Srbija tvrdi da su kovoske vlasti ponovo zabranile uvoz dinara, a Priština da o tom pitanju odlučuje Centralna banka Kosova (CBK).
Kancelarija za Kosovo u Vladi Srbije je saopštila 14. februara da su kosovske vlasti zabranile još jednu pošiljku dinara namenjenih za isplatu plata, penzija i socijalnih primanja za pripadnike srpske zajednice.
S druge strane, iz Carine Kosova za Radio Sloboda Evropa kažu da su na graničnom prelazu Jarinje "došli neki ljudi da se raspitaju oko procedure za prenos gotovine".
Pitanje uvoza srpskog dinara na Kosovo je postalo upitno nakon odluke CBK kojom se uređuje da euro bude jedina valuta za gotovinski i platni promet. Ova odluka je stupila na snagu 1. februara i njome se u praksi ukida upotreba dinara.
Pripadnici srpske zajednice u dinarima imaju razna primanja iz budžeta Srbije, a međunarodna zajednica je upozorila da bi odluka Kosova o njegovom ukidanju mogla da podigne i etničke tenzije.
Portparol Carine Kosova Ariatik (Stavileci) Staviljeci je rekao da su osobe na Jarinju, koje su se raspitivale za prenos gotovine, rekle da su predstavnici nepostojeće NLB Komercijalne banke na Kosovu.
"Istima je naloženo da prate saopštenja CBK i Carine Kosova oko primene zakonskih normi", rekao je on.
NLB Komercijalna banka je do kraja januara funkcionisala na Kosovu u sistemu Srbije, odnosno poslovala je sa dinarima i za to imala dozvolu.
Potom je CBK saopštila kako je ova finansijska institucija dobrovoljno obustavila svoju delatnost.
Inače, NLB Komercijalna banka je decembra prošle godine svoje klijente na Kosovu obavestila da će im dinarski računi biti prebačeni u nekoj od ekspozitura u gradovima u Srbiji.
Međutim, iz Kancelarije za Kosovo u Vladi Srbije su saopštili da su dinare na Kosovu pokušali da prebace predstavnici Narodne banke Srbije i kompanije "Henderson", koja je do sada preuzimala dinare na graničnom prelazu Jarinje.
U saopštenju se navodi da su oni “oterani” sa graničnog prelaza od strane policije Kosova, uz pretnju hapšenjem.
"Time je (premijer Kosova Aljbin) Kurti jasno poručio da takozvani prelazni period je čista laž, i da je sve vreme u toku rad na operacionalizaciji odluke o zabrani dinara", navodi se u saopštenju Kancelarije.
Narodna banka Srbije je 7. februara takođe pokušala da preveze novac na Kosovo preko prelaza Jarinje, ali su ih kosovske vlasti i tada vratile uz obrazloženje da tako nešto nije moguće bez autorizacije CBK.
Direktor Kancelarije Petar Petković je pozvao međunarodnu zajednicu da "dodatno pojača pritisak na Prištinu da trajno odustane od jednostrane odluke o zabrani dinara".
Međunarodna zajednica je u nekoliko navrata pozivala Kosovo da odloži primenu odluke CBK o ukidanju dinara, izražavajući zabrinutsost da bi ona mogla imati negativan uticaj na srpsku zajednicu na Kosovu, te da može povećati etničke tenzije.
Takođe, pomoćnik američkog državnog sekretara za Evropu i Evroaziju Džejms O'Brajen (James O'Brien) je 13. februara u intervjuu za Glas Amerike rekao da Kosovo treba odmah suspendovati odluku CBK-a i raditi kao "moderna evropska država" na pronalaženju rešenja za "ovaj konkretan problem".
On je istakao i da SAD možda neće tretirati Kosovo kao partnera ako donosi odluke bez konsultacija sa Vašingtonom, poput one o zabrani upotrebe srpskog dinara.