Ministarstvo financija SAD-a je 16. augusta objavilo da je uvelo sankcije za tri entiteta koje je optužilo da su povezani sa sporazumima o oružju između Sjeverne Koreje i Rusije.
"Ova akcija dio je kontinuirane strategije SAD-a za identifikaciju, razotkrivanje i ometanje aktera iz trećih zemalja koji žele da podrže brutalni rat Rusije protiv Ukrajine", navodi se u saopštenju američkog Ministarstva finansija.
U saopštenju se navodi da je Rusija sve više prisiljena da se "okrene svojim malobrojnim saveznicima", uključujući Sjevernu Koreju, kako bi održala svoj rat u Ukrajini jer troši municiju i gubi tešku opremu na bojnom polju.
"Sjedinjene Države nastavljaju raditi na iskorjenjavanju nezakonite finansijske mreže koje nastoje kanalizirati podršku iz Sjeverne Koreje u rusku ratnu mašinu", rekao je Brian Nelson, podsekretar za terorizam i finansijsku obavještajnu službu.
"Pored naših saveznika i partnera, ostajemo posvećeni razotkrivanju i ometanju trgovine oružjem koja podržava brutalni rat Putina u Ukrajini", dodao je.
Ured za kontrolu strane imovine Ministarstva finansija (OFAC) već je uveo sankcije stotinama pojedinaca i entiteta koji su uključeni u zaobilaženje međunarodnih sankcija Rusiji, navodi se u saopštenju.
Ciljani entiteti su Društvo sa ograničenom odgovornošću Verus, Defense Engineering Limited Liability Partnership i Versor.
U martu, OFAC je imenovao slovačkog državljanina Ashota Mkrtycheva za pokušaj olakšavanja dogovora o oružju između Rusije i Sjeverne Koreje. Mkrtychev je predsjednik Versora, osnivač i vlasnik Verusa i jedini direktor odbrambenog inženjeringa.
Kroz svoje pregovore sa sjevernokorejskim i ruskim zvaničnicima, Mkrtychev je organizirao potencijalne planove za transfer više od dvije desetine vrsta oružja i municije u Rusiju u zamjenu za niz dobara, uključujući sirovine i robu, u Sjevernu Koreju, navodi OFAC.
Mkrtychev je koordinirao sa sjevernokorejskim zvaničnicima za nabavke i koristio Versor za vođenje pregovora s kompanijama u inostranstvu, navodi se.
Sankcije zamrzavaju svu imovinu i interese u imovini koju označeni subjekti imaju u jurisdikciji SAD-a. Propisi OFAC-a također općenito zabranjuju sve poslove osoba sa sjedištem u SAD-u koje uključuju bilo kakvu imovinu ili interese u imovini određenih subjekata.
Uz izvještavanje Reutersa