Dostupni linkovi

U Severnoj Makedoniji se sa zabrinutošću prati razvoj situacije na Kosovu


Kosovski policajci patroliraju područjem u Severnoj Mitrovici, Kosovo, 12. decembar 2022.
Kosovski policajci patroliraju područjem u Severnoj Mitrovici, Kosovo, 12. decembar 2022.

Makedonske vlasti su zabrinute zbog situacije na severu Kosova, ali procene su da za sada nema potrebe da po tom pitanju zaseda Savet bezbednosti, na čijem je čelu predsednik Stevo Pendarovski.

Jedan broj građana srpske nacionalnosti sa tog područja su još 10. decembra podigli barikade i blokirali puteve koji vode do graničnih prelaza sa Srbijom, Jarinja i Brnjaka zbog hapšenja bivšeg pripadnika kosovske policije Dejana Pantića.

Tokom noći, kako je saopštila kosovska policija, demonstranti su pucali na snage bezbednosti. Pored toga, Misija EULEKS-a je saopštila da je na njihovo patrolno vozilo bačena šok bomba.

Iz kabineta predsednika i vrhovnog komandanta kažu da je Pendarovski u stalnoj komunikaciji sa službama bezbednosti i da je informisan o situaciji na severu Kosova.

"Istovremeno, kao zemlja članica NATO koja ima svoje vojnike u misiji NATO-a na Kosovu – KFOR, redovno se rade analize bezbednosnih aspekata i situacija na Kosovu. U ovom trenutku procena je da nema potrebe za sazivanjem sednice Saveta bezbednosti", rečeno je za RSE iz kabineta Pendarovskog.

Pendarovskog je o situaciji na Kosovu iz prve ruke obavestio predsednik kosovske skupštine Glauk Konjufca, koji je u ponedeljak 12. decembra doputovao u Skoplje u zvaničnu, ranije dogovorenu, posetu.

Pendarovski je, kako se navodi u saopštenju njegovog kabineta, na sastanku ponovo potvrdio stav da Severna Makedonija podržava dijalog Beograda i Prištine za pronalaženje sveobuhvatnog rešenja, uz posredovanje Evropske unije (EU) i Sjedinjenih Američkih Država(SAD).

Situaciju na Kosovu pomno prati i Ministarstvo odbrane. Ministarka Slavjanka Petrovska obavila je danas telefonski razgovor sa pukovnikom Agronom Nezirijem, koji je najstariji nacionalni predstavnik u kontingentu Vojske Severne Makedonije koji se nalazi u Komandi Kfora u Prištini.

Iz njenog kabineta je za RSE rečeno da je Neziri obavestila ministra da su pripadnici kontingenta raspoređeni prema uobičajenim planovima i da su stacionirani u regionalnoj komandi Kfora Zapad u Peći.

"Ministarstvo odbrane izražava zabrinutost zbog destabilizacije situacije na severu Kosova i smatra neprihvatljivim sve aktivnosti koje dovode do eskalacije situacije. Izražavamo uverenje da je misija KFOR-a u potpunosti spremna da izvrši svoje zadatke i podstakne sveobuhvatno rešenje u okviru posredovanja EU i SAD. Ministarstvo odbrane ceni da situacija na Kosovu nema uticaja na bezbednost u Severnoj Makedoniji, koja je bezbedna i stabilna", rekli su u Ministarstvu za RSE.

Severna Makedonija kao zemlja članica NATO-a u misiji KFOR-a na Kosovu rasporedila je dva bezbednosna voda u sastavu multinacionalnog bataljona u Zapadnoj regionalnoj komandi.

Predsednik makedonskog Sobranja Talat Džaferi, koji je ugostio Konjufcu na zajedničkoj konferenciji za novinare, rekao je da Severna Makedonija pruža punu podršku za postizanje konačnog sporazuma u dijalogu dve zemlje.

Komentari u Prištini i Severnoj Mitrovici na dogovor o registarskim tablicama
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:03:13 0:00

Prema Džaferijevim rečima, sporazum o registarskim tablicama uz posredovanje EU je akt koji utiče na smanjenje tenzija na severu Kosova i predstavlja pozitivan znak i podsticaj za nastavak pregovora do normalizacije odnosa dve zemlje.

"Naravno, mislim da obe strane treba da se ponašaju racionalno kako bi se prevazišla i deeskalirala situacija. Kosovske institucije imaju za to odgovarajuća ovlašćenja. Naravno, teritorijalni integritet i suverenitet Kosova je pod mandatom UN sa odgovarajućom rezolucijom i dodeljen je NATO-u, a s obzirom na to da smo članica NATO-a, shodno tome učestvujemo u kontingentu KFOR-a na Kosovu i očekujemo da se taj mandat sprovede do kraja i u potpunosti obezbedi ono što im je dato kao obavezu od UN", rekao je Džaferi.

Ako predsednik Pendarovski smatra da postoji potreba za sastankom Saveta bezbednosti, Džaferi je rekao da je na raspolaganju.

Konjufca je tokom posete Skoplju rekao da su postupci Srbije i predsednika Aleksandra Vučića neprihvatljivi i da im je cilj destabilizacija i podela Kosova.

"Mi kao narod stojimo zajedno, ujedinjeni u osudi ovih postupaka Srbije i u odbrani slobode i demokratije na Kosovu. Kosovo je predodređeno za dijalog i svako otvoreno pitanje treba rešavati kroz dijalog. Međutim, najoštrije osuđujemo jezik mržnje, nasilja i barikade koje se svesno postavljaju na Kosovu uz znanje predsednika Srbije", rekao je Konjufca.


Suština plana za normalizaciju odnosa dve zemlje, poznatog u javnosti kao francusko-nemački predlog, kako je istakao Konjufca, jeste priznanje nezavisnosti Kosova od strane Srbije. Ali, prema njegovim rečima, akcije na severu Kosova imaju za cilj da spreče otvaranje pitanja.

RSE je imao uvid u dokument u kojem se ne pominje mogućnost međusobnog priznavanja ili članstva Kosova u Ujedinjenim nacijama, za šta se javno zalažu kosovski političari.

Od kasnog leta, kada je predat obema stranama, ovaj predlog služi kao osnova za razgovore na sastancima rukovodstva u okviru dijaloga o normalizaciji odnosa.

Srpski predstavnici od novembra bojkotuju institucije Kosova zbog nezadovoljstva odlukom vlasti u Prištini da preregistruju vozila sa srpskim tablicama. U znak nezadovoljstva srpski zvaničnici na severu, kako na lokalnom tako i na centralnom nivou, podneli su ostavke.

Kosovo je tada pristalo da suspenduje svoj plan preregistracije automobila, dok je Srbija obećala da neće izdavati nove registarske tablice Srbima na severu.

Od subote popodne, 10. decembra, pojedini lokalni građani srpske nacionalnosti podigli su nekoliko barikada u opštinama Leposavić, Zvečan i Zubin Potok na severu Kosova i blokirali nekoliko puteva. Prethodnih dana zabeležen je veliki broj incidenata u regionu, a kosovska policija je pojačala prisustvo.

Borrell: 'Barikade nisu način traženja dogovora'
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:02:55 0:00
XS
SM
MD
LG