Predsjednik Gabona Ali Bongo je u kućnom pritvoru, okružen porodicom i ljekarima, rekli su vojni oficiri na nacionalnoj televiziji 30. avgusta, nakon što su ujutro istog dana objavili da preuzimaju vlast u toj državi.
Vojnici su takođe rekli da je jedan od vođinih sinova uhapšen zbog "izdaje", te da su za vođu tranzicije postavili šefa predsjedničke garde.
Predsjednik Gabona u video obraćaju ubrzo zatim pozvao je "prijatelje iz cijelog svijeta" da "dignu buku" zbog puča u Gabonu, u snimku koji kruži društvenim mrežama.
Sjedeći u, kako je kazao, svojoj rezidenciji – u velikoj prostoriji sa zidovima obloženim drvetom, ukrašenim tepisima i knjigama u kožnom povezu – Bongo je rekao: "Moj sin je negdje, moja žena je na drugom mjestu. "Ništa se ne dešava. Ne znam šta se dešava."
Komunikacijska kompanija koja je radila za predsjedništvo tokom izbora bila je u kontaktu sa BBC-jem kako bi potvrdila autentičnost snimka. Bongov ured je zamolio da distribuira video.
Svrgavanje Bonga bi okončalo 53-godišnje vladanje njegove porodice na vlasti u Gabonu, jednom od najvećih proizvođača nafte u Africi, dok je skoro 90 posto zemlje prekriveno šumama.
Bivša kolonijalna sila Francuska je izrazila zabrinutost zbog situacije, kao i Kina i Rusija - zemlje koje imaju uticaj u današnje vrijeme u centralnoj i zapadnoj Africi.
U ranijem televizijskom nastupu, vojnici su rekli da poništavaju rezultate izbora na kojima je bio predsjednik Bongo - čija je porodica na vlasti više od pola stoljeća.
Vojni oficiri su u prvo pojavljivanju ujutro na nacionalnoj televiziji rekli da su preuzeli vlast, te da a poništavaju rezultate izbora od 26. avgusta, na kojima je predsjednik Ali Bongo proglašen pobjednikom sa nešto manje od dvije trećine glasova. Izbore je opozicija ocijenila kao lažirane.
Dvanaest vojnika pojavilo se na televiziji 30. avgusta rano ujutro, najavljujući da poništavaju rezultate izbora i raspuštaju "sve institucije republike", piše BBC.
Dodali su da su granice zemlje zatvorene "do daljnjeg".
Ovo je osmi državni udar u bivšim francuskim kolonijama u Africi u posljednje tri godine.
Međutim, većina ostalih bila je sjevernije, u regiji Sahel, gdje je islamistička pobuna dovela do porasta pritužbi da demokratski izabrane vlade nisu uspjele zaštititi civilno stanovništvo.
Vojnici su rekli da su iz Komiteta za tranziciju i obnovu institucija i da predstavljaju snage bezbjednosti i odbrane u zemlji.
Jedan od vojnika rekao je na TV kanalu Gabon 24: "Odlučili smo da branimo mir tako što ćemo okončati sadašnji režim." To se, dodao je, svodi na "neodgovorno, nepredvidivo upravljanje koje rezultira kontinuiranim pogoršanjem društvene kohezije što rizikuje da zemlju odvede u haos".
U glavnom gradu zemlje, Librevilu, nakon emitovanja mogli su se čuti zvuci jake pucnjave.
Urednik BBC World Service Africa Will Ross kaže da ovo sugerira da će postojati određeni otpor.
Pristup internetu je obustavljen nakon subotnjih izbora iz sigurnosnih razloga, ali je to obnovljen ubrzo nakon očiglednog preuzimanja. Uveden je i policijski čas.
Kao i na prethodnim opštim izborima u Gabonu, na subotnjim izborima bilo je ozbiljne zabrinutosti oko procesa.
Glavni opozicioni kandidat Albert Ondo Ossa požalio se da na mnogim biračkim mjestima nedostaju glasački listići s njegovim imenom, dok je koalicija koju on predstavlja rekla da su imena nekih od onih koji su se povukli iz predsjedničke utrke još uvijek na glasačkom listiću.
Grupa za kampanju Reporteri bez granica saopštila je da je stranim medijima zabranjeno da uđu u zemlju kako bi izvještavali o glasanju.
Protivnici su osporili obje prethodne pobjede Bonga kao lažne. Ovog puta, kontroverzne izmjene su unesene u glasačke listove samo nekoliko sedmica prije dana izbora.
Bongo je došao na vlast kada mu je otac Omar umro 2009. Godine 2018. doživio je moždani udar koji ga je ostavio po strani skoro godinu dana i doveo do poziva da se povuče.
Sljedeće godine, nakon neuspjelog pokušaja državnog udara pobunjeni vojnici su poslati u zatvor.