Usred tekućeg gušenja grupa civilnog društva i slobode govora u Bjelorusiji, aktivistica Palina Sharenda-Panasyuk, koja je završila izdržavanje zatvorske kazne početkom augusta, ali nije puštena na slobodu, ponovo je na suđenju, ovog puta pod optužbom da je "očito kršila kazneno-popravne propise".
Sudija Stanislau Ivanyutsenka iz Okružnog suda u Rečici u jugoistočnom regionu Homel počeo je suđenje 2. oktobra.
Sharenda-Panasyuk je prvobitno uhapšena 2021. godine i osuđena na dvije godine zatvora zbog vrijeđanja autoritarnog vladara Bjelorusije Aleksandra Lukašenka i navodnog napada na policajca.
Ona je trebalo da bude puštena na slobodu 6. augusta, ali joj je određen pritvor i protiv nje je podignuta nova optužnica. Ako bude osuđena, prijeti joj još jedna godina zatvora.
Bjeloruske organizacije za ljudska prava proglasile su Sharenda-Panasyuk političkim zatvorenikom. Ranije ove godine, Sharenda-Panasyuk se odrekla bjeloruskog državljanstva u znak protesta protiv njenog zatvaranja.
Također 2. oktobra, Ured glavnog tužioca je saopštio da je pokrenuo nekoliko istraga protiv Rade (Vijeća) Bjeloruske Demokratske Republike (BNR) u egzilu -- grupe za zastupanje koja promoviše podršku bjeloruskoj nezavisnosti i demokratiji među zapadnim kreatorima politike.
BNR, poznata kao najstarija postojeća vlada u egzilu, nekada je upravljala Bjeloruskom Demokratskom Republikom između 1917. i 1919. prije nego što je prešla u egzil nakon što su boljševici preuzeli vlast.
Prema kancelariji bjeloruskog glavnog tužioca, "rukovodstvo BNR u egzilu koordinira aktivnosti sa drugim ekstremističkim organizacijama, uspostavlja kontakte sa oružanim grupama uključenim u dešavanja u Ukrajini, čiji su članovi bjeloruski građani".
Mnogi novinari, aktivisti za prava i predstavnici demokratskih institucija zatvoreni su u Bjelorusiji od predsjedničkih izbora u augustu 2020. za koje su opozicioni političari, obični Bjelorusi i zapadne vlade rekli da su namješteni.
Hiljade je privedeno tokom protesta širom zemlje zbog rezultata, a postojali su i vjerodostojni izvještaji o mučenju i zlostavljanju od strane snaga sigurnosti. Nekoliko ljudi je poginulo tokom obračuna.
Lukašenka je odbio da pregovara sa opozicijom, a mnogi njeni lideri su uhapšeni ili primorani da napuste zemlju.
Sjedinjene Države, Evropska unija i nekoliko drugih zemalja odbile su da priznaju Lukašenka kao pobjednika na izborima i nametnule su nekoliko krugova sankcija njemu i njegovom režimu, navodeći kao razlog izbornu prevaru i obračun.