo da mu preti".

"On je inscenirao da sam ga ja odgurnuo. Pretio mi je i policijom", tvrdi Lađević.

Više javno tužilašto u Beogradu naložilo je utvrđivanje "svih okolnosti pod kojima je došlo do sukoba između dvojice novinara", rečeno je za Betu u ovom tužilaštvu.

Radar je u četvrtak objavio nalaz lekara sa Vojno-medicinske akademije (VMA), kojim se potvrđuje da je novinar Radara Vuk Cvijić zadobio povrede u predelu vilice sa desne strane.

U saopštenju međunarodnih medijskih organizacija piše i da su, pored pretnji i fizičkih napada na novinare, sve učestalije i tužbe sa elementima SLAPP-a, a da tužioci traže i kazne zatvora za novinare.

Kako je KRIK objavio 30. maja, novinare ovog portala tužila je sutkinja Apelacionog suda u Beogradu Dušanka Đorđević zbog baze podataka "Prosudi ko sudi", u okviru koje su istraživali rad pravosuđa, a gde se i ona pominje.

Sutkinja Đorđević, pored novčane odštete, traži i kazne zatvora za novinare i zabranu rada na period od dve godine.

Kako KRIK navodi, Đorđević u tužbama tvrdi da su novinari povredili njenu privatnost objavljivanjem njenog imena i položaja u Apelacionom sudu u Beogradu, kao i detalja o nepokretnostima koje poseduje sa suprugom.

Navodi i da su novinari KRIK-a ugrozili njenu bezbednost i pomogli kriminalcima da je lociraju.

Urednik KRIK-a Stevan Dojčinović rekao je da je ovo možda i najveći pritisak na ovaj portal, a da tužbe indirektno ugrožavaju i druge medije u Srbiji.

"Nas tuži visokopozicionirana sudija i tvrdi da nismo smeli ni ime da joj objavimo, dakle mi smo sada stavljeni u poziciju da na sudu branimo ne samo naš rad, već i zakonsko pravo novinara da pišu o onima koji vrše vlast”, rekao je Dojčinović.

Novinarka Pištaljke Snežana Đurić takođe je tužena zbog svog rada. Kako je 27. maja objavio ovaj portal, nju je tužio generalni sekretar Veslačkog saveza Srbije Vladimir Antić, jer je pisala o nepravilnostima u rukovođenju Savezom na koje je ukazao uzbunjivač.

U tužbi koju je sud primio 26. aprila, Antić je tražio i zatvorsku kaznu za novinarku zbog toga što je uz tekst objavljena i njegova fotografija, piše Pištaljka.

Tužbom se traži i da se novinarka krivično osudi za uvredu i da plati novčanu kaznu, kao i naknadu štete za "pretrpljene duševne bolove zbog povrede časti i ugleda".

XS
SM
MD
LG