Ministar unutrašnjih poslova Srbije Bratislav Gašić najavio je da će u narednim danima biti otvoren štab policije u Preševu, na jugu države, kao i da će se pojačati akcije u graničnom području sa Severnom Makedonijom i Bugarskom.
Gašić je izjavio da policija "čini sve da suzbije iregularne migracije i obeshrabri i uhapsi sve krijumčare ljudima", saopštilo je ministarstvo 30. novembra.
"Pripadnici MUP preduzeće sve mere kako bi se sprečili prelasci iregularnih migranata u našu zemlju. Ostaćemo na ovom prostoru, ali i na severu zemlje, sve dok u potpunosti ne rešimo ovaj problem", rekao je Gašić u regionalnom centru granične policije prema Bugarskoj.
Policija je intenzivirala ove akcije krajem oktobra 2023, nakon pucnjave u mestu Horgoš na granici sa Mađarskom, u kojoj su ubijena tri migranta, a jedan povređen.
Usledila su gotovo svakodnevna policijska saopštenja o pretresima različitih lokacija, zapleni oružja i municije, te "izmeštanju" više stotina ljudi iz neformalnih kampova u Prihvatne centre republičkog Komesarijata za izbeglice.
Izveštaji o nasilju i oružanim sukobima krijumčarskih grupa na severu Srbije postali su učestali od leta 2022, a aktivisti upozoravaju da su izbeglice žrtve, kako krijumčara, tako i policijskih racija i ultradesničarskih organizacija.
Srbija se nalazi na takozvanoj "Balkanskoj ruti" koja je uprkos žicama, kamerama i zajedničkim graničnim patrolama druga najaktivnija ruta izbeglica, pokazuju izveštaji Evropske agencije za graničnu i obalsku stražu (Frontex).
Prema procenama nevladinog Centra za pomoć migrantima i tražiocima azila, u Srbiji trenutno boravi oko 5.000 izbeglica.
U 16 državnih kampova, prema izveštaju Komesarijata za izbeglice iz septembra, bilo je smešteno oko 2.300 ljudi, najviše iz Avganistana, Sirije, Maroka i Pakistana.