Dostupni linkovi

Njemački kancelar o slanju krstarećih raketa u Ukrajinu


Njemački kancelar Olaf Scholz u tvornici u Unterluessu 12. 2. 2024., u kojoj proizvođač oružja Rheinmetall od naredne godine planira proizvoditi topništvo
Njemački kancelar Olaf Scholz u tvornici u Unterluessu 12. 2. 2024., u kojoj proizvođač oružja Rheinmetall od naredne godine planira proizvoditi topništvo

Njemački kancelar Olaf Scholz jasno je u ponedjeljak dao do znanja da i dalje oklijeva poslati krstareće projektile dugog dometa "Taurus" u Ukrajinu, ukazujući na rizik da njegova zemlja postane izravno uključena u rat, javio je AP.

Njemačka je sada drugi najveći dobavljač vojne pomoći Ukrajini, nakon Sjedinjenih Američkih Država, i dodatno pojačava svoju podršku ove godine.

No, Scholz mjesecima odugovlači s ispunjavanjem ukrajinske želje za projektilima "Taurus", koji imaju domet do 500 kilometara i koji bi se, u teoriji, mogli koristiti protiv ciljeva daleko u ruskom teritoriju.

Nije definitivno izjavio da oni neće biti isporučeni, ali je za novinsku agenciju dpa ponudio dosad najjasnije objašnjenje svog oklijevanja, koje je iznerviralo i njemačku konzervativnu opoziciju i neke u njegovoj trostranačkoj koaliciji.

Kancelar je dugo isticao svoju odlučnost da pomogne Ukrajini bez eskalacije rata i uvlačenja Njemačke i Sjevernoatlantskog saveza (NATO) u rat te je naglasio da nijedan njemački vojnik neće ići u Ukrajinu.

Britanija i Francuska davno su objavile da u Ukrajinu šalju projektile dugog dometa "Storm Shadow", odnosno "Scalp".

Scholz je u ponedjeljak rekao da je Taurus "vrlo dalekometno oružje".

"Ono što se radi u pogledu kontrole ciljeva i popratne kontrole ciljeva od strane Britanaca i Francuza ne može se učiniti u Njemačkoj. To znaju svi koji su imali posla s ovim sistemom", kazao je.

Upitan brine li se da će njemački vojnici morati ići u Ukrajinu kako bi kontrolirali što "Taurus" rakete ciljaju, Scholz je rekao da "njemački vojnici ni u jednom trenutku i ni na jednom mjestu ne smiju biti povezani s ciljevima koje ovaj (Taurus) sistem doseže", i dodao "ne ni u Njemačkoj."

Rekao je da postoje dobri razlozi zašto ti projektili nisu sljedeća opcija na dnevnom redu.

Dalekometna raketa "Taurus", ispaljena iz južnokorejskog aviona nedaleko od zapadne obale te zemlje, 12. 9. 2017.
Dalekometna raketa "Taurus", ispaljena iz južnokorejskog aviona nedaleko od zapadne obale te zemlje, 12. 9. 2017.

"Ovo pojašnjenje je neophodno. Čudi me da neki ljudi uopće ne razmišljaju o tome može li iz ovoga što mi radimo proizaći, takoreći, sudjelovanje u ratu", kazao je njemački kancelar.

Scholz je sugerirao da je njemačka rasprava o projektilima "Taurus" izgubila iz vida što Ukrajini sada zapravo treba.

"Ono što Ukrajini nedostaje je municija za gađanje na svim mogućim udaljenostima, ali ne presudno ovo iz Njemačke", rekao je.

Prošle su sedmice njemački zastupnici pozvali vladu da dodatno isporuči oružje dugog dometa Ukrajini, ali su odbacili poziv opozicije koja je izričito pozivala na slanje krstarećih projektila dugog dometa "Taurus".

Zahtjev koji su izradile vladajuće stranke poziva vladu da nastavi s vojnom podrškom.

Navodi se da "to uključuje daljnju isporuku potrebnih dalekometnih sistema oružja i municije" kako bi se omogućili napadi na "strateški važne ciljeve daleko u pozadini ruskog agresora"

Takva neodređena formulacija omogućila je vladinim zastupnicima da zagovaraju ili ne zagovaraju slanje projektila "Taurus", navodi AP.

XS
SM
MD
LG