Vrhovni sud Belorusije odbacio je žalbu Darje Losik, supruge zatvorenog novinara Radija Slobodna Evropa Ihara Losika, na dvogodišnju zatvorsku kaznu koja je izrečena u januaru zbog intervjua koji je dala jednom nezavisnom mediju.
Sudu je trebalo malo vremena da donese odluku i to je objavio ubrzo nakon početka ročišta 21. marta. Detalji presude nisu još dostupni.
Sud u zapadnom gradu Brestu osudio je Losik nakon što ju je proglasio krivom za omogućavanje ekstremističkih aktivnosti. Optužba je proistekla iz njenog intervjua poljskom televizijskom kanalu Belsat, koji je Minsk zvanično označio kao ekstremističku grupu.
Njen suprug Ihor je u decembru 2021. osuđen na 15 godina zatvora po nekoliko optužbi, uključujući organizovanje masovnih nereda, izazivanje društvene mržnje i nekoliko drugih optužbi koje su ostale nejasne. On je ostao pri svojoj tvrdnji o nevinosti i sve optužbe protiv njega naziva politički motivisanim.
Grupa za ljudska prava Vjasna (Proleće) sa sedištem u Minsku saopštila je 20. marta da je Ihar Losik odveden u zatvorsku medicinsku ustanovu nakon što je pronađen sa "posekotinama po rukama i vratu", dok je držan u samici. Vjasna je incident opisala kao "pokušaj samoubistva", iako nije jasno kako je Losik povređen, u kojoj meri i kada se incident dogodio.
Vrhovni sud Belorusije je 21. marta takođe odbio žalbu vojnog veštaka Jahora Ljabjadoka na petogodišnju zatvorsku kaznu koja mu je izrečena krajem decembra zbog davanja intervjua neimenovanom nezavisnom mediju.
Slučajevi naglašavaju oštre obračune režima autoritarnog vladara Aleksandra Lukašenka protiv bilo kakvog neslaganja koji traju od predsedničkih izbora u avgustu 2020, na kojima on tvrdi da je pobedio, dok opozicioni političari i aktivisti kažu da je glasanje bilo namešteno.
Lukašenko, koji je na vlasti od 1994. godine, vodio je kampanju za hapšenje desetina hiljada ljudi. On je odbio da pregovara sa opozicijom, a mnogi opozicioni lideri su uhapšeni ili primorani da napuste zemlju.
Sjedinjene Države, Evropska unija i nekoliko drugih zemalja odbile su da priznaju Lukašenka kao pobednika na izborima i uvele su nekoliko krugova sankcija njemu i njegovom režimu, navodeći kao razlog izbornu prevaru i obračun sa neistomišljenicima.