Dostupni linkovi

Španija pred predsedanje Evropskom unijom ne menja stav oko Kosova


Zastave Španije i EU u Madridu, arhivska fotografija
Zastave Španije i EU u Madridu, arhivska fotografija

Ambasador Španije u Beogradu Raul Bartolome Molina izjavio je da je stav njegove zemlje jasan - da ne priznaje nezavisnost Kosova, brani teritorijalni integritet Srbije i podržava posredovanje Evropske unije (EU).

"Mi podržavamo posredničke napore EU u skladu sa uslovima Briselskog sporazuma i traženje načina normalizacije odnosa između Beograda i Prištine, koja bi dovela do konačnog rešenja sukoba. Ovaj stav se nije promenio, niti će se menjati i to svi naši partneri odlično znaju", rekao je Bartolome Molina za Politiku, uoči šestomesečnog predsedavanja Španije Unijom, koje počinje 1. jula.

On je naveo da će "špansko predsedavanje biti fokusirano na četiri ose, kako je i premijer Sančez saopštio u javnoj prezentaciji prioriteta 15. juna".

"Reindustrijalizacija EU i obezbeđivanje njene strateške autonomije, napredak u ekološkoj tranziciji i prilagođavanju životne sredine, zalaganje za veću socijalnu i ekonomsku pravdu i jačanje evropskog jedinstva", rekao je Bartolome Molina.

U martu ove godine u Ministarstvu spoljnih poslova Španije za Radio Slobodna Evropa (RSE) je rečeno da ta država ne menja svoj stav kada je u pitanju nezavisnosti Kosova. Kako je navedeno tada, Madrid poručuje da je vreme da se ulože poslednji napori kako bi se rešila sporna pitanja između Kosova i Srbije u okviru dijaloga.

Radio Slobodna Evropa se obratio Ministarstvu spoljnih poslova Španije sa upitom da li je Madrid promenio stav o Kosovu, nakon što su se Priština i Beograd usaglasili oko evropskog predloga za normalizaciju odnosa. Iz tog ministarstva su naveli da "pitanje teritorije Kosova" treba biti rešeno kroz dijalog uz posredovanje Evropske unije.

Španija i još četiri zemlje EU (Kipar, Slovačka, Rumunija i Grčka) ne priznaju nezavisnost Kosova, koja je proglašena 2008. godine.

Zamenik premijera Kosova Besnik (Bislimi) Bisljimi je 28. februara izrazio očekivanje da zemlje članice EU, koje ne priznaju nezavisnost Kosova, promeniti svoje stavove.

O neuvođenju sankcija Rusiji

Ambasador Španije Raul Bartolome Molina izjavio je da činjenica da Srbija nije uvela sankcije Rusiji otežava njen proces pristupanja Evropskoj uniji.

"Tokom našeg predsedavanja EU pokušaćemo da pojačamo proces pregovaranja sa Srbijom o članstvu. Videćemo da li će biti mogućnosti za otvaranje novih poglavlja ili zatvaranje poglavlja na kojima se već radi. Nastojaćemo da do kraja godine organizujemo i međuvladinu konferenciju" izjavio je Molina.

Molina je dodao da će proširenje biti politika od najvećeg značaja za EU i njen najvažniji cilj.

"Španija smatra da je jedina budućnost Srbije da postane članica EU, zato je neophodno da ona nastavi proces pristupanja i sve je sada u njenim rukama. Srbija mora da sprovede neophodne reforme u svih 35 pregovaračkih poglavlja", rekao je Molina.

Srbija je retka evropska država koja, iako kandidat za članstvo u EU, odbija pozive zapadnih zvaničnika da uvede sankcije zvaničnom Kremlju.

Srbija je u izjavama zvaničnika podržala teritorijalni integritet Ukrajine, ali ni više od godinu dana od početka ruske invazije na ovu susednu zemlju, nije uvela sankcije Rusiji.

Najviši zvaničnici Srbije, ipak, nisu isključili mogućnost da će se pridružiti sankcijama ako privreda i građani budu trpeli "nepopravljivu" štetu.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u martu da ne može da se "zakune" da Beograd neće uvoditi sankcije Rusiji.

XS
SM
MD
LG