Države Bliskog istoka moraju upotrijebiti svoj utjecaj na regionalne aktere kako bi osigurale da se sukob u Gazi obuzda i spriječi "beskrajni ciklus nasilja", poručio je u subotu američki državni sekretar, Antony Blinken.
On je to kazao nakon sastanka s čelnicima Turske i Grčke na početku jednosedmičnog putovanja čiji je cilj smirivanje regionalnih napetosti zbog rata Izraela i Hamasa.
U interesu je gotovo svih zemalja na Bliskom istoku da obuzdaju borbe, rekao je Blinken novinarima.
"Želimo biti sigurni da zemlje koje se tako osjećaju također koriste svoje veze, koriste svoj utjecaj, koriste svoje odnose s nekim od aktera koji bi mogli biti uključeni kako bi držali stvari pod kontrolom, kako bismo bili sigurni da neće doći do širenja sukoba", rekao je prije nego što je odletio za Jordan.
- Pratite BLOG UŽIVO o ratu Izraela i Hamasa
Libanonska skupina Hezbolah, koju podupire Iran, rekla je u subotu da je ispalila rakete na Izrael koji je uzvratio napadom na "terorističku ćeliju".
Blinken je rekao da je jako važno da Izrael ima sigurnost na sjeveru zemlje.
"Iz perspektive Izraela, jasno je da nije zainteresiran, ne želi eskalaciju... ali također moraju biti potpuno spremni braniti se", kazao je.
Blinken, koji će također posjetiti arapske države, Izrael i okupiranu Zapadnu obalu, istakao je da će, ako napori za rješavanje krize propadnu, ishod biti "beskrajni ciklus nasilja, nesigurni životi i sukobi za ljude u regiji".
Naveo je da će razmotriti što bi se moglo učiniti kako bi se maksimalno zaštitili civili u Gazi i povećala isporuka humanitarne pomoći.
"Daleko previše Palestinaca je ubijeno, posebno djece", naglasio je Blinken.
On se ranije sastao s turskim predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom, snažnim kritičarom izraelske vojne operacije u Gazi, podsjeća Reuters.
Blinken je kazao kako je Turska spremna iskoristiti odnose s ključnim regionalnim igračima kako bi deeskalirala sukob.
Blinken i ministar vanjskih poslova Hakan Fidan prije toga su razgovarali o ratu i humanitarnoj krizi u Gazi i turskoj ratifikaciji članstva Švedske u NATO-u, izvijestilo je tursko ministarstvo vanjskih poslova.
Američki dužnosnici frustrirani su dugotrajnim procesom, ali uvjereni da će Ankara uskoro odobriti pristupanje Švedske NATO-u nakon što je ta zemlja u decembru dobila potporu odbora turskog parlamenta, rekao je neimenovani visoki dužnosnik State Departmenta koji je doputovao s Blinkenom.
Američki zastupnici odgodili su prodaju borbenih aviona F-16 Turskoj dok ne ratificira članstvo Švedske u NATO-u.
Nakon susreta s Erdoganom, Blinken se na Kreti susreo s grčkim premijerom Kiriakosom Micotakisom.
Grčka, članica NATO-a, čeka odobrenje američkog Kongresa za prodaju borbenih aviona F-35.
Blinken je naglasio važnost snažnog savezništva Grčke s Washingtonom, dok je Micotakis rekao da bi dvije zemlje mogle zajedno pomoći očuvanju sigurnosti u turbulentnoj regiji.
Washington želi da zemlje u regiji, uključujući Tursku, imaju ulogu u obnovi, upravljanju i sigurnosti u Pojasu Gaze kojim od 2007. upravlja Hamas, rekao je dužnosnik SAD-a.