Odbor Sobranja Severne Makedonije za ustavna pitanja započeo je u utorak, 25. jula, debatu o izmeni Ustava unošenjem Bugara i drugih naroda u Preambulu. To je uslov za nastavak pregovora Severne Makedonije o članstvu u EU.
Predlog amandmana izneo je premijer Dimitar Kovačevski rekavši da ustavne izmene nisu plod ucena ili diktata.
"Ne treba da propustimo ovu šansu za (približavanje) Evropi. Postojala je jednom kada smo zaostali za Hrvatskom. A da li će se to ponoviti ove godine, odlučićete u Saboru," istakao je Kovačevski.
Evropski predstavnici upozoravaju da postoji rizik od zaostajanje Severne Makedonije za Albanijom na putu ka EU, ukoliko se ustavni amandmani ne usvoje pre kraja godine.
Premijer je poručio poslanicima da se EU ne meša u pitanja identiteta i da postoje indicije da će, ako Severna Makedonija odbaci ustavne amandmane i napusti put ka EU, to biti veoma zabrinjavajući korak za članice NATO-a i uticaće na odnose Skoplja sa Sjedinjenim Državama.
Opoziciona poslanička grupa VMRO-DPMNE ponovila je danas u Skupštini da neće glasati za ustavne amandmane.
"Ustavne promene pod diktatom, pritiscima i nametanjima su nemoguće i nikada ih nećemo podržati, jer je to direktno kršenje suvereniteta jedne zemlje", rekao je koordinator poslaničke grupe VMRO-DPMNE Nikola Mičevski.
On je saopštio da poslanici VMRO-DPMNE više neće učestvovati u raspravi. Zatražio je da se predlog ustavnih amandmana odmah iznese na plenarnu sednicu i stavi na glasanje. "Da vidimo kako propada predlog pod bugarskim diktatom," naveo je Mičevski.
Vlada je uputila u prošli utorak Sobranju predlog ustavnih amandmana. Promene u Ustavu, kako je ukazala Vlada, odnose se na dodavanje Bugara, Crnogoraca, Hrvata, Slovenaca, Jevreja i Egipćana u Preambulu i članove Ustava 49. i 78.
Promena Ustava Severne Makedonije neophodna je da bi se nastavile evropske integracije zemlje. Za ustavne amandmane potrebno je da glasaju dve trećine 120-članog parlamenta, a Vlada za sada nema potrebnu većinu.
Plenarna sednica zakazana je za 18. avgust, na kojoj Vlada morati da obezbedi 80 poslanika koji bi glasali za promenu Ustava.
Prošlog leta Bugarska je povukla veto na integracije Severne Makedonije u EU nakon što je Skoplje prihvatilo "francuski predlog" što, između ostalog, znači da bugarski uslovi postaju deo obaveza Makedonije prema EU. Glavna je promena Ustava.