Broj ilegalnih ulazaka migranata porastao je na više od 275.000 u razdoblju od januara do oktobra ove godine, saopćila je u ponedjeljak, 14. novembra, granična agencija Europske unije.
Ta brojka je 73 posto veća nego u isto vrijeme 2021. i najveća od vrhunca zabilježenog 2016., saopćeno je.
Europska agencija za graničnu i obalnu stražu (Frontex) navela je da se većina ulazaka i dalje događa na ''zapadnobalkanskoj ruti'', gdje ih je otkriveno preko 128.000 ilegalnih ulazaka.
Migranti na toj ruti uglavnom su iz Burundija, Afganistana i Iraka.
Frontex je saopćio da se veliki broj prelazaka na području Zapadnog Balkana ''može pripisati opetovanim pokušajima prelaska granice migranata koji su već prisutni'' u tom području, ali i ljudima koji ''zloupotrebljavaju bezvizni režim''.
Rečeno je da neki migranti lete bez viza u Beograd, glavni grad Srbije, koji nije u EU, a zatim idu prema vanjskoj granici 27-članog bloka.
Kao odgovor, Frontex je u regiju poslao više od 500 policajaca i službenika.
Sveukupno više od 2.300 policajaca i osoblja Frontexa sudjeluje u raznim operativnim aktivnostima na vanjskoj granici EU-a, saopćila je agencija.
''Središnja mediteranska ruta'', s migrantima koji uglavnom pokušavaju doći do Italije, također je zabilježila porast neovlaštenih dolazaka od 48 posto, premašivši 79.000 u prvih deset mjeseci 2022., navodi se u saopćenju Frontexa.
Međutim, migrantska aktivnost je usporena na ''Zapadnomediteranskoj ruti'' i na kopnenoj ruti iz Ukrajine i Bjelorusije.
Članice EU Poljska, Litva i Latvija izgradile su zidove na granici s Bjelorusijom kako bi spriječile migrante u pokušaju ilegalnog ulaska.