Iz Bijele kuće poručeno da nema promjene u američkoj politici, nakon što je izraelski premijer Benjamin Netanjahu otkazao slanje delegacije u Washington jer SAD nisu stavile veto na rezoluciju Vijeća sigurnosti UN-a kojom se poziva na prekid vatre u Gazi.
"Naš glas ne znači, i ponavljam, to ne predstavlja promjenu u našoj politici", rekao je i portparol Bijele kuće John Kirby novinarima. "Ništa se nije promijenilo u našoj politici. Ništa."
Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda zatražilo je 25. marta hitan prekid vatre između Izraela i palestinske grupe Hamas, te trenutno i bezuvjetno oslobađanje svih talaca nakon što su se Sjedinjene Države uzdržale od glasanja. Preostalih 14 članova vijeća glasalo je za odluku koju je predložilo 10 izabranih članova tijela.
John Kirby rekao je kako odluka SAD-a da se suzdrže od rezolucije UN-a o prekidu vatre "ne predstavlja promjenu u našoj politici".
Kirby je novinarima u Bijeloj kući rekao: "Bili smo vrlo jasni, bili smo vrlo dosljedni u našoj podršci prekidu vatre kao dijelu sporazuma o taocima. Tako je strukturiran sporazum o taocima, a rezolucijom se priznaju tekući razgovori."
On je doda0 da su SAD bile suzdržane jer konačni tekst rezolucije nije osudio Hamas, palestinsku grupu koju SAD i Evropska unija (EU) smatraju terorističkom. Međutim, to istovremeno kako je rekao odražava američki stav da su prekid vatre i oslobađanje talaca neodvojivi.
Kirby kaže da će se zakazani sastanci između izraelskog ministra odbrane Yoava Gallanta i američkog savjetnika za nacionalnu sigurnost Jakea Sullivana nastaviti kako je planirano. "Radujemo se što ćemo jasno staviti do znanja ministru odbrane da Sjedinjene Države nastavljaju biti uz Izrael dok se bore protiv Hamasa".
Američki State Department saopštio 25. marta da je "iznenađujuće i žalosno" to što je izraelska delegacija odlučila da ne dođe na zakazane razgovore ove sedmice.
Portparol State Departmenta Matthew Miller naveo je da bi potpuna invazija na Rafah, posljednje utočište za otprilike polovinu od 2,3 miliona stanovnika Gaze nakon dolaska mnogih ljudi raseljenih zbog borbi na drugim mjestima, bila greška i da bi oslabila sigurnost Izraela.
"U svjetlu promjene američkog stava, premijer Netanjahu odlučio je da delegacija neće otići", saopšteno je iz njegovog ureda neposredno nakon glasanja u Vijeću sigurnosti UN.
Netanjahu je, prema saopštenju iz njegovog ureda, rekao da je neuspjeh Washingtona da stavi veto na prijedlog "čisto povlačenje" prethodne američke pozicije i da "šteti ratnim naporima protiv Hamasa u Gazi, kao i naporima da se oslobodi više od 130 talaca".
Delegacija na visokom nivou trebala je otputovati u Washington kako bi razgovarala o planiranoj izraelskoj vojnoj operaciji u gradu Rafah na jugu Gaze.
Washington je ranije u gotovo šestomjesečnom ratu u Pojasu Gaze bio nesklon da se u rezoluciji navede "prekid vatre" i stajao je uz Izrael kao američkog saveznika u ratu protiv Hamasa nakon što je ta grupa u napadu 7. oktobra u Izraelu ubila 1.200 ljudi.
Ali, usred sve većeg globalnog pritiska za primirje u ratu koji je ubio više od 32.000 Palestinaca, SAD su se suzdržale od glasanja 25. marta kako bi Vijeću sigurnosti dozvolile da zatraži hitan prekid vatre za mjesec muslimanskog posta Ramazana, koji se završava u dvije sedmice.
Rezolucija takođe zahtijeva hitno i bezuslovno oslobađanje svih talaca. Izrael kaže da je Hamas uzeo 253 taoca tokom napada 7. oktobra.
SAD su stavile veto na tri nacrta rezolucija Savjeta o ratu u Gazi. Takođe je prethodno Washington dva puta bio suzdržan, dozvoljavajući time Savjetu da usvoji rezolucije koje su imale za cilj jačanje pomoći Gazi i pozvale na produžene pauze u borbama.