"Zatvoreno zbog nesposobnosti", "Zašto moja mama od 90-ih šeta" i "Dosta je", neke su od poruka koje su učesnici šestog protesta protiv nasilja ostavili ispred Vlade Srbije.
Desetine hiljada građana prošetalo je centralnim ulicama Beograda 9. juna, na poziv dela opozicije, kritikujući odgovor vlasti nakon masovnih pucnjava u kojima je početkom maja u Srbiji stradalo 18 ljudi.
Učesnici šestog po redu protesta "Srbija protiv nasilja" okružili su Vladu Srbije uzvikujući poruke u kojima su tražili ostavke najviših funkcionera, uključujući i predsednika Srbije.
Ispred Vlade su ostavljene i kartonske figure sa, između ostalih, likovima predsednika i premijerke Srbije Aleksandra Vučića i Ane Brnabić u zatvorskim odelima.
Sa protesta je najavljeno da će krenuti u "nove akcije" ako do kraja sledeće nedelje ne budu ispunjeni zhatevi.
Ključni zahtev protesta je "zaustavljanje promocije nasilja u javnom prostoru".
Glumac Milan Marić rekao je obraćajući se okupljenima da želi da Srbija bude "zemlja tolerancije, empatije i pravde, a ne nasilja, mržnje i straha".
"Želim da svom detetu ostavim zemlju u kojoj će moći da bude dete", poručio je.
Glumica Jelisaveta Seka Sablić poručila je da je "nasilje kada pravde nema, kada je pravda jedva dostižna".
Nastavnica Marina Vidojević rekla je da je pre mesec dana "naše društvo shvatilo da škola kao sistem ne može da zaštiti ni učenika, ni nastavnika".
"Danas znamo da je razlog za to što je onima koji odlučuju škola nevažna", navela je.
Student Vanja Đurđić je poručio tokom svom obraćanja da "studenti ne ćute".
"Studenti ne ćute jer je ovo naša država, naša budućnost je u pitanju i niko neće da nas ućutka, ni predsednik sa ponudama para i svega ostalog", rekao je, referišući na najave vlasti o povećanju plata određenim kategorijama društva, između ostalih, prosvetarima, penzionerima, medicinarima.
Zahtevi sa protesta su smena ministra policije Bratislava Gašića i direktora Bezbednosno inforamtivne agencije Aleksandra Vulina.
Predsednik Srbije je ranije odbacio smenu Gašića, ne pominjući Vulina.
Među zahtevima su i smena Regulatornog tela za elektronske medije, gašenje tabloida koji propagiraju nasilje i krše kodeks i oduzimanje nacionalnih frekvencija televizijama Pink i Happy.
Takođe je kao zahtev sa protesta navedena i smena rukovodstva Radio televizije Srbije.
Ministar prosvete Branko Ružić podneo je ostavku nakon tragedije u beogradskoj osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar".
U ovoj školi je 3. maja 13-učenik pucnjima iz pištolja ubio osmoro đaka i radnika obezbeđenja. Jedna povređena devojčica je kasnije preminula i ona je deseta žrtva.
Dan kasnije, 4. maja, u selima Malo Orašje i Dubona kod Beograda 21-godišnji napadač je ubio osam, a ranio 14 osoba.
Vlast je nakon toga pojačala prisustvo policije u školama i pozvala građane da policiji predaju oružje.
Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je 7. juna da su zahtevi sa protesta politički.
Ona je tada ponudila svoju ostavku ocenjujući da su vanredni parlamentarni izbori rešenje za krizu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je ponovo pozvao opoziciju na razgovor rekavši da će uslediti izbori ukoliko se ne odazovu pozivu.
On je 7. juna tokom obraćanja javnosti sa premijerkom rekao da je sasvim jasno da će biti vanrednih parlamentarnih izbora i da je samo pitanje meseca kada će biti održani.
Vanredni izbori nisu na listi zahteva protesta.
Predstavnici opozicije su naveli da ne žele izbore pod starim izbornim uslovima.