Dostupni linkovi

Francuska, Njemačka i EU pružile 'čvrstu podršku' Jermeniji


Slijeva nadesno: Olaf Šolc, Nikol Pašinjan, Šarl Mišel, Emanuel Makron na sastanku uoči plenarne sjednice samita u Granadi, Španija, 5. oktobar 2023.
Slijeva nadesno: Olaf Šolc, Nikol Pašinjan, Šarl Mišel, Emanuel Makron na sastanku uoči plenarne sjednice samita u Granadi, Španija, 5. oktobar 2023.

Lideri Francuske, Njemačke i Evropske unije (EU) su izrazili svoju "čvrstu podršku" Jermeniji, u trenutku dok jermenski premijer Nikol Pašinjan (Pashinian) pojačava diplomatsku ofanzivu na samitu u Španiji, a Jerevan i Baku izmjenjuju optužbe za napade na svoje snage u pograničnim oblastima.

Evropski lideri su 5. oktobra "potcrtali svoju čvrstu podršku nezavisnosti, suverenitetu, teritorijalnom integritetu i nepovredivosti granica Jermenije", kako je navedeno u zajedničkoj izjavi francuskog predsjednika Emanuela Makrona (Emmanuel Macron), njemačkog kancelara Olafa Šolca (Scholz) i predsjednika Evropskog savjeta, Šarla Mišela (Charles Michel).

"Takođe izražavaju svoju podršku ojačavanju odnosa EU i Jermenije u svim njihovim dimenzijama, baziranim na potrebama Republike Jermenije", dodaje se u saopštenju.

Kako prenosi servis Radija Slobodna Evropa na engleskom jeziku, Mišel je rekao novinarima da će pozvati jermenske i azerbejdžanske lidere u Brisel na sastanak, krajem oktobra.

Pašinjan je otputovao u Španiju, da bi progurao jermenske interese na marginama Samita Evropske političke zajednice u Granadi.

Taj potez dolazi nakon što je Azerbejdžan prošlog mjeseca u munjevitoj akciji ponovo zauzeo Nagorno-Karabah, odmetnuti region pod kontrolom etnički jermenskih lidera u prethodne tri decenije.

Više od 100.000 Jermena je pobjeglo odatle u Jermeniju, te je ovaj izbjeglički talas stavio pod pritisak vlasti u Jerevanu.

Šolc, Makron i Mišel su rekli da su spremni da obezbijede dodatnu humanitarnu pomoć Jermeniji, te dodali da su i dalje "posvećeni svim naporima usmjerenim ka normalizaciji odnosa između Jermenije i Azerbejdžana".

Azerbejdžanski predsjednik Ilham Alijev (Aliyev) je otkazao svoj put u Granadu – a samim tim i planirane sastanke sa Pašinjanom – u posljednji čas, prigovarajući zbog francuskog prisustva, tražeći da samo bliskom savezniku, Turskoj, bude dozvoljeno da prisustvuje pregovorima.

Baku je 5. oktobra saopštio da su oni "spremni za tropartitne sastanke u Briselu uskoro, u formatu – Evropska unija, Azerbejdžan, Jermenija".

Ruski predsjednik, Vladimir Putin, u svom obraćanju novinarima u Sočiju, na jugu Rusije, rekao je da je azerbejdžansko preuzimanje Nagorno-Karabaha bilo "neizbježno".

"Bilo je samo pitanje vremena kad će Azerbejdžan početi da obnavlja ustavni red tamo... bilo je neizbježno, nakon što je Jermenija priznala suverenitet Azerbejdžana nad Karabahom", ocijenio je Putin.

Azerbajdžan hapsi armenske lidere Nagorno-Karabaha, dok se pogoršava izbjeglička kriza
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:04:05 0:00

Jermenija i Azerbejdžan su vodili dva rata zbog Nagorno-Karabaha, planinske enklave dominantno naseljene Jermenima, koja je međunarodno priznata kao dio Azerbejdžana.

Pašinjan je u prethodnim mjesecima – u sklopu napora da se dođe do mirovnog sporazuma u regiji – govorio da je spreman da prizna status Karabaha u Azerbejdžanu, ako će Baku garantovati za prava tamošnjih Jermena.

Rusija je dugo bila blizak saveznik Jermenije, ali te veze su oslabile nakon što ih je – prema viđenju stvari zvaničnog Jerevana – Kremlj izdao, te nije spriječio vojnu akciju Azerbejdžana u Nagorno-Karabahu.

U regiji na južnom Kavkazu, ministarstva odbrane dvije zemlje su 5. oktobra razmijenila optužbe za otvaranje vatre na njihove pozicije, ali u napadima nije bilo žrtava.

XS
SM
MD
LG