Njemački kancelar Olaf Scholz obećao je potpunu istragu nakon što je snimak navodno povjerljivih vojnih razgovora o ukrajinskom ratu kružio ruskim društvenim mrežama.
Na snimku koji je procurio, raspravljalo se o načinima na koje bi njemački oficiri mogli Ukrajincima dostaviti informacije o ciljanju, a da se ne čini da su direktno uključeni u sukob s Rusijom odnosno o tome kako bi Kijev mogao koristiti sofisticirane rakete Taurus da uništi ruski most prema Krimu.
Curenje je protumačeno kao velika sramota za Berlin ukazavši na ranjivost Njemačke na rusko špijuniranje, pišu svjetski mediji.
Detalji o umiješanosti Zapada
Komandant njemačkog ratnog vazduhoplovstva okupio je svoje najviše oficire na tajnom sastanku prošlog mjeseca kako bi razgovarali o mogućoj isporuci najmoćnijih vođenih projektila njegove zemlje Ukrajini.
Oružje dugog dometa moglo bi se koristiti za uništavanje Kerčkog mosta, koji povezuje Rusiju sa okupiranim ukrajinskim poluostrvom Krim, rekli su njemački oficiri.
Ono što nisu znali je da su ruski špijuni snimili njihov razgovor, otkrivši povjerljive detalje o umiješanosti Zapada u Ukrajinu, napisao je Wall Street Journal dodajući da je audio snimak diskusije, u trajanju od 38-minuta, objavila na internetu kasno u petak direktorica ruske državne televizije RT.
Visoki njemački zvaničnici potvrdili su autentičnost snimka za američki list i rekli da je sastanak održan na komercijalnoj, nešifriranoj platformi WebEx, alatu za online konferencije.
Sastanak je bio fokusiran na to kako bi Njemačka mogla organizirati isporuku i rad krstarećih raketa dugog dometa Taurus ako budu poslate u Ukrajinu, napisao je Wall Street Journal napominjući da je njemački lider Olaf Scholz odbijao poslati Taurusa uprkos molbama Kijeva i pritisku unutar vlastite vlade.
Također na snimku su zvaničnici koji govore da Britanija, Francuska i SAD drže trupe u Ukrajini kako bi pomogle u radu sofisticiranih zapadnih sistema naoružanja, što su te zemlje negirale.
Curenje je, ocjenjuje list, donijelo propagandnu pobjedu Kremlju, izazvalo bijes u Njemačkoj i moglo bi zaoštriti odnose sa saveznicima iz Sjevernoatlantskog saveza Njemačke.
To je također bio posljednji u nizu incidenata koji naglašavaju ranjivost Njemačke na rusko špijuniranje, ukazuje list uz napomenu da je visoki oficir njemačke vanjske obavještajne službe BND nedavno uhapšen zbog optužbi da je špijunirao za Moskvu.
Zvaničnici upoznati s njemačkom istragom o curenju audio snimka rekli su da se WebEx naširoko koristi od strane vojske i drugih osjetljivih odjela u njemačkoj vladi. "Ovo bi trebalo da bude poziv za buđenje", rekao je jedan visoki zvaničnik.
Hitna istraga
Kancelar Olaf Scholz obećao je brzu istragu ruskog curenja tajnih razgovora o ukrajinskom ratu, ističe Deutsche Welle dodajući kako je njemačka vojska potvrdila da su razgovori stvarni, ali nije mogla isključiti da je snimak montiran.
Scholz je opisao curenje snimka povjerljive rasprave između visokih oficira Bundeswehra o ratu u Ukrajini kao "veoma ozbiljnu stvar", rekavši u subotu, tokom posjete Rimu da će se "sada će se to istraživati veoma pažljivo, veoma intenzivno i vrlo brzo".
Audio snimak uključuje raspravu o tome da li bi krstareće rakete Taurus bile sposobne da unište most, što se čini referencom na novi most koji povezuje Krim koji je okupirao Rusiju s ruskim kopnom preko Kerčkog moreuza.
U audio curenju, govorili su o načinima na koje bi njemački oficiri mogli Ukrajincima dostaviti informacije o ciljanju, a da se ne čini da su direktno uključeni u sukob s Rusijom.
Na snimku se također spominje da Britanci imaju "nekoliko ljudi na zemlji" u vezi s raspoređivanjem njihovih krstarećih projektila Storm Shadow dostavljenih Ukrajini.
"Ako se ova priča pokaže istinitom, to bi bio veoma problematičan incident", rekao je Konstantin von Notz, predsjedavajući parlamentarnog nadzornog odbora Bundestaga.
Roderich Kiesewetter, iz Hrišćansko-demokratske unije desnog centra i zamjenik predsjednika parlamentarnog nadzornog odbora Bundestaga, rekao je da se čini da je Rusija pustila snimak u javnost kako bi izvršila pritisak na Njemačku da ne isporučuje projektile Taurus Ukrajini.
"Izvjestan broj drugih razgovora će sigurno biti presretnuti i možda će kasnije procuriti u korist Rusije", rekao je on za ZDF.
Isporuka Taurusa
Kijev već dugo poziva Njemačku da joj obezbijedi rakete Taurus, koje mogu doseći ciljeve udaljene do 500 kilometara, međutim Scholz je do sada odbijao da pošalje projektile, zabrinut da bi to dovelo do eskalacije sukoba, ukazuje Agencija France-Presse.
Francuska i Britanija su Kijevu isporučile rakete SCALP i Storm Shadow, od kojih obje imaju domet od oko 250 kilometara. Nabavka njemačkih projektila Taurus pružila bi ogroman poticaj Ukrajini dok se Kijev bori da se odbrani od ruske invazije.
Međutim, Scholz je prošle sedmice rekao da Njemačka ne može opravdati usklađivanje britanskih i francuskih poteza u slanju projektila dugog dometa u Ukrajinu i podržavanju raspoređivanja sistema oružja.
"Ovo je oružje veoma dugog dometa, a ono što Britanci i Francuzi rade u smislu ciljanja i podrške ciljanju ne može se raditi u Njemačkoj", rekao je Scholz, ne precizirajući na šta tačno misli.
Britanija je negirala da je imala bilo kakvu direktnu umiješanost u upravljanje projektilima.
Marie-Agnes Strack-Zimmermann, predsjednica odbora za odbranu u njemačkom parlamentu, rekla je da je namjera Moskve "očigledna".
Scholz je "upozoren protiv" snabdijevanja Ukrajini projektilima Taurus, rekla je ona naglasivši kako Njemačka mora "hitno povećati sigurnost i kontraobavještajne poslove, jer smo očigledno ranjivi u ovoj oblasti".
Odgovor Moskve
Ruska propaganda brzo je kritizirala Njemačku zbog procurjelog snimka, piše Politico ističući da je bivši ruski predsjednik i premijer Dmitrij Medvedev lažno tvrdio da su njemački generali razgovarali o planovima za napad na ruske ciljeve na Krimu.
"Naši istorijski protivnici, Nijemci, ponovo su se pretvorili u naše najveće neprijatelje", napisao je Medvedev na Twitteru.
Ruska ambasada u Berlinu nije odgovorila na zahtjev e-pošte za komentar u subotu o navodima o mogućem špijuniranju, ukazuje Reuters.
Glasnogovornik ruskog ministarstva vanjskih poslova rekao je u petak na društvenim mrežama: "Zahtijevamo objašnjenje od Njemačke".
Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov govorio je u subotu novinarima o "lukavim planovima Bundeswehra (njemačkih oružanih snaga), koji su postali očigledni zbog objavljivanja ovog audio snimka. Ovo je eklatantno razotkrivanje sebe", rekao je Lavrov.