Holandski sud je 17. novembra osudio dvojicu Rusa i promoskovskog ukrajinskog separatistu u odsustvu za ubistva 298 ljudi koji su poginuli u obaranju aviona na letu MH17 “Malaysia Airlines” 2014. godine iznad Ukrajine.
Oni su osuđeni na doživotne zatvorske kazne. Jedan od osumnjičenih Rusa je oslobođen zbog nedostatka dokaza.
"Samo najstroža kazna je adekvatna za ono što su osumnjičeni učinili, što je nanelo toliko patnje tolikom broju žrtava i tolikom broju preživelih rođaka“, rekao je predsedavajući sudija Hendrik Steenhuis, čitajući sažetak presude.
Steenhuis je i da su dokazi koje su izneli tužioci na suđenju koje je trajalo više od dve godine pokazali da je Boing 777 koji je leteo iz Amsterdama u Kuala Lumpur oboren raketom Buk koju su ispalili promoskovski ukrajinski borci 17. jula 2014. godine.
Holandski sud je saopštio i da je Rusija imala ukupnu kontrolu nad separatističkim snagama na istoku Ukrajine u vreme kada je avion oboren. Rusko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da će "ispitati" ovo mišljenje holandskog suda.
Rusija odbacuje presudu holandskog suda
Nakon objavljivanja presude, Rusija je saopštila da je odluka holandskog suda o obaranju malezijskog aviona iznad Ukrajine 2014. 'politički motivisana', dodajući da je sud pod 'pritiscima bez presedana'.
"Tok i rezultati postupka ukazuju na to da su bili zasnovani na političkom nalogu da se pojača verzija koju promovišu Hag i njegovi saradnici", navodi se u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova Rusije.
Zelenski pozdravio presudu holandskog suda
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pohvalio je donošenje sudske presude koju je opisao kao "važnu".
"Važna sudska odluka u Hagu. Prve kazne za počinioce obaranja MH17“, napisao je Zelenski na Tviteru.
"Pozivanje na odgovornost podstrekača je takođe ključno jer nekažnjivost vodi ka novim zločinima", dodao je Zelenski.
Niko od optuženih se nije pojavio na suđenju koje je počelo u martu 2020.
Tužioci su tražili doživotne kazne za svu četvoricu osumnjičenih.
Tužioci i osumnjičeni imaju dve nedelje da podnesu žalbu.
Osumnjičeni se nisu teretili da su ispalili projektil koji je oborio avion, već da su zajedno radili na tome da ga dovedu do terena odakle je ispaljen. Optuženi su za obaranje aviona i ubistvo svih putnika i članova posade u avionu.
Osuđen je Igor Girkin, 51-godišnji bivši pukovnik ruske Federalne službe bezbednosti (FSB). U vreme obaranja bio je ministar odbrane i komandant oružanih snaga samoproglašene Donjecke Narodne Republike – regiona u kome je avion oboren.
Girkin je navodno trenutno umešan u ruski rat protiv Ukrajine.
Takođe su osuđeni Girkini podređeni, Sergej Dubinski i Leonid Harčenko, Ukrajinac za koga tužioci kažu da je bio komandant borbene jedinice proruskih pobunjenika i da je naređenja primao direktno od Dubinskog.
Oleg Pulatov jedini od osumnjičenih koji je oslobođen optužbi. Pulatov, bivši pripadnik ruske vojske, koji je 2014. vodio jedinicu Glavne obaveštajne uprave u regiji istočne Ukrajine koju kontrolišu separatisti koje podržava Rusija.
Avion malezijske kompanije na relaciji Amsterdam-Kuala Lumpur oboren je 17. jula 2014. iznad istočne Ukrajine u regionu Donjeck.
Poginulo je svih 298 putnika i članova posade u Boeingu 777, a većina putnika su bili Holanđani.
Holandija i Australija objavile su u maju da veruju da je raketa prevezena u Ukrajinu iz vojne jedinice u ruskom gradu Kursku.
Rusija je ranije demantovala bilo kakvu umešanost i ponudila nekoliko mogućih teorija o tome kako je avion raznesen, uključujući da ga je oborio avion ukrajinskog vazduhoplovstva ili ukrajinske kopnene snage koristeći sistem Buk.