Kancelarija Ujedinjenih nacija za ljudska prava saopštila je u 5. aprila da bi napadi na ljude uključene u humanitarnu pomoć mogli da predstavljaju ratne zločine.
Ta izjava uslijedila je nakon smrtonosnog napada Izraela na humanitarne radnike u Pojasu Gaze od 1. aprila.
"Napad na ljude ili objekte uključene u humanitarnu pomoć može da predstavlja ratni zločin. Kao što je visoki komesar više puta izjavio, praksa nekažanjavanja se mora prekinuti" rekao je portparol Kancelarije UN-a Džeremi Lorens (Jeremy Laurence).
Sedmoro humanitarnih radnika Svjetske centralne kuhinje (World Central Kitchen-WCK), ubijeno je u napadu izraelskih snaga, dok su pomagali u dostavljanju hrane u Gazi.
Humanitarci iz Poljske, Australije, Irske i Velike Britanije ubijeni su nedugo nakon što su nadgledali istovar 100 tona hrane dovezene morem u palestinsku enklavu.
Lorens je rekao da je njihovo ubistvo pokazatelj užasnih uslova u kojima humanitarci u Gazi rade .
"Međunarodno pravo zahtijeva od svih strana da poštuju i štite osoblje humanitarne pomoći i da osiguraju njihovu bezbjednost, zaštitu i slobodu kretanja", kazao je Lorens.
Rekao je da je obustava dostave i distribucije pomoći od nevladinih organizacija, uključujući Svjetsku centralnu kuhinju nakon ubistva, povećala rizik po živote i zdravlje stanovnika Pojasa Gaze.
Osnivač Svjetske centralne kuhinje i poznati španski kuvar Hose Andres (José Andrés), ranije je optužio Izrael da gađa njegove radnike "sistematski, automobil po automobil".
Izraelske vlasti su ubrzo nakon napada rekle da je riječ o "teškoj grešci", a obećali su i istragu incidenta.
- Ministar poriče da je Izrael namjerno gađao automobil humanitaraca u Gazi
- Bela kuća ogorčena zbog napada Izraela u kojem je ubijeno sedam humanitaraca
Medicinska dobrotvorna organizacija Ljekari bez granica (Médecins Sans Frontières) odbacila je izraelski stav da je vazdušni napad bio "žalosni incident", rekavši da je mnogo humanitarnog osoblja bilo napadnuto ranije.