Ukrajina je odbacila tvrdnje Rusije da su njene trupe preuzele kontrolu nad gradom Soledar na istoku Ukrajine, nakon sedmica intenzivnih borbi.
Rusko ministarstvo odbrane je u saopštenju od 13. januara navelo da je preko noći zauzelo strateški važan grad rudnika soli. Posljednjih dana bilo je nekoliko oprečnih izvještaja o tome ko kontrolira grad, a ruska tvrdnja nije mogla biti nezavisno potvrđena.
Ukrajina i Vašington ugušili su razgovore o važnosti Soledara, rekavši da veliko razaranje koje je napravila Rusija nije vrijedno područja koje je sada razoreno nakon sedmica borbi i vjerovatno nije dovoljno značajno da bi rat značajno skrenuo u korist Moskve.
"Ne, to nije istina. U gradu se i dalje vode teške borbe", rekao je Serhiy Cherevatiy, portparol istočne grupe ukrajinskih oružanih snaga, 13. januara u komentaru za medije RBC-Ukrajina, samo nekoliko sati nakon tvrdnje ruskog ministarstva.
"Ukrajinske oružane snage drže situaciju pod kontrolom u teškim uslovima", dodao je on.
Ukrajina je ranije 13. januarasaopštila da se suočava sa ruskom ofanzivom "visokog intenziteta" na Soledar.
"Noć u Soledaru je bila vruća. Borbe su nastavljene. Neprijatelj je premjestio gotovo sve svoje glavne snage prema Donjecku i održava ofanzivu visokog intenziteta", rekla je zamjenica ukrajinskog ministra odbrane Ganna Malyar.
"Ovo je teška faza rata, ali mi ćemo pobijediti u ovom ratu. Nema sumnje", dodala je ona.
Ministarstvo odbrane Rusije saopštilo je da je stotine ukrajinskih vojnika ubijeno u protekla tri dana teških borbi i bombardovanja. Ukrajinski zvaničnici su rekli da je više od 500 civila zarobljeno unutar grada, uključujući 15 djece. Rusija nije govorila o mogućim civilnim žrtvama.
Rusija koristi značajne resurse za bitku za Soledar dok pokreće napad na grad Bakhmut, koji se nalazi oko 10 kilometara jugozapadno. Soledar bi Rusiji obezbijedio sigurnu i dominantnu artiljerijsku poziciju u dometu grada.
Uspostavljanje potpune kontrole nad Soledarom omogućava da se presijeku putevi snabdijevanja ukrajinskih trupa u jugozapadnom gradu Artemovsku, a zatim da se blokiraju i uvedu u 'kotlić' jedinice Oružanih snaga Ukrajine koje su preostale u njemu", saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.
Tvrdnja ministarstva dolazi nekoliko dana nakon što je biznismen povezan s Kremljom Jevgenij Prigožin, koji je na čelu navodno privatne ruske plaćeničke grupe Vagner, rekao da su njegove snage, koje su djelovale u koordinaciji s ruskim trupama, zauzele grad.
Kremlj je, međutim, odustao od Prigožinovih izjava, rekavši da, iako je postojala "pozitivna dinamika napredovanja", ljudi treba da sačekaju "zvanične informacije" o situaciji.
Dok se Soledar smatra strateški važnim, glasnogovornik američkog Vijeća za nacionalnu sigurnost John Kirby rekao je da ruska pobjeda tamo, ili čak u obližnjem Bakhmutu, možda neće imati veliki utjecaj na putanju rata Rusije protiv Ukrajine, koji je sada u svom 11. mjesecu.
"Čak i ako i Bakhmut i Soledar padnu u ruke Rusa, to neće imati strateški uticaj na sam rat", rekao je Kirby novinarima u Bijeloj kući 12. januara, "i to sigurno neće zaustaviti Ukrajince ili usporiti ih."
U međuvremenu, zvaničnik ruskog ministarstva vanjskih poslova rekao je 13. januara da bi Bjelorusija mogla ući u sukob ako Kijev odluči da "napadne" nju ili Rusiju.
"S pravne tačke gledišta, upotreba vojne sile od strane režima u Kijevu ili invazija na teritoriju Bjelorusije ili Rusije od strane oružanih snaga Ukrajine dovoljan je osnov za kolektivni odgovor", rekao je zvaničnik Ministarstva vanjskih poslova Aleksej Poliščuk ruskoj državnoj novinskoj agenciji TASS.
Dodao je, međutim, da je na liderima dvije zemlje da donesu takvu odluku. Bjeloruski vojnici nisu učestvovali u invaziji, ali Minsk je dozvolio Rusiji da koristi svoju teritoriju za izvođenje operacija u sukobu s Ukrajinom.
Ranije ove sedmice, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je da spekulacije o potencijalu za obnovu ruske ofanzive preko susjedne Bjelorusije pokazuju da ukrajinske odbrambene snage "moraju biti spremne i na granici i u regijama".
"Razumijemo da, osim snažnih izjava, tu ne vidimo ništa moćno, ali ipak moramo biti spremni i na granici i u regijama", rekao je on 11. januara.
Bjelorusija se nalazi direktno sjeverno od Ukrajine. Dvije zemlje dijele granicu koja se proteže oko 1.100 kilometara.
Prema izvještajima AFP-a i Reutersa