Rusija je 7. jula zabranila Fondaciju Kuća ljudskih prava, neprofitnu skupinu sa sjedištem u Oslu, optužujući je za poticanje društvenih razdora u zemlji.
Human Rights House Foundation je koalicija od 80 neovisnih organizacija za ljudska prava koja se zalažu za slobodu okupljanja i izražavanja na Zapadnom Balkanu, Kavkazu i Istočnoj Europi, uključujući Ukrajinu.
Velik dio financiranja dolazi od privatnih donatora i vlada iz Europske unije.
Projekti uključuju obranu političkih zatvorenika u Bjelorusiji i upravljanje centrom za obrazovanje u sjevernoj Ukrajini.
Rusko državno tužiteljstvo saopćilo je da je aktivnost ove fondacije proglasila "nepoželjnom" - što je jednako zabrani - jer je grupa imala za cilj "destabilizirati" domaću političku situaciju u Rusiji, diskreditirati njezinu vanjsku politiku i "oblikovati javno mišljenje o potrebi promjene vlast na neustavan način'', kako je saopćeno.
Također je optužilo organizaciju za "diskreditaciju" ruskih oružanih snaga, što je prijestup, prema opsežnim zakonima o cenzuri donesenim nakon invazije Moskve na Ukrajinu prošle godine.
Kada ih je Reuters kontaktirao, Fondacija Kuća ljudskih prava odbila je komentirati zabranu.
Zabrana je bila usmjerena na krovnu organizaciju i pet njezinih takozvanih "kuća" - u ukrajinskom Černigovu i regijama Krima koje je Rusija anektirala te u Gruziji, Armeniji i Litvi - učinkovito zabranjujući bilo kakve operacije tih grupa unutar Rusije.
Rusija je 21. juna označila tamošnji ogranak Svjetskog fonda za prirodu (World Wildlife Fund - WWF) kao "nepoželjnu organizaciju".
Zakon o nepoželjnim organizacijama je usvojen 2012. godine i bio je dio niza propisa koje je donio Kremlj.
Taj Zakon je primorao brojne neprofitne i nevladine organizacije da zaustave aktivnosti zbog gušenja civilnog društva u Rusiji.
Ekološka grupa Greenpeace saopćila je u maju da obustavlja svoje operacije u Rusiji nakon što ju je Kremlj proglasio "nepoželjnom" organizacijom.