Dostupni linkovi

Sud u Strasbourgu: Bugarska prekršila prava istospolnog para vjenčanog u inostranstvu


Sudionici Povorke ponosa u Sofiji, Bugarska, 17. juna 2023.
Sudionici Povorke ponosa u Sofiji, Bugarska, 17. juna 2023.

Evropski sud za ljudska prava naveo je da je Bugarska prekršila prava istospolnog para nepriznavanjem njihovog braka sklopljenog u inostranstvu, a LGBT aktivisti ističu da presuda pomaže u zatvaranju pravnog vakuuma u zemlji, koja ne dozvoljava istospolni brak i ne priznaje istospolne parove vjenčane u inostranstvu.

Skupine za ljudska prava pozdravile su presudu suda u Strasbourgu od 5. septembra kao "historijsku pobjedu".

Njome se nalaže da Bugarska ima obavezu osigurati postojanje specifičnog pravnog okvira koji će istospolnim parovima omogućiti zaštitu i da budu adekvatno priznati u društvu.

"Sudu je jasno da bugarske vlasti do danas nisu poduzele nikakve korake kako bi se usvojile adekvatne zakonske regulative u pogledu priznavanja zajednice između osoba istog spola", naveo je sud u svojoj odluci, ističući da je sedam sudaca presudu jednoglasno izglasalo.

Presuda Evropskog suda za ljudska prava ne obavezuje Bugarsku da legalizira istospolne brakove, već apelira da vlasti moraju imati pravni okvir koji će osigurati zaštitu istospolnim parovima.

Bugarske državljanke koje su se vjenčale 2016. u Velikoj Britaniji, Darina Koilova i Lili Babulkova, željele su da im se prizna bračni status u rodnoj zemlji, u kojoj sada žive.

Općina Sofija odbila je priznati njihov status "vjenčanih" u matičnim knjigama. Slučaj je kasnije završio na sudu koji nije presudio u njihovu korist.

Koilova i Babulkova su 2020. godine podnijele tužbu protiv Bugarske Evropskom sudu za ljudska prava, tvrdeći da nemogućnost dobivanja bilo kakvog oblika pravnog priznanja njih kao para predstavlja diskriminaciju na osnovu seksualne orijentacije.

U presudi Evropskog suda za ljudska prava navodi se da je Bugarska u ovom slučaju prekršila osmi član Evropske konvencije o ljudskim pravima - pravo na poštovanje privatnog i porodičnog života.

U odluci se, također, navodi da nedostatak bilo kakvog zvaničnog priznanja znači da istospolni parovi u Bugarskoj ne mogu regulirati bitne aspekte svog života, poput onih koji se odnose na imovinu, nasljeđe i zaštitu od nasilja u porodici.

"Odluka je ključna i fundamentalna za razvoj bugarskog zakonodavstva u oblasti jednakosti i LGBTI prava", ocijenila je skupina za prava LGBT osoba u Bugarskoj, Deystvie.

Presuda suda u Strasbourgu dolazi nakon što je Vrhovni administrativni sud u martu odbio priznati rodni list kćerki bugarskog istospolnog para vjenčanog na Gibraltaru. Presuda je donesena iako je Evropski sud pravde 2021. godine rekao da je Bugarska dužna izdati lični dokument djetetu, poznatom kao "beba Sara".

Skupine za ljudska prava opisale su tu odluku kao "još jedan udarac" LGBT zajednici u Bugarskoj nakon što je ranije ove godine Vrhovni kasacijski sud presudio da transrodne osobe ne mogu zakonski promijeniti svoj spol.

LGBT zajednica u Bugarskoj je već dugo meta govora mržnje i nasilja. Pristalice proruskog Preporoda u julu su sabotirali filmsku projekciju u sklopu Sofia Pride Film Festa.

U razvoju koji su pozdravile skupine za ljudska prava, parlament je u julu usvojio strože kazne za homofobiju i radnje počinjene iz mržnje.

'Prekidanje lanca mržnje' prema LGBT u Srbiji
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:04:10 0:00

Preporučujemo

XS
SM
MD
LG