Dostupni linkovi

Samit u Džedi u novom pokušaju da se dođe do mira u Ukrajini


Fotografija saudijske novinske agencije SPA prikazuje ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog u Džedi u maju ove godine, uoči samita Arapske lige.
Fotografija saudijske novinske agencije SPA prikazuje ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog u Džedi u maju ove godine, uoči samita Arapske lige.

Visoki zvaničnici iz oko 40 zemalja, uključujući Sjedinjene Države, Kinu i Indiju, pridružuju se pregovorima u Saudijskoj Arabiji 5. avgusta, za koje se Kijev i njegovi saveznici nadaju da će dovesti do sporazuma o ključnim principima za miran završetak ruske agresije na Ukrajinu.

Dvodnevni sastanak u Džedi dio je velikog diplomatskog napora Ukrajine da dobije podršku mimo svojih ključnih zapadnih saveznika, zemalja koje su oklijevale da zauzmu stranu u sukobu koji je pogodio globalnu ekonomiju.

Nije jasno da li razgovori imaju za cilj bilo kakav zaključak, a ukrajinski izaslanik na sastanku je rekao da će razgovori "biti teški".

"Ali iza nas je istina, iza nas je dobro", rekao je izaslanik Andrij Jermak, šef kabineta predsjednika Volodimira Zelenskog, u televizijskom intervjuu objavljenom 4.avgusta kasno uveče.

Bez Rusije na sastanku

Rusija ne prisustvuje sastanku, iako je Kremlj rekao da će paziti na razgovore. Ukrajinski, ruski i međunarodni zvaničnici kažu da trenutno nema izgleda za direktne mirovne pregovore između Ukrajine i Rusije, uz rat koji bjesni.

Zelenski je rekao da se nada da će razgovori dovesti do mirovnog samita globalnih lidera kako bi podržali principe u njegovom planu za nagodbu, koji zahtijeva da Rusija vrati cjelokupnu teritoriju Ukrajine i povuče sve njene trupe.

Rat u Ukrajini

Priče, analize, foto i video zapisi o ratu u Ukrajini.

Najveći svjetski izvoznik nafte Saudijska Arabija, koja održava kontakte s obje strane otkako je Rusija napala Ukrajinu prošlog februara, odigrala je ulogu u sazivanju zemalja koje se nisu pridružile ranijim sastancima, rekle su zapadne diplomate.

Kina, koja nije prisustvovala prethodnoj rundi pregovora u Kopenhagenu, šalje specijalnog izaslanika za evroazijska pitanja Li Huija, saopštio je Peking 5. avgusta.

Kina održava bliske ekonomske i diplomatske veze s Rusijom od početka sukoba i odbacila je pozive da osudi Moskvu.

Indijski savjetnik za nacionalnu sigurnost Shri Ajit Doval također je stigao u Džedu na razgovore, objavila je indijska ambasada u Rijadu na društvenim mrežama.

Kao i Kina, Indija je održavala bliske veze sa Rusijom i odbijala je da je osudi zbog rata i povećala je uvoz ruske nafte.

Uloga Saudijske Arabije

Zapadni zvaničnici i analitičari rekli su da je saudijska diplomatija odigrala važnu ulogu u osiguravanju prisustva Kine na pregovorima.

Pod de facto vladarom prijestolonasljednikom Mohamedom bin Salmanom, saudijska kraljevina je tražila veću ulogu na svjetskoj sceni i nastojalo je da proširi veze sa velikim silama izvan starog okvira svojih odnosa sa Sjedinjenim Državama.

Rijad je posljednjih godina sarađivao s Moskvom na politici tržišta nafte i, zajedno s Turskom, pomogao je u posredovanju u razmjeni zarobljenika između Ukrajine i Rusije prošle godine. Zelenski je prošle godine prisustvovao samitu Arapske lige u Saudijskoj Arabiji gdje je saudijski prijestolonasljednik izrazio spremnost da pomogne u posredovanju u okončanju rata.

Saudijska Arabija je takođe izgradila bliži odnos s Kinom u protekloj godini, dajući ogromnu dobrodošlicu kineskom predsjedniku Xi Jinpingu kada je posjetio Rijad u decembru, i želeći da se pridruži Šangajskoj organizaciji za saradnju koju predvodi Kina.

U martu je Peking posredovao u obnavljanju veza Saudijske Arabije i njenog najvećeg regionalnog neprijatelja Irana.

XS
SM
MD
LG