Ukrajina i Rumunija potpisale su 18. avgusta sporazum prema kojem će zajednički raditi na povećanju izvoza ukrajinskog žita preko Rumunije, prenela je agencija Asošijejted Pres (AP).
Dve susedne države potpisale su dokument nakon što je Moskva raskinula sporazum o bezbednom transportu ove robe prekog Crnog mora.
Sporazum je potpisan prilikom posete ukrajinskog premijera Denisa Šmihala (Denys Shmyhal) Bukureštu tokom koje je razgovarao sa svojim rumunskim kolegom Marselom Čolakuom (Marcel Ciolacu).
Šmihal i Čolaku su razmatrali načine za povećanje izvoza žita iz ratom razorene Ukrajine i unapređenje infrastrukture za transport preko reka, železnice, puteva, mora, uključujući i granične prelaze.
Ekonomija Ukrajine u velikoj meri zavisi od poljoprivrede, a njeno žito je ključno za svetske zalihe pšenice, ječma i suncokretovog ulja, ukazao je AP.
Čolaku je na konferenciji za novinare posle sastanka izrazio nadu da preko Rumunije može da se transportuje više od 60 odsto ukrajinskog žita namenjenog izvozu.
On je takođe ukazao na "ambiciozan" cilj da se udvostruči transport ukrajinskog žita kroz Rumuniju, a taj cilj je ustanovljen prošle nedelje na sastanka u rumunskom gradu Galacu na Dunavu kojem su prisustvovali zapadni i ukrajinski zvaničnici.
Rumunija namerava da udvostruči protok izvoza ukrajinskog žita sa dva na četiri miliona tona mesečno, ali Čolaku nije precizirao vremenski okvir u kojem će se to povećanje postići.
Rumunski lider je dodao da će crnomorska luka Konstanca ostati ključni transportni pravac za izlazak ukrajinske robe na međunarodno tržište.
Sulinski kanal, rukavac reke Dunav na ušću u Crno more, takođe će igrati ulogu.
Bilateralni sastanak se održava dok Rusija uništava ukrajinska skladišta žita i lučke objekte duž reke Dunav.
Ukrajina, koja je jedna od najvećih izvoznica žita na svetu, se sve više oslanjala na te dunavske luke nakon što je Moskva raskinula sporazum o bezbednom transportu njenog žita kroz Crno More.