Organizacije za ljudska prava iz Srbije pozvale su Vladu i predsednika Srbije da podrže Rezoluciju UN o Međunarodnom danu sećanja na genocid u Srebrenici.
U zajedničkom saopštenju 19. aprila, apeluju na srpske vlasti da "prekinu s praksom slavljenja osuđenih ratnih zločinaca, poricanja zločina, žrtava i presuda međunarodnih sudova".
"Time bi Srbija napravila odlučan korak prema pomirenju u regionu", dodaju.
Generalna skupština UN bi mogla da raspravlja o Rezoluciji, koju su inicirale Nemačka i Ruanda, već početkom maja.
U nacrtu Rezolucije se, pored ostalog, traži osuda poricanja genocida u Srebrenici i veličanja odgovornih za ubistvo oko 8.000 bošnjačkih civila u julu 1995. godine.
Beograd u Ujedinjenim nacijama lobira protiv rezolucije, kojoj se protive i vlasti bh. entiteta Republike Srpske.
Rezolucija Ujedinjenih nacija o Srebrenici, bila je tema sastanka iza zatvorenih vrata u UN-u 17. aprila.
Apel predstavnicima vlasti u Srbiji potpisuje 14 organizacija.
Među njima su Fond za humanitarno pravo, Žene u crnom, Inicijativa mladih za ljudska prava (YIHR), Komitet pravnika za ljudska prava (YUCOM), Beogradski centar za bezbednosnu politiku (BCBP), Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji i drugi.
Vlasti u Srbiji i Republici Srpskoj godinama ponavljaju isti stav -uprkos međunarodnim presudama - negiraju da je u Srebrenici počinjen genocid.
Presudama međunarodnih i sudova u Bosni i Hercegovini, utvrđeno je da je u julu 1995. godine počinjen genocid nad oko 8.000 bošnjačkih civila, kada je Vojska Republike Srpske zauzela Srebrenicu.
Za genocid i zločine u Srebrenici do sada je osuđeno više od 50 osoba, na više od 700 godina zatvora.