Brazil je ojačao diplomatske odnose sa Kinom, najvećim trgovinskim partnerom, u državnoj posjeti 14. aprila brazilskog predsjednika Pekingu.
Brazilski predsjednik Luiz Inacio Lula da Silva i nekoliko njegovih ministara potpisali su sporazume s predsjednikom Si Đinpingom i drugim kineskim zvaničnicima u Pekingu. Pojačali su investicije i saradnju na polju tehnologije, održivog razvoja i pozvali na mirovne pregovore oko rata u Ukrajini.
- Brazilski predsjednik u posjetu Kini
- Kina neće prodavati oružje nijednoj strani rata u Ukrajini
- Von der Leyen i Macron u Pekingu na razgovorima o trgovini i mirovnom planu za Ukrajinu
Si je rekao da su za Kinu odnosi sa Brazilom diplomatski prioritet i da bi dvije zemlje trebale produbiti praktičnu saradnju u sektorima poljoprivrede, energetike i izgradnje infrastrukture, izvijestila je državna kineska televizija CCTV, prenosi Reuters.
"Imamo izvanredan odnos s Kinom, odnos koji svakim danom postaje sve jači", rekao je Lula prije sastanka sa Sijem.
Brazil i Kina trebaju sarađivati kako odnos ne bi bio samo komercijalni interes, dodao je Lula.
Dvojica lidera složila su se da su dijalog i pregovori "jedini izvediv način" za rješavanje rata u Ukrajini, navodi se u zajedničkoj izjavi. Pozvali su druge zemlje na konstruktivnu ulogu u promovisanju političkog rješenja između Ukrajine i Rusije.
Lulina posjeta došla je nakon četiri godine teških odnosa s Kinom dok je na čelu Brazila bio krajnje desničarski predsjednik Jair Bolsonaro. Tokom ovog perioda trgovina se odvijala nesmetano, ali su ulaganja kineskih kompanija opala.
U novom fokusu na bilateralne odnose, dvije zemlje su odlučile da jačaju saradnju u zaštiti okoliša i suočavanju s klimatskim promjenama. U razgovorila o strateškom partnerstvu dogovoreno je osnivanje zajedničkog povjerenstva.
Složili su se da će djelovati zajedno sa zemljama u razvoju na međunarodnim forumima o klimatskim pitanjima, pozivajući na povećanje finansiranja projekata održivog razvoja.
Kina se obavezala da će podržati čistu energiju i proizvodnju zelenog vodonika u Brazilu, ali nije bilo dogovora o bilateralnom fondu za zelena ulaganja za koji se Brazil nadao da će finansirati i subvencionirati razvoj obnovljive energije.
Kina i Brazil složili su se da uspostave radnu grupu za nastavak saradnje u području poluprovodnika, jačajući veze u područjima tehnologije.
Informaciona tehnologija bila je sporna tačka u odnosima Kine sa Sjedinjenim Državama i evropskim zemljama koje su u nekim slučajevima zabranile kineske proizvode iz sigurnosnih razloga.
Brazil je, međutim, zainteresovan za privlačenje kineskih ulaganja u ta područja, uprkos pritisku američke vlade posljednjih godina koja obeshrabruje korištenje mobilne opreme pete generacije tehnološkog diva Huawei Technologies.
Zvaničnici su rekli da je Brazil otvoren za izgradnju kineske fabrike poluprovodnika u Brazilu i da je zainteresovan za razvoj tehnologije u saradnji s Kinom.
Lula je u četvrtak (13. april) posjetio Huaweijev istraživački centar u Šangaju i upoznao se s tehnologijom.
Lula je u javnom obraćanju u Pekingu rekao da je njegova posjeta Huaweiju "demonstracija da želimo reći svijetu da nemamo predrasuda u našim odnosima s Kinezima"."Niko neće zabraniti Brazilu da poboljša svoje odnose s Kinom", dodao je.
Kina je 2009. godine pretekla Sjedinjene Države kao najveći trgovački partner Brazila i glavno je tržište za brazilsku soju, željeznu rudaču i naftu. Kineseke investicije u Latinskoj Americi su sada najveće u Brazilu.
Brazilski ministar finansija Fernando Haddad rekao je da produbljuju studije za provođenje trgovine u lokalnim valutama, napominjući da je ideja o smanjenju zavisnosti od dolara dugo bila na dnevnom redu BRICS grupe (Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika) velikih nacija u usponu.