Sud u Kirgistanu potvrdio je odluku Ministarstva kulture, informisanja, sporta i omladinske politike da blokira web stranice Kirgistanskog servisa RFE/RL, lokalno poznatog kao Radio Azattyk, nakon što je emiter odbio da ukloni izvještaj o graničnom sporu sa susjednim Tadžikistanom.
Odluka Upravnog suda u Biškeku objavljena je 7. marta na žalbenom ročištu koje je pokrenuo RFE/RL i kojim se tražilo da se poništi oktobarski potez o blokiranju sajtova. Sud nije obrazložio razloge svoje presude.
Advokati RSE-a rekli su da će se žaliti na odluku suda.
Predstavnici Ministarstva kulture, informisanja, sporta i omladinske politike ponovili su na saslušanju da je njihova odluka donijeta zbog odbijanja RFE/RL da sa svojih web stranica ukloni video snimak o smrtonosnim sukobima duž spornog dijela kirgistansko-tadžikistanske granice u septembra, ponovo ističući da je snimak zauzeo stav tadžikistanske strane.
Predmetni video je producirao Current Time, mreža na ruskom jeziku koju vodi RFE/RL u saradnji sa Glasom Amerike.
Predsjednik i glavni izvršni direktor RFE/RL Jamie Fly rekao je da emiter "ozbiljno shvata našu posvećenost uravnoteženom izvještavanju" i da nakon pregleda predmetnog sadržaja "nije utvrđeno kršenje naših standarda".
Ubrzo nakon što su internet stranice Radija Azattyk na kirgistanskom i ruskom jeziku blokirane krajem oktobra, državna finansijska obavještajna služba Kirgizije (FChK) obavijestila je RFE da su njeni bankovni računi zamrznuti u skladu sa zakonom o suzbijanju pranja novca.
FChK je u decembru za RFE rekao da je medij nakon posebne inspekcije isključen iz registra potencijalnih perača novca. Međutim, bankovni računi RFE/RL ostaju zamrznuti.
Deseci medijskih organizacija, domaćih i međunarodnih grupa za ljudska prava, kirgistanski političari i zakonodavci pozvali su vladu da deblokira web stranice Radija Azattyk.
Početkom februara, Reporteri bez granica (RSF) osudili su potez kirgistanskih vlasti da traže zatvaranje Radio Azattyk-a, rekavši da slučaj predstavlja "novu veliku prepreku slobodi medija", za koju se navodi da je "pod rastućim pritiskom" u Kirgistanu.