Dostupni linkovi

Osumnjičeni za terorizam predat Tužilaštvu BiH


Državljanin BiH osumnjičen je da se pridružio militantnoj grupi Islamska država 2013. godine. Na slici: Borac takozvanog ISIL-a u Iraku. 16. juli 2014.
Državljanin BiH osumnjičen je da se pridružio militantnoj grupi Islamska država 2013. godine. Na slici: Borac takozvanog ISIL-a u Iraku. 16. juli 2014.

Osumnjičeni za terorizam Adnan Ćatić predat je Tužilaštvu Bosne i Hercegovine, saopštili su iz ove institucije.

Ovaj osumnjičeni je pod istragom i tereti se da je sudjelovao na stranim ratištima Sirije i Iraka, gdje je djelovao u strukturama tzv. "ISIL-a", kojeg je Vijeće sigurnosti Ujedinjenih nacija proglasilo terorističkom organizacijom.

Osumnjičeni se tereti da je u dobi od oko 25 godina, pristupio strukturama "ISIL-a", te je na području Bliskog Istoka proveo oko deset godina i jedan je od osumnjičenih sa najdužim boravkom na navedenom području, navode iz Tužilaštva BiH.

Nakon ispitivanja,postupajući tužitelj uputit će prema Sudu BiH prijedlog za određivanje mjere pritvora, između ostalog jer se radi o osumnjičenom koji je duži vremenski period bio nedostupan pravosudnim organima BiH.

Iz ove institucije navode i da provode aktivnosti usmjerene ka lociranju, izručenju i procesuiranju više osoba, koje su u proteklom periodu boravile na stranim ratištima, sa ciljem njihove deportacije i kaznenog procesuiranja u Bosni i Hercegovini.

Adnan Ćatić
Adnan Ćatić

Odlazak na strana ratišta

Ćatić je rođen 1988. godine u Zenici.

Ranije su iz Federalne uprave policije je za Radio Slobodna Evropa potvrdili da je otišao u Siriju 2013. godine.

On se nakon teritorijalnog pada ISIL-a prebacio iz Sirije u Tursku odakle je avionom došao u Sarajevo.

Iz Bosne i Hercegovine je u Siriju ukupno otišlo "između 250 i 300" državljana ove zemlje od 2012. do 2016. godine kad je zabilježen posljednji odlazak, prema zvaničnim podacima vlasti.

Nadležni su u službenim informacijama krajem 2022. godine naveli da "smatraju" da su se u BiH dosad vratile 62 punoljetne i 22 maloljetne osobe.

Još 173 osobe mogle bi se vratiti u Bosnu i Hercegovinu, među kojima su 42 punoljetna muškarca i 30 žena, te 91 maloljetnik.

Punoljetni muškarci, koji su se do sad vratili ili su deportirani, uhapšeni su i 28 ih je osuđeno za neko od kaznenih djela povezanih s terorizmom. Većina je osuđena "za pridruživanje stranim paravojnim i parapolicijskim skupinama", poput tzv. Islamske države ili El-Nusre koje Ujedinjeni narodi smatraju terorističkim organizacijama.

Odslužili su u prosjeku dvije godine zatvora i danas su svi na slobodi, osim dvojice koji su 2021. godine presuđeni na četiri, odnosno šest godina zatvora. Žene i djeca vraćeni su u svoje obitelji u 18 gradova širom Bosne i Hercegovine.

XS
SM
MD
LG