Duž 1.000 kilometara duge linije frona na ukrajinskom ratištu koje se proteže od Harkiva na sjeveroistoku do Donjecka na jugu i do ušća rijeke Dnjepar na zapadu, već sedmicama se primjećuje značajan porast bliskih okršaja između ruskih i ukrajinskih snaga.
Ukrajinski zvaničnici i predsjednik Volodimir Zelenski signalizirali su da je velika kontraofanziva bila neizbježna, operacija koja bi mogla da bude preokret za tok cijele invazije koja je ušla u 16. mjesec, piše redakcija Radija Slobodna Evropa na engledkom jeziku.
Tokom noći 5. juna, ruski ministar odbrane je rekao da je Ukrajina pokrenula "veliku ofanzivu" južno od Donjecka, duž administrativne granice između regija Donjeck i Zaporožje i ustvrdio da su ruske snage odbile napad.
Ukrajina je upozorila da je Rusija sklona obmanama i pretjerivanju. Ali zamjenik ukrajinskog ministra odbrane je kasnije istog dana rekao da "u nekim područjima prelazimo na ofanzivne akcije".
Dakle, da li je ukrajinska protivofenziva konačno počela?
Može biti.
"Nema pravog trenutka da se pokrene ukrajinska ofanziva, ali biće optimalno vrijeme da za pripreme ukrajinskih snaga i za to da, kada su najspremniji, iskoriste slabosti Rusije", napisao je 4. juna u Twitter postu penzionisani australijski general Mick Ryan. "Taj trenutak se približava. Čas se približava."
Šta je poznato?
Kao sve zvanične izjave, najava ruskog ministarstva odbrane treba da se uzme sa velikim zrnom soli.
Ukrajina je 4. juna pokrenula "veliku ofanzivu" na pet lokacija južno od Donjecka, uključujući "dva bataljona mehanizacije i tenkova", reklo je rusko ministarstvo objavljeno u postu objavljenom na Telegramu kratko nakon ponoći.
U kasnijoj objavi, ministarstvo je tvrdilo da je 250 ukrajinskih vojnika iz 31. mehanizovane brigade ubijeno pored sela Neskučne, zajedno sa više od tri desetine uništenih tenkova i oklopnih vozila, među kojima su i američka vozila Bradley.
"Neprijetalj nije ispunio zadatak, nije uspio", reklo je ministarstvo.
Nema načina da se nezavisno potvrde izvještaji sa ratišta, čak i u najboljim okolnostima. Ukrajina je nametnula ograničenje pristupa ratištu za ukrajinske i strane reportere. Ruski izvještači i blogeri koji putuju sa ruskim jedinicama često objavljuju izvještaje upitne istinitosti.
Ali preko noći, s 4. na 5. juni, ruski vojni blogeri, od kojih su neki izuzetno dobro uključeni u vojne i obavještajne krugove, objavili su niz izvještaja koji ukazuju na intenziviranje lokalizovanih borbi, u blizini Vuledara, Vremevskog ruba, Soledara, Velike Novosilke , i drugih mogućih lokacija.
"Drugi talas napada… Soledar je i sam pod teškom vatrom", rekao je 5. juna Semjon Pegov, ozloglašeni ruski bloger poznat po čestim propagandističkim tvrdnjama. "U toku su teške borbe."
"Neprijatelj takođe izvodi ofanzivne operacije i regiji Artjomovsk", rekao je reporter tabloida Komsomolkaja pravda, Aleksandr Koc, 5. juna.
"Pod artiljerijskom vatrom: Soledar, sjeverno od grada. Borbe se takođe odvijaju jugozapadno od Bahmuta."
Artjomovsk je ime grada Bahmuta iz sovjetskog perioda.
"Borbe se nastavljaju već 12 sati pored Veljke Novosilke. Neprijatelj nastavlja djelovanje u pravcu Novodoljecke. U pravcu Vulendara, obje strane su aktivirale artiljeriju", napisao je 5. juna, drugi bloger, Boris Rožin.
Aleksandr Hodorovski, koji komanduje ozloglašnom jedinicom snaga koje podržava Rusija u regiji Donjeck, rekao je rano 5. juna da je 30 oklopnih vozila ukrajinskih snaga viđeno kako se kreću pored Novodonjecke i Vulendara.
"Kao rezultat, udarna grupa koja trenutno operiše u Novodonjecku ušla je u liniju borbe gotovo neopaženo", napisao je na Telegramu.
"Razbijenih linika komunikacije, neprijatelj nas je doveo u težak položaj. Situacija se dalje razvija."
Hodakovski je kasnije izvijestio da su tenkovi Leopard viđeni pored Vljke Novosilke. Ako je to tačno, to bi bilo prvi put ukrajinske snage koriste moćni njemački tenk.
Ribar, kanal na Telegramu koji navodno vodi bivši portparol ministarstva odbrane, naveo je da se od podneva 5. juna ukrajinske trupe bore protiv ruskih snaga u blizini Vremjevska i Novodarjivka, uključujući jedinice iz 23. i 31. mehanizovane brigade.
Kanal je takođe izvijestio o konvoju od 30 ukrajinskih vozila, navodno iz 37. brigade mornaričke pješadije, koje zauzimaju selo u okrugu Novodonjeck.
"Sada se borbe nastavljaju pod teškom artiljerijskom vatrom", rečeno je. "Trenutno je oko pola sela pod kontrolom ukrajinskih oružanih snaga."
Šta kažu Ukrajinci?
Nije iznenađujuće da ne govore mnogo.
Međutim, u objavi na Telegramu postavljenoj naveče 5. juna, zamjenik ministra odbrane Hana Maljar, dala je signal da su neka "ofanzivna dejstva" u toku izvan Bahmuta.
"Nastavljamo da branimo ono što smo počeli 24. februara 2022.", rekla je, misleći na na dan kada je Rusija pokrenula invaziju velikih razmjera na Ukrajinu. "Defanzivne operacije uključuju sve, kao i kontraofanzivna dejstva. Zato, u nekim područjima krećemo u ofanzivne akcije."
"Naročito u pravcu Bahmuta koji i dalje ostaje središte borbi. Tu se krećemo duž linije relativno širokog fronta. Zauzeli smo dominantne uzvisine", napisala je. "Postižemo uspjeh."
Ukrajina se trudila, a ponekad i borila, da kontroliše narativ informacija koji se tiče cijele invazije.
Tokom zimskih mjeseci Ukrajina i Rusija probijale su se kroz hladan zastoj, a ruske snage su u nekoliko navrata pokušale da preuzmu inicijativu, ispitujući i gurajući ukrajinske linije.
Jedan proboj u blizini Vulendara koji se nalazi južno od Donjecka u januaru I February rezultirao je katastrofom za nekoliko regularnih ruskih jedinica.
Nedavno je Rusija proglasila pobjedu u Bahmutu, gradu u regiji Donjecka koji ima upitan strateški značaj, a koji je bio u fokusu brutalnih borbi gotovo 10 mjeseci.
Grad je sravljen sa zemljom. Ukrajina nije priznala gubitak.
Čak i prije Bahmuta, ukrajinski zvaničnici su signalizirali da slijedi veliki pritisak.
Zapadni analitičari kažu da bi to mogao biti posljednji pravi pokušaj Kijeva da povrati zamah na bojnom polju i dokaže svojim saveznicima u Washingtonu, Briselu, Berlinu i drugdje da sada nije vrijeme za mirovne pregovore.
NATO, ali čak i neke države koje nisu članice Alijanse, obučavaju ukrajinske snage taktici i manevrima zapadnog stila. To su taktike koje ukrajinska vojna komanda nije koristila jer je njeno vodstvo obučavano tradicionalnoj vojnoj doktrini i praksi Sovjetskog Saveza.
Najmanje devet brigada, koje se tipično sastoje od između 3.000 i 5.000 vojnika, obučavane su u NATO-u, a sama Ukrajina je reorganizovala svoju vojsku kako bi stvorila najmanje četiri nove brigade. Očekuje se da su sve ove brigade jurišne u glavnim ofanzivnim dejstvima.
Sudeći prema prvim neprovjerenim izvještajima, tek mali broj ukrajinskih jedinica bio je uključen u aktivne borbe od 5. juna.
Mnogo prije nedavnog porasta borbi u proljeće 2022., Ukrajina je počela da voditi niski rat iz sjenke preko granice unutar Rusije, koristeći bespilotne letjelice, topove, u jednom slučaju helikoptere, za gađanje lokacija kao što su skladišta goriva i cjevovoda.
Ukrajinski zvaničnici su odbacili odgovornost za napade preko granice, tvrdeći da ne znaju za njih, dok su ih u nekim slučajevima takođe podržavali.
Upadi u koje su uključene naoružane grupe takođe su se drastično povećali od zime, a prošlog mjeseca, grupa ukrajinskih, boraca koji su protv Rusije držala je ruske snage u pograničnom području Belgoroda gotovo dva dana što je bio najveći takav upad do sada.
Još jedna grupa boraca na strani Ukrajine rekla je 4. juna, da su zarobili nekoliko ruskih vojnika i predali ih Kijevu, dok je regionalni guverner priznao još više borbi na granici regije.
Ukrajinska vojska je 27. maja objavila video u kojem govori general Valerij Zalužnij koji je rekao: "Vrijeme je povratimo ono što je naše".
U intervjuu za The Wall Street Journal objavljenom 3. juna, Zelenski je rekao da je Ukrajina konačno spremna da pokrene kontraofanzivu. "Uvjereni smo da ćemo uspjeti", rekao je.
Ipak, ukrajinsko ministarstvo odbrane je 4. juna objavilo video na engleskom jeziku, pozivajući širu javnost da ne govori o ukrajinskim operacijama i nadolazećoj protivofanzivi.
"Početak neće biti najavljen", stoji u videu.
Kako znati da nije propaganda ili 'maskirovka'?
S obzirom na to da su "informativne operacije" ili "maskirovka" važno istorijsko oružje u ruskim vojnim operacijama, dobro je postaviti pitanje: nastoje li Rusi da odvrate ukrajinske komandire i širu javnost o tome šta se događa.
Maskirovka se odnosi na bilo koju vrstu prevare ili poricanja s ciljem da se na neki način zavara neprijatelj.
Jedinica za strateške komunikacije ukrajinskih oružanih snaga upozorila je 5. juna da se ruske društvene mreže i blogeri pripremaju da "intenziviraju širenje nepouzdanih informacija o borbenim operacijama...kako bi demoralisali Ukrajince i zaveli zajednicu (uključujući vlastito stanovništvo)".
"Ruski propagandisti će širiti lažne informacije o protivofanzivi, njenom toku i gubicima ukrajinske vojske. Čak i da ne bude protivnapada", navela je jedinica.
U interesu Ukrajine je da umanji značaj bilo kakvih ruskih izjava i da minimalizira nezavisne informacije o pokretima na bojnom polju: "operativna sigurnost" ili "op-sec".
A u interesu Rusije je da preuveliča tvrdnje, ne samo da bi pokušala da "demorališe" Ukrajince, već i da naglasi pobjede, kojih je bilo jako malo.
Ako to nije protivofanziva, šta je onda?
Čini se da je veličina i broj ukrajinskih jedinica koje su prijavljene u aktivnim borbama od 5. juna relativno mali: najviše nekoliko brigada.
To bi značilo da ovi događaji ne predstavljaju stvarnu protivofanzivu koju su svi očekivali.
Zajedno s napadima dronovima i upadima preko granice, to može sugerisati ono što vojni stručnjaci nazivaju operacijama "oblikovanja"; nastojanje da se ispitaju ruske linije, da se pokušaju pronaći slabe tačke ili da se natjeraju ruski komandiri da premjeste jedinice s jedne lokacije na drugu.