Dostupni linkovi

Srpskoj demokratskoj stranci blokiran račun kao posljedica sankcija SAD


Milan Miličević, predsjednik SDS, Banja Luka, 21. aprila 2023.
Milan Miličević, predsjednik SDS, Banja Luka, 21. aprila 2023.

Srpskoj demokratskoj stranci (SDS) u Republici Srpskoj je blokiran račun, potvrdio je za Radio Slobodna Evropa predsjednik te stranke, Milan Miličević.

Kako je izjavio, račun je blokiran kao posljedica sankcija Ureda za kontrolu imovine stranaca (OFAC) Ministarstva finansija Sjedinjenih Američkih Država.

"Ne možemo primati nikakav novac, sve tranše su zamrznute. Uputićemo žalbe entitetskim agencijama za bankarstvo", kazao je Miličević.

Kako je istakao, način da stranka dalje funkcioniše je da dobijaju donatorska sredstva ili da je finansiraju članovi.

OFAC je krajem 2004. godine stavilo Srpsku demokratsku stranku na listu sankcija.

Crna lista podrazumijeva da kompanije sa sjedištem u Sjedinjenim Državama ne mogu da posluju sa osobama i organizacijama sa ove liste Odjeljenja za kontrolu strane imovine.

Rad stranke nije zabranjen, iako je takav poziv bio upućen iz Međunarodne krizne grupe 2005. prema Uredu visokog predstavnika (OHR) koji ima takve ovlasti.

Ni jedna od partija koje su svoje programe zasnivale na ekstremnom nacionalizmu, nakon rata nije zabranjena.

SDS je od 2006. godine opoziciona stranka u Skupštini entiteta Republika Srpska.

Ko su osnivači stranke?

Srpsku demokratsku stranku su 12. jula 1990. osnovali Radovan Karadžić, Biljana Plavšić i Momčilo Krajišnik. Sve troje su osuđeni za ratne zločine u Bosni i Hercegovini.

Nakon 9. januara 1992., Karadžić je postao predsjednik samoproglašene Republike Srpske, Plavšić potpredsjednica, a Krajišnik predsjednik Skupštine Republike Srpske. SDS je imao 72 od ukupno 83 poslanika u toj ratnoj skupštini.

Sjedinjene Države su do sada sankcionisale ukupno 28 osoba i 18 kompanija iz Bosne i Hercegovine zbog korupcije, terorizma i kršenja Dejtonskog mirovnog sprazuma.

XS
SM
MD
LG