Bivši predsednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Donald Tramp (Trump) izjasnio se da nije kriv po četiri tačke optužnice da je pokušao da poništi rezultate predsedničkih izbora 2020. godine.
Sutkinja je donela odluku da ga pusti da se brani sa slobode, uz određene uslove, poput toga da ne sme da komunicira sa bilo kojom osobom koja je svedok u slučaju.
Nakon saslušanja, koje je trajalo oko 30-ak minuta, Tramp se se uputio ka aerodromu.
Obraćajući se novinarima ispred aviona u Vašingtonu, osudio je istragu.
"Ovo je veoma tužan dan za Ameriku, a takođe je bilo veoma tužno voziti se Vašingtonom i videti prljavštinu i propadanje", rekao je.
Optužbe protiv njega je opisao kao "progon političkog protivnika".
"Ako ne možete da ih gonite, progonite ih", kazao je bivši predsednik SAD pre nego što je ušao u avio za Nju Džersi.
Tramp, favorit za republikansku predsedničku nominaciju 2024. godine, pojavio se u istoj zgradi suda gde su stotine njegovih pristalica koji su učestvovali u napadu na američki Kapitol 6. januara 2021. osuđeni.
U sudnici su bila i tri policajca koji su branili Kapitol od nasilnih izgrednika 6. januara 2021, javlja agencija Asošijejted pres (AP).
Nedugo pre nego što je napustio svoj golf klub u Bedminsteru u Nju Džersiju i otišao za Vašington, Tramp je ponovio svoju neosnovanu tvrdnju da su izbori "ukradeni".
Uoči suđenja on je kritikovao slučaj kao dokaz "korupcije, skandala i neuspeha" SAD pod predsedništvom Džoa Bajdena (Joe Biden).
Sledeće saslušanje je zakazano za 28. avgust, kada će se, kako piše BBC, odrediti i datum početka suđenja.
Optužnica specijalnog tužioca Ministarstva pravde Džeka Smita (Jack Smith) koja je objavljena u utorak, 1. avgusta, tereti Trampa za četiri krivična dela koja se odnose na njegove napore da poništi poraz na predsedničkim izborima, na pobunu na Kapitolu, zaveru za prevaru vlade SAD i zaveru radi ometanja zvaničnog postupka.
Optužbe bi mogle dovesti do višegodišnje zatvorske kazne u slučaju osude, navodi AP.
Ispred zgrade suda je bilo pojačano obezbeđenje, a bile su postavljene i metalne ograde.
Bivši predsednik republikanac je jedina osoba optužena u ovom slučaju, iako su tužioci pominjali šest neimenovanih zaverenika, uglavnom advokata, sa kojima je, kako kažu, kovao zaveru.
To uključuje i plan da se angažuju lažni birači u sedam država u kojima je pobedio demokrata Džo Bajden kako bi podneli lažne potvrde saveznoj vladi, navodi AP.
U optužnici piše da su Tramp i njegovi republikanski saveznici, u onome što je Smit opisao kao napad na "osnovnu funkciju američke vlade", više puta lagali o rezultatima dva meseca nakon što je izgubio izbore.
Takođe, optuženi su da su vršili pritisak na potpredsednika Majka Pensa (Mike Pence) i državne izborne zvaničnike da preduzmu mere kako bi mu pomogli da dobije vlast.
Ovo je treći krivični postupak protiv Trampa za manje od šest meseci.
On je u Njujorku optužen za falsifikovanje poslovnih dokumenata u vezi sa tajnom isplatom novca porno glumici tokom predsedničke kampanje 2016.
Smitova kancelarija ga je takođe optužila za 40 krivičnih dela na Floridi, među kojima je nezakonito držanje poverljivih dokumenata na njegovom imanju u Palm Biču, Mar-a-Lago, i odbijanje vladinih zahteva da ih vrati.
Tramp se izjasnio da nije kriv u oba slučaja, čija suđenja počinju sledeće godine.
Očekuje se da će tužioci u okrugu Fulton u Džordžiji u narednim nedeljama objaviti odluke o optužnici u istrazi o pokušajima da se potkopaju izborni rezultati u toj državi.
Trampov advokat Džon Lauro (John) je u televizijskim intervjuima tvrdio da su Trampovi postupci bili zaštićeni pravom na slobodu govora Prvog amandmana i da se oslanjao na savete advokata.
Tramp je bez dokaza tvrdio da Smitov tim pokušava da se umeša u predsedničke izbore 2024. na kojima je Tramp rani favorit za nominaciju republikanske partije.
Smit je u retkom javnom saopštenju ove nedelje rekao da traži brzo suđenje, iako je Lauro rekao da namerava da uspori slučaj kako bi odbrana mogla da sprovede sopstvenu istragu.
Optužnicu najpre razmatra sudija za prekršaje SAD Moksila Upadjaha (Moxila Upadyaha).
Nakon toga, slučaj vodi sudija Tanja Čutkan (Tanya Chutkan), koju je imenovao bivši predsednik SAD Barak (Barack) Obama, jedna od najstrožih sudija za izricanje kazni pobunjenicima sa Kapitola 6. januara.
Čutkan je takođe ranije donela presudu protiv Trampa, odbivši u novembru 2021. da blokira objavljivanje dokumenata pred Komitetom Predstavničkog doma zaduženog za istragu napada na Kapitol od 6. januara.
Donald Tramp prvi je i, za sada jedini, bivši američki predsednik koji se suočava sa krivičnim postupcima.
Istraga specijalnog tužioca Džeka Smita bavila se periodom tokom dva turbulentna meseca posle novembarskih izbora 2020, kada je Tramp odbijao da prizna poraz od demokrate Džoa Bajdena i širio neutemeljene tvrdnje da mu je pobeda ukradena.
Konfuzija je dovela do nereda 6. januara 2021. godine na američkom Kapitolu, kada su Trampove pristalice nasilno upale u zgradu, napale policiju i ometale brojanje glasova u Kongresu.