Više stotina zaposlenih u državnoj upravi i pravosuđu protestovalo je 1. februara ispred Vlade Crne Gore u Podgorici zahtijevajući povećanje plata za najmanje 10 posto.
Sindikat koji okuplja zaposlene u državnoj administraciji već mjesecima zahtijeva od Vlade da se uvećaju zarade shodno potpisanom granskom kolektivnom ugovoru, a kako bi se suzbio inflatorni udar.
Kolektivni ugovor koji se odnosi na zaposlene u državnoj upravi i pravosuđu predviđa da će se u zavisnosti od makroekonomskih kretanja i potrošnje, razmotriti dodatno uvećanje koeficijenata složenosti posla od minimum deset posto.
"Protest nije politički obojen, ovo je skup nagomilanog nezadovoljstva. Kolektivni ugovor potpisan je prošle godine. Danas plaćamo zdravstvene usluge, liječenje i medikamente. Evropa sad 1 donijela je inflaciju. Dobili smo obećanje da će Evropa sad 2 biti do januara i prosječna plata 1.000 eura. Kažu da su sa nama razgovarali. Samo smo ih čuli preko medija", saopštio je okupljenima predsjednik sindikata uprave i pravosuđa Nenad Rakočević.
Programom Evropa sad 1, 2022. godine su ukinuti doprinosi na zdravstveno osiguranje i taj novac preliven na neto plate čime je prosječna plata povećana sa 530 na 670 eura.
Evropa sad 2 je obećanje premijera Milojka Spajića da će prosječna plata do kraja ove godine biti 1.000 eura, a minimalna 700.
Rakočević je na protestu uputio zahtjev Vladi da odmah poveća plate za deset odsto, a do kraja godine još preostalih 15 procenata.
"Nisu svjesni u kakve rizike ulaze. Moramo ići u radikalnije proteste, budite spremni za štrajk zajedno sa prosvetarima, zdravstvom i policijom. I njih su prevarili, sve su prevarili", rekao je Rakočević.
Premijer Milojko Spajić je rekao, 31.januara, da nema potrebe za žurbom i ucjenama (sindikata), a da će "vrlo brzo doći do podizanja neto zarada".
Ministar finansija Novica Vuković je, na najavu štrajka, pozvao sindikate na strpljenje najavljujući da bi do povećanja zarada moglo doći u drugoj polovini godine.
A na protestu, ispred zaposlenih u vladinim institucijama obratio se Edin Mušović koji je poručio da zaposlene nije više strah, a Vladi da odvoji novac za zarade.
"Čast je raditi u Vladinoj instituciji i predstavljati državu. Vlada kaže da para nema, a znamo da ima", poručio je Mušović Vladi i Ministarstvu finansija pozivajući ih na dijalog.
Podršku sindikatima koji okupljaju zaposlene u administraciji dao je Sindikat prosvjete koji je takođe najavio obustavu rada i štrajk, jer Vlada ne želi da im poveća zarade.
Predsjednik sindikata prosvjete Radomir Božović je rekao da od premijera i ministra finansija traže da ispune stavke Granskog kolektivnog ugovora:
"Krše pravo, a hoće u Evropsku uniju. Vlada pokazuje da brutalno krše granske kolektivne ugovore. Kažu nema novca, ali novca ima. Debelo smo u pripremi za štrajk. Izvjesno je, da sledeće sedmice donosimo odluku o stupanju u štrajk."
Sindikat prosvjete je krajem prošle godine održao masovan protest ispred Skupštine Crne Gore, čime je upozorio Vladu na posljedice ukoliko ne dođe do povećanja zarada.
Sindikat zdravstva je najavio mogući štrajk jer sa Vladom nije postignut dogovor o povećanju zarada za srednji medicinski kadar.
Ni Sindikat policije nije isključio štrajk jer im januarske plate nisu obračunate sa dodatkom od 20 posto kako je to ranije utvrđeno.